Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Saháte při kašli po prvním přípravku, který na vás v lékárničce vypadne? Nemá ani obal, natož příbalový leták? Trápí vás, že kašel stále neustává? Možná jste zvolili špatný lék, který vám spíše uškodí.

Trápí vás kašel? Asi užíváte špatné léky, poradíme, jak léčit sebe i celou rodinu

dítě kašel
zdroj: Thinkstockphotos dítě kašel
aktualizováno 14.04.2013, 00:00 | 14.04.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Saháte při kašli po prvním přípravku, který na vás v lékárničce vypadne? Nemá ani obal, natož příbalový leták? Trápí vás, že kašel stále neustává? Možná jste zvolili špatný lék, který vám spíše uškodí.

K vysvětlení toho, jak se liší léky na kašel, je třeba vědět, co vlastně kašel je. Obvykle jde o následek nějaké běžné virózy nebo prostě nachlazení. Kašel vlastně tělo brání, protože pomáhá odstranit z dýchacích cest škodlivé látky
 

Pozor ale! Každý kašel potřebuje trochu jinou léčbu. Nejdůležitější je rozlišit mezi tím, zda kašel tlumit, nebo naopak podpořit vykašlávání hlenů, které se tvoří v dýchacích cestách.

 

Suchý tlumit
Kašel má většinou dvě odlišné podoby. Někdy bývá kašel suchý, dráždivý a žádné hleny se při něm nevykašlávají. Pak je dobré ho tlumit, užívají se takzvaná antitusika – to je nápis, který najdete na lahvičce nebo kapkách, i když už nemá obal.
 

Léky na tlumení kašle je ale také třeba užít ve správnou dobu, na řadu přicházejí před spaním nebo v případě, že vás kašel výrazně obtěžuje i během dne a nevykašláváte. Bývají v podobě kapek, ale i v tabletách a sirupech a některé z nich jsou pouze lékařský předpis.

 

Vlhký podpořit
Při nemocech z nachlazení, které jsou nejčastější příčinou kašle, se hlen tvoří a nemocný má potřebu ho vykašlávat. V takovém případě je potřeba užít léčivé přípravky na podporu vykašlávání. To jsou takzvaná expektorancia. Podskupinou léčivých přípravků podporujících vykašlávání jsou mukolytika. Jde o léčivé přípravky usnadňující vykašlávání tím, že ředí hlen nebo podporují tvorbu řídkého hlenu.

 

Oba druhy nikdy neužívejte na noc, v tu dobu je totiž lepší, když se hlen netvoří a vy můžete klidně spát, aniž byste se budili kašlem. Spolkněte je nejpozději kolem páté hodiny večer. Důležité upozornění: nikdy nesmíte kombinovat léky na tlumení s léky podporujícími kašel. Tak by docházelo k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlávání.

 

 

 

Rozhodujete-li se v lékárně, jaký lék si vybrat, vždy jasně lékárníkovi popište, co vás trápí. Nabídne-li vám drahý lék, zeptejte se ho, zda nemá levnější variantu. Pak už záleží jen na vás, zda zvolíte rozpustné tablety, sirup, kapky nebo jinou formulku. Všechny účinkují stejně, záleží, čemu dáváte přednost.

 

Pijte vodu, čaj jedině bylinkový nebo ovocný
Pokud máte kašel, tak tělu prospěje, když budete hodně pít. Ideální je voda, nebo třeba ovocný čaj. Naopak černý nebo zelený čaj tělu neprospějí. Látky v nich a například i kávě obsažené totiž odvádějí vodu z těla.

 

Uvařit si můžete také bylinkový čaj. Pokud se v nich dobře nevyznáte, sáhněte po nějaké směsi, kterou vám doporučí v lékárně. A dodržte postup jejich přípravy. Při nachlazení je dobrou volbou lípa, její květ obsahuje řadu důležitých látek podporujících produkci potu, žluči a moči. Navíc rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Polévkovou lžíci květu přelijte vroucí vodou, ale již dále nevařte, nechte vylouhovat a po 10 až 15 minutách slijte. Lze ho podávat samostatně nebo s citronem.

 

Chcete-li se opravdu pořádně zpotit, tak nálev užijte po třetí hodině odpolední nebo použijte lipový květ i k přípravě koupele. Na nachlazení je vhodný i jitrocel (čaj se připravuje asi z pěti gramů rostliny, přelije se vroucí vodou a louhuje se 10 až 15 minut), květ černého bezu (účinná je i šťáva z čerstvých plodů), máta (na šálek se používá čajová lžička listů nebo dvojnásobek nati, zalije se vroucí vodou, louhuje 15 minut), mateřídouška či heřmánek.

 

Na rýmu pomáhá i heřmánek, sléz a chmel. Pro zvýšení imunity se doporučuje užívat vitaminy i přípravky přírodního původu, jako jsou acerola, echinacea, šípky, rakytník.
 

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marcela 11:54 19.03.2014
Já pravildeně kupuji pastilky Herbalmed a jsem fit. Jsou přírodní a ještě nám všem doma chutnají :)
Olga 13:38 31.07.2013
Při kašli okamžitě nasazuji Psí sádlo z řady Dr. Weiss a musím říct, že jsem se z toho vždy dostala aniž bych musela brát nějaké jiné tabletky či léky. Mazala jsem ho i mému ročnímu synovi na hrudníček a taky po pár dnech zdravý jako rybička :) Takže určitě můžu doporučit.
katka 13:11 30.04.2013
taky jsem měla problémy s kašlem, a v lékárně mi doporučili stopkašel, je v něm 5 bylin, takže nám rychleji zabírá