Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Základem všeho je rychlá laická první pomoc – každá minuta bez kyslíku je pro mozek postiženého kritická.

Trendem je oživovat bez dýchání z plic do plic

Vložit video na:

aktualizováno 06.04.2011, 10:36 | 05.04.2011, 12:05 | doma.cz/kat

Základem všeho je rychlá laická první pomoc – každá minuta bez kyslíku je pro mozek postiženého kritická.

Nejnovější výzkumy jednoznačně potvrzují, že umělé dýchání není zas tak důležité. Hlavně bez přestání masírovat srdce.

 

"Když uvidíme osobu, která náhle zkolabovala (zhroutí se, nehýbe se) a nejeví známky života, přistupte ní a oslovte ji,“ radí Anatolij Truhlář z České resuscitační rady. "Zkuste dotyčnému jemně zatřást rameny. Pokud nereaguje, tak postiženému zakloňte hlavu a zvedněte bradu. V této chvíli se přesvědčte, zda dotyčná osoba dýchá - zda je dýchání pravidelné. Když nedýchá nebo jen lapá po vzduchu, okamžitě zavolejte záchrannou službu – číslo 155.

 

Pak uvolněte postiženému oděv a zahajte nepřímou srdeční masáž. Dlaň jedné ruky má být ve středu hrudníku. Druhou ruku přiložte přes ni a propleťte prsty. Začněte stlačovat hrudník, pravidelně a do hloubky alespoň 5 cm ve frekvenci 100 stlačení za minutu. Po každém stlačení hrudník úplně uvolněte.“

 

Úžasný příběh o tom, co dělat, aby se manželé mohli znovu políbit, když už na jednoho z nich sáhla sama Smrt, jste mohli vidět v magazínu Vikend na TV NOVA.

 

 

 

Magazín Víkend, každé úterý večer na Nově.

 

 

Lapání po vzduchu v nápadně dlouhých intervalech není známkou „probuzení, naopak! Pokračujte ve stlačování hrudníku i tehdy, pokud pozorujete občasné nádechy. Člověk, který se stlačování nebrání vaši pomoc potřebuje!

 


Ve dnech 2. – 4. prosince 2010 se konal v portugalském Portu 10. kongres Evropské rady pro resuscitaci. Hlavním tématem byly nové doporučené postupy (Guidelines 2010).


Doporučené postupy pro resuscitaci vydané "Evropskou radou pro resuscitaci" určují optimální způsob poskytnutí pomoci osobám se srdeční zástavou, který jim zajistí nejvyšší šanci na přežití.


Změny doporučení, která jsou revidována každých 5 let, vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků v resuscitační medicíně, zejména z výsledků publikovaných klinických a experimentálních studií.

 

V případě, že na základě výsledků těchto studií není možné jednoznačně stanovit, který postup je pro pacienta nejlepší, může být doporučení formulováno na základě konsenzu nejvýznamnějších světových odborníků v této oblasti.


Zásah u pacienta v „klinické smrti“ je nejzávažnější situace, se kterou se posádky záchranné služby setkávají. Ve stavu „klinické smrti“ se postižený ocitá tehdy, pokud u něho dojde k zástavě krevního oběhu – srdce přestane pumpovat krev.

 

Nejzřetelnější známkou bezprostředního ohrožení života je bezvědomí – stav, kdy postižený nereaguje na vnější podněty. Typicky se hned od počátku přidává porucha dýchání – nápadně dlouhé intervaly mezi nádechy, za pár desítek vteřin až několik minut přecházející v úplnou zástavu dechu.

 

Znakem zástavy oběhu je tedy nejen to, že postižený vůbec nedýchá, ale i stav, kdy zdánlivě dýchá, ale nádechy jsou "lapavé“ – postižený se nadechne jen občas, případně jen otvírá ústa "jako kapr“. Typická je také promodralá barva v obličeji.


Jedinou naději pro člověka postiženého náhlou zástavou oběhu představuje oživování (resuscitace), v praxi zejména provádění nepřímé masáže srdce!

 

Úspěšnost resuscitace závisí na každém článku "oživovacího řetězce" – od nejlépe okamžité laické masáže, přes rychlou a odbornou pomoc v přednemocniční péči až po kvalitní následnou péči na specializovaných pracovištích zdravotnických zařízení.

 

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře