Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Odhadnete podle kašle, o jakou nemoc se bude vašeho dítěte jednat tentokrát? Děti musíte bedlivě hlídat, kašel totiž může být příznakem závažného onemocnění.

Umíte si poradit s kašlem vašeho dítěte?

aktualizováno 19.02.2010, 00:12 | 19.02.2010, 00:02 | tn.cz / kat

Odhadnete podle kašle, o jakou nemoc se bude vašeho dítěte jednat tentokrát? Děti musíte bedlivě hlídat, kašel totiž může být příznakem závažného onemocnění.

"Kašel je častým a důležitým příznakem onemocnění dýchacího ústrojí,“ říká Jana Rydlová, primářka dětské léčebny Luhačovicích. "Nejčastěji je vyvolán změnami v nosohltanu, hrtanu a průduškách.“


 

 


Druhy kašle


- suchý, dráždivý, který dítě vyčerpává, namáhá jeho hrudník a břišní svalstvo.
- vlhký s tvorbou hlenovitého až hnisavého sekretu (tzv. sputa). Malé děti neumějí vykašlávat a tak hleny polykají.
- hrubý, štěkavý až chraptivý kašel je typický pro zánět hrtanu
- zajíkavý, připomínající zakokrhání kohouta se vyskytuje výjimečně i dnes, jde o černý (dávivý) kašel

 

 


"Příčinou akutního kašle je většinou akutní zánět horních nebo dolních cest dýchacích, trvá-li kašel déle než 3 týdny, mluvíme o kašli protrahovaném,“ vysvětluje lékařka.

 

"Kýchání, rýma současně s kašlem svědčí často pro banální infekci horních dýchacích cest. Pro záněty průdušek a plic je typický na začátku onemocnění suchý, dráždivý kašel, který se během nemoci mění na vlhký. Často mívají děti horečku, někdy i dušnost. Objeví-li se kašel náhle v souvislosti s jídlem, je podezření u dítěte na vdechnutí potravy.“

 

 

 

Dráždivý, suchý kašel, který vzniká v záchvatech více v noci nebo po námaze se vyskytuje u průduškového astmatu. Pro toto onemocnění jsou typické stavy ztíženého dýchání také spíše v noci a po námaze. Pro lékaře je velmi důležité, když maminka kašel důkladně popíše a neopomene zdůraznit případně další příznaky onemocnění jako je horečka, bolesti v krku, zvracení apod.

 

Kdy je třeba zajít k lékaři?

 

Obecně platí, že čím menší dítě, tím je třeba být ostražitější. I u tzv. obyčejného "nachlazení“ se může stav zkomplikovat například zánětem středního ucha nebo zánětem průdušek. U větších dětí zvládnou často maminky kašel při zánětu horních cest dýchacích (rýma, suchý kašel, škrábání v krku) vyléčit samy.

 

 

Léčba jednotlivých druhů kašle se řídí samozřejmě základním onemocněním. Je třeba zdůraznit, že kašel u dítěte nelze podceňovat, zvláště trvá-li již několik dnů nebo je doprovázen dalšími příznaky jako je horečka, zvracení, ztížené dýchání atd. a ihned nechat dítě vyšetřit dětským lékařem! Samotné vyšetření není nijak bolestivé. Je nutné s lékařem spolupracovat a informovat ho, jak dlouho trápí dítě kašel, jestli je provázen teplotami, rýmou, bolestmi v krku, hlavy.

 

 

 


Můžeme kašli předejít?

 

V rámci prevence onemocnění dýchacích cest, která jsou příčinou různých druhů kašle, je kladen důraz na pravidelnou tělesnou aktivitu, cvičení, které zvyšují tělesnou zdatnost
a výkonnost dětí. Důležitá je rovněž správná výživa a pobyt dětí v lázních, kde je velmi příznivé klima právě pro děti s častými onemocněními dýchacích cest.

 

Existuje samozřejmě široká škála přípravků vhodných na kašel. Bez receptu je k dostání např. Ambrosan, který pomůže všem členům rodiny bez rozdílu věku. Dobré je pít Vincentku, která díky tomu, že je slaná dobře ředí hlen v dýchací soustavě.

 

Jak si máme poradit se suchým kašlem?

 

Suchý kašel je třeba zklidňovat tlumícími léky. Na vlhký druh kašle se používají léky rozpouštějící hleny, které se pak snadno vykašlávají a uvolňují se tak průdušky. Dnes se dává v léčbě nekomplikovaných případů kašle přednost nekodeinovým lékům, které nevedou k útlumu dechového centra.

 


 

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře