Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V průběhu let se na obávanou rakovinu nabalilo velké množství mýtů, my vám přinášíme výběr těch nejúpornějších.

10 největších mýtů o rakovině: Kterým věříte?

Rakovina
zdroj: isifa.com Rakovina
aktualizováno 04.02.2013, 11:34 | 04.02.2013, 00:00 | doma.cz/kat

V průběhu let se na obávanou rakovinu nabalilo velké množství mýtů, my vám přinášíme výběr těch nejúpornějších.

Otázka zní: je na těchto mýtech alespoň zrnko pravdy? Čtěte dál a rozlište pravdu od fikce.


Rakovina je skoro vždycky smrtelná
– rakovina opravdu může být smrtelné onemocnění. Avšak pokroky v léčbě a především včasná diagnostika způsobují, že stále více případů rakoviny je léčitelných, uvádí server ulekare.cz. Více než třetina nemocných přežije nejméně pět let od stanovení diagnózy.

 


Pokud měl někdo z vašich rodičů rakovinu, budete ji mít také – přestože některé druhy rakoviny jsou dědičné, je tento typ nádorů ve výrazné menšině. Vedle výskytu v rodině hraje většinou roli mnoho dalších faktorů, například kouření nebo způsob stravování.

 

Rakovina
(Foto: isifa.com)

 


Některé druhy rakoviny mohou být nakažlivé – žádná rakovina není nakažlivá. Jsou však známé dva nakažlivé viry, HPV virus a virus hepatitidy C, které někdy mohou rakovinu vyvolat. Oba tyto viry jsou přenosné pohlavním stykem, virus hepatitidy C častěji přímo nakaženou krví.

 


Rakovina způsobuje vypadávání vlasů – rakovina nezpůsobuje ztrátu vlasů, tu v některých případech způsobuje její léčba.

 


Rakovinu prsu mohou dostat pouze ženy – toto je snad největší mýtus o rakovině vůbec. Přestože rakovina prsu není u mužů příliš obvyklá, může se také objevit, uvádí server ulekare.cz. Podle odhadů jenom ve Spojených státech zemře každý rok na rakovinu prsu asi 400 mužů.

 


Mobilní telefony mohou vyvolat rakovinu – do dnešní doby se v žádné studii nepotvrdilo, že by používání mobilního telefonu zvyšovalo riziko kteréhokoli typu rakoviny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jídlem proti RAKOVINĚ

Zhubněte a snížíte riziko rakoviny

Rakovina slinivky: nejstrašnější hrozba mezi nádory

 

Rakovina
(Foto: isifa a titulka Lecturas)

 


Antiperspiranty a deodoranty mohou způsobit rakovin
u – zvláště starší kosmetické přípravky často obsahovaly takzvané parabeny, které byly spojovány například se vznikem rakoviny prsu. V dnešní době se však parabeny přidávají již jen zřídka a souvislost mezi deodoranty a rakovinou se nikdy neprokázala.

 


Barvy na vlasy mohou způsobit rakovinu mozku
– v minulosti existovaly spekulace o vztahu mezi barvami na vlasy a rakovinou mozku, rakovinou prsu nebo například močového měchýře. Žádná z těchto teorií se ovšem nepotvrdila.

 


Existuje účinný způsob léčby rakoviny, ale farmaceutické firmy jej tají
– tento typ mýtů dokáže rozzuřit každého, kdo pracuje ve zdravotnictví. Navíc si fanoušci této konspirační teorie neuvědomují, že většina druhů rakoviny je již dnes léčitelná.

 


Pozitivní myšlení vyléčí rakovinu
– i když optimismus a pozitivní přístup k léčbě je důležitý a může zlepšovat výsledky léčby, sám o sobě s rakovinou nezatočí, tvrdí server ulekare.cz


 

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře