Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Elektronická cigareta je zdánlivě snadné řešení pro ty, co chtějí přestat kouřit. Stále se ale objevují otazníky nad tím, zda opravdu neškodí. Odborníci se shodují: raději elektronickou než opravdovou. A nejlépe žádnou.

V e-cigaretě škodí jedna chemikálie, v té běžné stovky

zlomená cigareta
zdroj: Thinkstockphotos zlomená cigareta
aktualizováno 15.04.2013, 15:57 | 15.04.2013, 13:42 | doma.cz/mag

Elektronická cigareta je zdánlivě snadné řešení pro ty, co chtějí přestat kouřit. Stále se ale objevují otazníky nad tím, zda opravdu neškodí. Odborníci se shodují: raději elektronickou než opravdovou. A nejlépe žádnou.

Vyměníte-li běžnou cigaretu za elektronickou, svému tělu prospějete. „Zatímco v té běžné je několik tisíc škodlivých látek, o nichž se ani na obalu nic nedozvíte, elektronická je proti ní bezpečná,“ říká MUDr. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

 

V e-cigaretě nic nehoří, účinné látky se jen odpařují. „Při tomto procesu mohou vznikat i látky, které nejsou pro lidské tělo zcela ideální, ale je jich minimum a zdraví neohrožují,“ vysvětluje Králíková. Je to například glycerin či propylénglykol. „Ve srovnání s tím, kolik škodlivin se do těla dostává s běžnou cigaretou, je to zcela zanedbatelné množství,“ vysvětluje Králíková. Na druhou stranu: pokud jde o nikotin, vstřebané množství je nevyzpytatelné, většinou je ho víc než u klasické  cigarety. Navíc se někdy najde i v liquidech, které jsou podle etikety bez nikotinu.


Velká dávka je jedovatá
Co je to propylénglykol? Nejčastěji jej známe z diskoték, kde se používá k výrobě umělé mlhy. Nejdete ho také jako zvlhčovadlo v medicíně, kosmetice, potravinách, zubních pastách, ústních vodách a tabákových výrobcích. Jinými slovy, je to chemikálie, podobných je ale kolem nás stovky a jen těžko se jim vyhneme.

 


Ve velkých dávkách může propylenglykol vyvolat kožní alergii a je jedovatý. K nebezpečným reakcím ale dochází při opravdu obrovských dávkách. Na druhou stranu je třeba přiznat, že nejsou známy účinky dlouhodobého inhalování roztoku, který propylenglykol obsahuje.


Eva Králíková e-cigarety přímo nedoporučuje, protože je vždy lepší se závislostí na nikotinu skoncovat úplně. Pokud ale chcete volit menší zlo, určitě je ta elektronická vhodnější.

Zkušenosti lékařů říkají, že skoro 70 procent kuřáků by rádo se svou závislostí, která je doslova zabíjí a zkracuje jim život, skoncovalo. Málokdo to ale dokáže. Každá snaha se proto hodnotí.

 

Jak se liší klasická a elektronická cigareta?
Zatímco s klasickou cigaretou vdechujete krom návykového nikotinu i mnoho dalších chemikálií, jako je například dehet, v případě elektronické cigarety je to vlastně jen čistý nikotin ze speciální kapsle. Ty mohou mít různé příchutě stejně jako vaše oblíbené značky cigaret.

 


Už nekašlu
Čtyřicetiletí Martina odložila klasické cigarety před dvěma lety, nevydržela už tlak svých dětí a také s každým rokem stále více cítila, že ranní kašel už nesouvisí jen s nachlazením. „Do měsíce jsem cítila změnu,“ popisuje. Dodneška se nedocházela e-cigarety vzdát. Ale už více jak půl roku v ní nemá nikotinové náboje, takže v podstatě vdechuje páru. „Není to ideální, pořád jsem vlastně závislák, ale určitě jsem ráda, že se obejdu bez nikotinu a hlavně všech látek, které se s ním do plic při běžném kouření dostávají,“ pochvaluje si Martina.

 

Doktorka Králíková by byla ráda, kdyby prodej e-cigaret byl regulován a také se více sledovala jejich zdravotní nezávadnost. Podle testů prestižní americké organizace FDA (Food and Drug Administration), která zjednodušeně řešeno rozhoduje o tom, co se v USA uvede na trh, je naprostá většina výrobků v pořádku.

