Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pro malé to nejlepší. Přesně tak uvažuje mnoho rodičů, když vybírají krém, kterým by ochránili svého potomka při pobytu u moře. Není ale třeba utrácet. Skvělé jsou i ty nejlevnější.

TEST opalovacích krémů pro děti: Na ceně nezáleží! Fungují i levné!

kremy_opalovani_holcicka
zdroj: Thinkstockphotos kremy_opalovani_holcicka
aktualizováno 19.07.2014, 18:04 | 13.06.2014, 00:00 | doma.cz/mag

Pro malé to nejlepší. Přesně tak uvažuje mnoho rodičů, když vybírají krém, kterým by ochránili svého potomka při pobytu u moře. Není ale třeba utrácet. Skvělé jsou i ty nejlevnější.

Nakrémovat malé dítě, které se nechce ani na chvilku zastavit, odmítá vydržet ve stínu a ještě ke všemu se pořád válí v písku, je pro každého rodiče celodenní adrenalinový zážitek. Záchranou se zdají být krémy ve spreji. Ale pozor, nestačí dítě nastříkat, stejně musíte krém rozetřít. Takže tudy cesta nevede.

 

Někteří rodiče raději vsázejí na krémy, které mají takzvané fyzikální filtry, na obalu je najdete označené jako titanium dioxide (čili oxid titaničitý). Na kůži se špatně roztírají, zůstávají po nich bílé skvrny, ale výhodou je, že jsou velmi hutné, a tak se také hůře smívají, a pokud dítě vleze do vody jen na chvíli a neotře se ročníkem, vydrží. Tak snadno je také nesmyje pot či hra v písku.

 

Který je nejlepší?
Krémy pro dětskou pokožku jsme testovali nejen na to, zda po jejich použití bude kůže podrážděná či nikoli, ale i na to, zda výše faktoru odpovídá tomu, co je uvedené na lahvičce. „Je třeba pochválit výrobce v tom, že zčervenání při deklarované intenzitě ochrany nevyvolal žádný z krémů. To znamená, že jsou označeny pravdivě,“ komentoval výsledky testu profesor Petr Arenberger, přednosta kožní kliniky Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech.


 

kremy_detske - 4
(Foto: Martin Chamer / TV Nova)

 

K moři s padesátkou
Všechny krémy jsou ze skupiny vysoké fotoprotekce – UV filtr 50 a všechny chrání jak před UVA tak i před UVB zářením. To poznáte podle toho, že na obale má písmena UVA v kroužku. Proč je to tak důležité, když se dříve o žádném druhém potřebném filtru nehovořilo? „UVB záření kůži zatěžuje a poškozuje. Na rozdíl od záření UVA ale nevyvolává tak snadno zčervenání kůže, proto nás to nevaruje,“ vysvětluje profesor Arenberger.

 

Vyšší ochranný faktor než 50 přitom není třeba ani pro děti, s kterými jedete k moři, kupovat. „Stovka je účinnější jen o jeden procentní bod, takže rozdíl je minimální,“ radí Arenberger..


Pro nejmenší děti přitom platí, že během poledne na slunci nemají být vůbec, Vystavit kojence na pláži v době mezi 11 a 15 hodinou je opravdu nesmysl. I o něco větší děti je dobré držet ve stínu, když se vám to nedaří, tak je mazejte velmi pečlivě a nezapomínejte ani na nárty a uši, které se tak často spálí.

 

Co se týče komfortu používání, tak v testu nejlépe dopadl preparát Avene. „Má velmi příjemnou konzistenci, která se dobře nanáší,“ hodnotí Arenberger. Zároveň ale pochválil všechny výrobky. Nepočítejte však s tím, že ochrání po celý den, naopak! Každé dvě hodiny je třeba přípravek znova nanést.

 

Upozornění redakce: Uvedené ceny nemusí být vždy zcela přesné. Vždy záleží na konkrétním konečném prodejci.

 

 

kremy_detske - 2
(Foto: Martin Chamer / TV Nova)


1-2.
Avéne children

Výrobce: Avéne
Cena: 589 Kč
Faktor: 50, UVA+UVB
Minimalizuje riziko vzniku alergií
Objem: 250 ml
Hodnocení:
Všemi testy prošel na jedničku, další výhodou je, že má velmi příjemnou konzistenci a dobře se nanáší.

 

kremy_detske - 8
(Foto: Martin Chamer / TV Nova)

 

YOOPY.cz pro vás vytvořilo výběr těch, které cenově dávají smysl a můžeme je doporučit - najdete je ZDE

 


1-2.
Sundance kids

Výrobce: DM
Cena: 109 Kč
Faktor: 50, UVA +UVB
Voděodolný
Objem 100 ml
Hodnocení:
Obsahuje hodně oxidu zinečnatého – hutný krém, kde je ochrana nejen cítit, ale i vidět. Je v něm méně chemických látek, ale mnohem hůře se nanáší.


