Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zpěvačka Marta Jandová (40) otěhotněla, ale musela kvůli komplikacím zrušit koncerty. V Gymplu jí ale ještě vídáme! Jak zvládají mateřství starší matky?

Matkou ve čtyřiceti? Vyspí se Marta Jandová ještě někdy?

Marta Jandová
zdroj: isifa.com Marta Jandová
aktualizováno 09.05.2013, 10:11 | 09.05.2013, 10:06 | doma.cz/mag

Zpěvačka Marta Jandová (40) otěhotněla, ale musela kvůli komplikacím zrušit koncerty. V Gymplu jí ale ještě vídáme! Jak zvládají mateřství starší matky?

Vyšší věk prostě znamená větší rizika. Na druhou stranu, potíže se nemusí vyhnout ani mladším ženám.

 

České ženy rodí ve stále vyšším věku. S tím, jak se posouvá věk rodiček, přibývají i rizika zdravotních potíží plodu. Zatímco před lety byl tradiční věk rodiček mezi 20 a 24 lety, teď už to je 25 až 29 let. Ale výjimečné není ani to, když je matkám dokonce čtyřicet.

 

Vím, co chci
Výhodou je, že starší ženy bývají zkušenější, vyzrálejší a také usedlejší. Obvykle také mají stabilnější vztahy, protože do manželství vstupují se zkušenostmi a větším rozumem.

 

Na druhou stranu se zvyšují zdravotní potíže. Častým problémem bývá už samotné otěhotnění. Roste také riziko genetických vad u dětí, starší matky - pokud nejsou zrovna v dokonalé kondici - jsou také mnohem více ohroženy vysokým tlakem, cukrovkou a podobně.

 

 

Downův syndrom odhalí vyšetření
Co ale ani dobrý zdravotní stav nezajistí je vyšší riziko Downova syndromu. Proto se všem starším 35 let, Doporučuje odstoupit genetické vyšetření odběrem plodové vody, které odhalí Downův syndrom a další vrozené vady.


„Je to krása mít vedle sebe zase malinké miminko,“ vypráví dvaačtyřicetiletá Martina, která má už jedno desetileté dítě. Zároveň ale přiznávám, že už se jí v noci zdaleka tak dobře nevstává k plačícímu kojenci jako před deset lety. „V podstatě každý den si musím jít poledne lehnout a v devět večer jsem už jsem mrtvá,“ říká.

 

První tři a poslední dva měsíce těhotenství doslova prospala a nebýt manžela, nedovede si vůbec představit, jak by rodina fungovala.


Pečujte o sebe a sportujte
Je jasné, že v mládí člověk nepotřebuje tolik spánku, tělo se prostě snáze regeneruje. To se projevuje nejen únavou, ale třeba i bolestí zad. Proto je tak důležité sportovat, zdravě jíst a také pozitivně myslet. Pak může být vaše tělo i ve čtyřiceti srovnatelné s mladou ženou.


Zatímco dříve se předpokládalo, že na zdraví dítěte má vliv jenom matka, studie ukazují, jak závisí i na věku otce. Studie ukázali, že u starších otců je vyšší riziko, že zplodí dítě postižené artismem.


Ačkoli starších matek je dnes čím dál více, a koneckonců v dřívějších dobách bylo rodičovství v tomto věku naprosto běžné, ženy prostě rodily, dokud jejich tělo bylo schopné těhotenství, stále se na ně pohlíží jako na něco velmi neobvyklého.

To vás trápit nemusí, ale myslete na své dítě. Opravdu dokážete těsně před šedesátkou zvládnou puberťáka, budete mít energii jezdit na hory nebo třeba pod stan? Nebude jenom pořád poslouchat: miláčku promiň, já jsem unavená?

 

 

 

 

Jarní tombola

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eli 14:23 08.08.2013
Pokud má babičky a chůvy, proč by nemohla mít další dítě.
Jalmila 10:56 31.05.2013
Bohužel si myslím, že je to pravda. Ono dříve ženy žily úplně jinak než ty dnešní. Mám kolem sebe dost případů, které článek potvrzují...
mir 18:12 09.05.2013
a co ma s tímhle článkem společnýho ten titulek ? HRUZA DES! fakt nemáte čím prilákat ctenáre .... jeste k temu marta ma cerstve po 39 ....
ha 13:39 09.05.2013
Artismem nebo autismem ????