Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Se zdravýma nohama se v Česku narodí devadesát devět procent dětí. V první třídě již má třetina dětí nohy poničené. A to kvůli nošení špatné obuvi. Nejčastější vady jsou ploché nohy, vbočené paty, otlaky a mozoly nebo různě deformované prsty u nohou.

Třetině dětí boty zničí nohy! Odbornice radila, jak to změnit!

děti, nohy, boty - 3
zdroj: Thinkstockphotos děti, nohy, boty - 3
aktualizováno 05.09.2013, 11:44 | 05.09.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Se zdravýma nohama se v Česku narodí devadesát devět procent dětí. V první třídě již má třetina dětí nohy poničené. A to kvůli nošení špatné obuvi. Nejčastější vady jsou ploché nohy, vbočené paty, otlaky a mozoly nebo různě deformované prsty u nohou.

Velkou vinu na vzniku funkčních vad dětských nožiček nesou špatné boty - malé, úzké, těsné šněrování, měkký opatek, podpatek z měkkého materiálu, úzká nízká špice, ale také těsné ponožky. Problémem je, že ne všechny vady jsou hned vidět, a tak se mohou zdravotní potíže projevit třeba až za dvacet let.

 

Dětská noha není jen zmenšenou variantou nohy dospělého člověka. Kosti v dětských chodidlech jsou měkčí, citlivěji reagují na tlaky a zátěž. Přibližně do 18 let věku noha roste. Během této doby se mění tvar chodidla, proporce i struktura.

 

Ptali jste se odbornice MUDr. Marie Součkové :


Rozhovor

 

 

V prvních dvou letech života roste dětské chodidlo zhruba o půl čísla za dva měsíce. Kolem druhého a třetího roku o půl čísla za tři měsíce. Pak se růst zpomalí a do 13 či 15 let již roste jen o deset milimetrů za rok. Dětské boty je tedy třeba kontrolovat několikrát do roka. Tlačí-li dospělého boty či pokud mu nějakým způsobem nesednou, většinou to pozná. Ne tak všechny děti.

 

 

Obnošené boty? Zapomeňte!
Kde vidí odborníci příčinu těchto potíží? Nevěnují rodiče obuvi svých dětí dostatečnou pozornost, nebo je kvalitních a zdravotně prospěšných bot na trhu nedostatek? Pravdou je, že velká nabídka zdravotně nezávadné obuvi v České republice neexistuje. Důvodem je také často vyšší cena kvalitních bot, mnohé rodiny proto raději kupují levné a nevyhovující na tržištích.

 

Rodiče by neměli dávat dětem obnošené boty někým jiným. Ani po sourozenci. Každá obuv se totiž přizpůsobí majiteli, a to včetně různých vad i držení chodidla. I když je velikost boty shodná, nenajdou se dva lidé, kteří by měli zcela stejný způsob chůze.

 

Jak si vybrat obuv?
* Neměly by být z tržiště, ty nevyhovují ani materiálem, ani ušitím
* V dobré botě se noha nesmí viklat, velmi důležitá je pevná pata, zejména u dětí.
* Je možné volit i z nabídky tzv. zdravotní obuvi, zvláště pokud už máte problémy.

 

Co mohou způsobit špatné boty?
* Pokud rodiče kupují dětem boty z tržiště, hrozí, že se jim špatně vyvine klenba nohy a zvyknou si na špatné postavení nohou.
* Mezi problémy, které lze připsat špatným botám, patří bolesti zad a následně i hlavy.
* Hrozí rozvoj ploché nohy.
* Chůze ve špatných botách bolí, protože lidé našlapují kvůli zdeformované klenbě na polštářky mezi prsty.

 

 

 

 

Začínejte naboso!
Pomoci zlepšit stav dětských nohou může také nový projekt s názvem Cvičení dětí pro zdravý vývoj nožiček, který připravila České podiatrická společnost. Představen bude 6.9. 11. 10 hodin na hlavní pódiu v rámci veletrhu WORLD OF BEAUTY & SPA PODZIM 2013 v Pražském veletržním areálu v Letňanech
Pro vývoj správné funkce nohy potřebuje právě dětská nožka úplnou volnost.