 

kremy_detske - 6
(Foto: Martin Chamer / TV Nova)

 

3. místo
Dětské mléko na opalování Hélios Herb

Výrobce: Ekochem
Cena: 229 Kč
Faktor: 50, UVA + UVB
Karoten, Výtažek z listu černého rybízu zabraňuje poškození kolagenových vláken, panthenol
Objem: 250 ml
Hodnocení:
Splnil všechny požadavky, výhodou je velký objem, takže finančně vychází tento krém nejvýhodněji..

 

 

kremy_detske - 7
(Foto: Martin Chamer / TV Nova)

 

4.-6.
Nivea Sun Kids

Výrobce: Nivea
Cena: 289 Kč
Faktor: 50+, UVA + UVB
Voděodolný, minimalizuje riziko vzniku alergií
Objem: 200 ml

 

kremy_detske - 3
(Foto: Martin Chamer / TV Nova)

 

4.-6.
Babylove
Výrobce: DM
Cena: 99 Kč
Faktor: 50+, UVA + UVB
Pathenol, Vitamín E
Objem: 75 ml

 

 

kremy_detske - 5
(Foto: Martin Chamer / TV Nova)

 

4.-6
Garnier Ambre Solaire Resisto Kids

Výrobce: Garnier
Cena: 299 Kč
Faktor: 50+, UVA + UVB
Fotostabilní filtr Mexoplex – posílená účinnost proti UVA a UVB, obohaceno o rostlinný vosk, voděodolný
Objem: 200 ml

Hodnocení:
Krémy, které se umístily na 4.-6. místě, prošly stejně jako první tři testem na jedničku. Body ztratily za cenu nebo ne zcela dokonalý způsob nanášení. Každý z nich má ale nějakou výhodu. Například Nivea se navzdory obsahu chemických filtrů dobře roztírá, Babylove je zase levný a Garnier má příjemnou konzistenci.

 

 

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kamila 11:00 14.07.2014
Zdravím,

používáme Niveu baby, ale bohužel máme v kočárku i na bodýčkách u krku a nožiček žluté skvrny, které vůbec netuším jak odstranit :( někdo nějaký zaručený typ?
Iveta 19:37 13.06.2014
Naše děti mažu olivovým olejem:) Ten má v lahvičce po šampónu , do toho dám levanduli . Děti nejsou spálené, olej se krásně vsákne do pokožky. Barva opálení krásně hnědá. Praktikujeme to takhle už třetí rok u moře a bez problémů.
John 20:56 24.07.2013
A co nejznámější Daylong? Já s ním mám dobré zkušenosti, ale stojí přes 400,-Kč
lussy 14:14 24.07.2013
Souhlasím, že krém Sun Dance bych si podruhé už nekoupila, syn po něm sice vyrážku neměl, ale hrozně špatně se roztíral a navíc dělal na oblečení žluté skvrny, které šli špatně vyprat.
pavlam1000 12:42 24.07.2013
Svému synovi jsem koupila zde zmiňovaný krém Sun Dance a má po něm ošklivou vyrážku.Je lepivý a nepříjemný.Prostě laciný.Nakonec jsem musela stejně koupit dražší krém.
marcia 19:04 23.07.2013
jediné co mi příjde zcestné jsou předešlé komentáře ..cena se hodnotí i kdy se třeba testují vysavače:) ..jen tak mimochodem když budu mít 2 stejně kvalitní krémy, tak je přece blbost abych za něj dávala víc ...takže za mě cena tam patří už jen proto
dobrota 13:02 23.07.2013
My chceme test kvality vnitřku nebo třeba vydatnosti (na kolik použití je litr). Nepotřebujeme bodování podle ceny a atraktivity obalu - to každý zákazník vidí.
Dobrota 12:56 23.07.2013
Jak pročítám hodnocení, utvrzuje mě to v tom, že test je neseriózní. Vrcholem je, že cena má vliv na hodnocení. To tedy znamení, že když budou 2 stejně hodnotné krémy s různou cenou, tak ten dražší bude mít horší hodnocení. To je naprosto zkreslující a neobjektivní.

Legrační nadpis: Na ceně nezáleží!. No bodejť, když vyšší cena znamenala nižší hodnocení, tak není divu, že dražší krémy nevycházely z hodnocení KVALITY lépe než levné.

Asi bylo smyslem testu vyhodnotit nejlépe ty značky, které zaplatily nejvyšší úplatek.