Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte kazy? Možná není chyba na straně zubního kartáčku a pasty, ale ve způsobu jejich používání.

Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby

Zuby
zdroj: isifa.com Zuby
aktualizováno 01.11.2012, 09:39 | 01.11.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Máte kazy? Možná není chyba na straně zubního kartáčku a pasty, ale ve způsobu jejich používání.

Při nedokonalé nebo nepravidelné péči o zuby patří mezi běžné jevy nepříjemný zápach z úst, tvorba zubního povlaku, zánět dásní nebo zubní kaz. Přinášíme  pět rad, které vám pomohou se těchto příznaků zbavit.

 


1. Vyberte si správný kartáček


Na trhu je dnes velké množství zubních kartáčků, které jsou z hlediska designu přímo vyšperkované. Bohužel s praktickou stránkou už je to horší. Při volbě správného typu kartáčku je dobré obrátit se na dentální hygienistku nebo vašeho zubního lékaře, kteří doporučí konkrétní kartáček a vhodnou techniku na míru. Obecně se ale dá říci, že správný kartáček by měl mít délku hlavice pokrývající cca 2 – 2,5 zubu a vlákna by měla být středně měkká nebo měkká. Zubní pasta by měla obsahovat fluorid a hlavně by vám měla „chutnat“, abyste kvůli nepříjemné chuti nezkracovali dobu čištění zubů.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak se rodí v cizině?

Čistěte si zuby, předejdete onemocnění srdce

 


2. Věnujte každému zubu dostatek času


Právě doba čištění je při ústní hygieně základem. Lidé ji dost často zkracují, protože mají pocit, že ztrácí čas. Pokud je to i váš případ, používejte menší množství pasty a čistěte si zuby například u televize. Důležité je zabývat se všemi partiemi dostatečně dlouho a neodbývat zadní část chrupu. Po vyčištění si pro kontrolu zkuste přejet zuby jazykem. Měly by být hladké, bez povlaku.


3. Správná technika čištění


Kromě času, který čištění zubů věnujete, je velmi důležitá i technika. Vhodnou techniku čištění doporučí odborník podle stavu chrupu a možností pacienta. Obecně řečeno jsou nejlepšími metodami stírací a vibrační. Mnohem méně pak metoda kroužků (především u dětí). Každému zubu je třeba se věnovat opakovaně a žádný nevynechat.

 

Zuby
(Foto: isifa.com)

 


4. Dbejte i na mezizubní prostory


Plošky zubů jsou prvním krokem, druhým jsou mezizubní prostory. Ty stačí čistit jen večer před spaním, ale o to pečlivěji. Správné je k tomu používat mezizubní kartáčky a zubní nit. Není snad ani potřeba dodávat, že zubní nit je vhodná pouze na jednorázové použití, zatímco zubní kartáček je třeba vyměnit až za dva, tři měsíce. Dříve, pokud jsou vlákna roztřepená nebo zohýbaná či po prodělaném přenosném onemocnění.


5. Používejte kvalitní ústní vodu


Co si budeme nalhávat, mechanické odstraňování zubní povlaku nikdy není perfektní. Zubní kartáček nebo dentální nit se ne vždy dostanou do všech záhybů chrupu a bakterie se navíc nacházejí v celé ústní dutině. Pomocníkem v této situaci je účinná ústní voda, která je ideálním završením důkladné každodenní péče. Můžete zkusit třeba nové typy ústních vod (Listerine, Colgate, Citrovital), které jsou jemnější a v ústech nepálí, přesto však pomáhají uržovat pocit svěžího dechu.

 

Díky obsahu fluoridu účinně pomáhá chránit před tvorbou zubního povlaku, ničí bakterie způsobující zánět dásně a zubní kaz a chrání tak i zubní sklovinu. Budete-li se držet všech pěti rad kvalitní ústní hygieny, budou vám ústa opravdu zářit s každým úsměvem.
 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Tom 16:25 29.01.2014
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/zdravi/neverte-...
Princ na koni 08:13 13.09.2012
Tohle je konečně článek na užitečné téma. Takových by mělo být víc.