 

Mnohé výzkumy potvrdily, že dítě dokáže nejlépe udržet rovnováhu, když je bosé," říká MUDr. Marie Součková a varuje před snahou rodičů obouvat dítě co nejlépe a co nejdříve."Do tří let věku se dětská noha vyvíjí, je tvarově plná díky tukovému polštáři a tvar nožky v tomto období nemá nic společného s plochou nohou. Dítko samotné si obuv nejčastěji vyzuje a běhá bosky. Ideální je, když dítě běhá bosky po nerovném terénu, v písku, po travičce a aktivně zapojuje nožní svalstvo," vysvětluje.

 

Celé tělo totiž funguje jako jakýsi řetězec, a proto potíže vzniklé primárně v dolní části se mohou projevit ve zcela jiné oblasti. Stejně tak je tomu i v opačném směru. Vlivem nesprávné obuvi se objevují právě různé změny nohou už v útlém věku, dítě bývá unavené, mívá bolesti nohou, odmítá chodit, chce být nošeno, a podobně.

 

 

Více než kdy jindy, je třeba myslet na prevenci a nejen na ni myslet, ale i každodenně o nohy pečovat. Nejen aplikovat zásady správného obutí, ale hlavně u dětí nastavit pravidla správného cvičení nožek.

 

Jaké cviky můžete zkusit doma?
Položte švihadlo na zem a nechte dítko bosýma nožičkama po něm chodit, a to tak, že bude klást patu a 2. prstec na švihadlo, trénuje se správné kladení chodidla a i rovnováha.
Dalším jednoduchým cvikem je u dětí, které mají oslabené lýtkové svaly hlavně vnitřní skupinu, stoj se špičkami nohou u sebe a paty od sebe a vyzvat dítě, aby udělalo výpon - postavilo se na špičky. Ideální je nechat dítě běhat v přírodě bosky po kamíncích, travičce, v písku a podobně.


 

Podívejte se na reportáž ze Snídaně s Novou, jaké cviky mohou děti cvičit:

 

 

Nenastydnou?
Je vhodné, aby děti chodily bosy i třeba doma? Ne. "Už naše babičky říkávaly, že všechny nemoci začínají od nohou. Chronické prochlazení může vést k mnoha nemocem nejen pohybového aparátu, močových cest, ale i revmatismu a podobně," vysvětluje doktorka Součková.

 

Vhodné jsou protiskluzné ponožky, které by měly nejen zabránit klouzání,pádům, ale i eliminovat chlad. Většinou jsou zhotoveny s materiálů zabezpečujících dokonalou termoregulaci, musí být dokonale padnoucí, nesmí být příliš těsné hlavně v oblasti lýtka, aby neomezovaly prokrvení nožiček.


 

Jak poznat, že boty jsou opravdu nezávadné?
Zdravotně nezávadná obuv je označena žirafou, ale přesto je dobré sledovat kvalitu materiálu,aby byl prodyšný, voděodolný, opatek s pevným vedením paty, vhodnou stélkou, ideální ohebnou podešví a prostorným přednožím s kulatou špicí.

 

Rozhodně je nutné obuv kupovat s dítětem. Důležitý je takzvaný nadměrek to znamená obuv koupit o 10-15 mm větší, dětská nožka se v chůzi protahuje více než dospělá a také velmi rychle roste a prstíky musí mít dostatek
prostoru.
 

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Martina 05:19 26.10.2016
Nemám to daleko, zaběhnu tam jakmile budu mít víc času aspoň vomknout.
Katka 23:41 24.10.2016
Obchod je na Praze 9.
Martina 22:03 21.10.2016
A obchod mají kde? Vybrala jsem na internetu boty, ale chtěla bych je poprvé vyzkoušet synovi.
Katka 21:15 02.10.2016
Mají i eshop i kamennou prodejnu.
Martina 00:47 22.09.2016
To je eshop? Jak ty boty vybíráš, aby jsi se trefila?
Katka 22:21 18.09.2016
My si na značku nehrajeme, ale spíše kvalitní pokud možno zdravotní. Osvědčil se mi obchod vesela tkanicka.
Bota 12:59 10.02.2015
Ahoj,
základem je kvalita. My kupujeme Vans boty (kvalitní, s tradicí, ale i za přijatelnou cenu). Něco o značce a botech, které vyrábí, najdete tady http://www.vansboty.cz
píčas 23:07 18.09.2013
tak proč k urva nosej boty??