 

Eva Králíková ještě dodává, že ne pro všechny je e-cigareta řešení. „Zkusila ji u nás již dobrá třetina kuřáků, ale jen asi pět procent si ji koupilo více než jednou. Většinou pacienti říkají, že je to drahá hračka, kterou brzy zahodí, protože odnaučit se kouřit jim stejně nepomohla,“ popisuje Eva Králíková.


Martina má lepší zkušenosti, ale také potvrzuje, že ne všichni, kdo si e-cigaretu nechali od ní ukázat, a pak si ji koupili, dokázali ty běžné zahodit. „Zejména starší generaci odrazuje složitá manipulace a obsluha,“ říká. Zanedbatelná není ani cena, i když je nižší než u běžných cigaret.

 


Někteří odborníci nepovažují e-cigarety za vhodné vůbec, protože podle nich stále podporují vznik závislosti na nikotinu. Odpůrci zase hovoří o lobby tabákových firem, které se nechtějí vzdát svých zisků a v elektronické cigaretě vidí  konkurenci.


Všechny mínusy vedly k tomu, že některé země je zakázaly úplně – například Turecko, Kanada, Norsko, Belgie, Švýcarsko, Dánsko či Japonsko. Někde se smějí prodávat pouze ty s minimálním obsahem nikotinu, jako ve Francii, nebo úplně bez něj, což je případ Švédska. Ve Finsku a mnoha dalších zemích je zase berou jako pomůcku při odvykání kouření a jsou pouze na předpis. Zdůvodněním je často právě obsah nikotinu, který je považován za jed.
Zcela volně se kromě Česka prodávají v USA či ve Velké Británii.


 

 
58 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka 15:34 25.10.2016
Mně je 46 let a kouřím asi 18 let cca 10-15 cigaret denně. Po onemocnění mého strýce jsem se víc zamyslela na svým zdravím.. Sportuji, jím docela zdravě, občas si dám víno a pivo, ale co mi to všechno hatí je kouření. Zkoušela jsem přestat ze dne na den, to jsem vydržela asi 14 dní. Chtěla jsem něco, co mi cigaretu nahradí ve všech směrech, proto jsem si koupila elektronickou cigaretu Vapour 2. Ze začátku jsem měla trochu problém, šlo o příchuť i o zvyk.. Změnila jsme mix příchutí, můžu doporučit vanilku, višeň a čokoládu. Držím se už 4. měsíc a myslím, že to nejhorší mám za sebou. Nenechte se hned odradit na začátku, mně to trvalo pár dní než jsem jí přišla na chuť.
Pavel Musil 15:26 21.08.2014
Dříve jsem kouřil tak krabičku a půl denně a nedokázal sem si ani trochu představit že bych přestal, až na občasné jednodenní pobláznění které mě zase rychle přešlo (asi každý kuřák zná :D ). No ale každopádně se pak objevily elektronické cigarety za které jsem velmi vděčný, protože díky nim sem postupně klasické cigarety úplně přestal kouřit a také postupně snížil sílu liquidu u elektronických cigaret. Teď kouřím 6mg smíchanou s 0mg a je mi skvěle. Hlavně teda musím doporučit stranku http://www.elektronicka-cigareta-online.cz/ protože tam pravidelně přidávají články o výzkumech a zákonech ohledně e-cigaret a také veškeré rady okolo tohoto tématu.
Beda 17:27 04.03.2014
Musim take pridat svuj nazor... Je mi 52 pres tricet let jsem kouril, posledni dobou vic jak 40 dnne.. Pak jsem koupil elektronickou cigaretu... Tri roky jsem si nezapalil.. coz me tesi.. citim se o mnoho lepe...
Myslim ze to co bylo pro me nemyslitelne, tzn. ze bych nekdy prestal kourit, se nyni stava realnym a dokazu si zivot bez cigarety predstavit..
P.S. V Singapuru pozor.. tam je na to prisny zakaz.. hned na letisti mi jednu zabavily..o) ty ostatni 4 nenasli..
Monika 09:53 14.06.2013
No vidíte, mě to málem odrovnalo...nedokázala jsem bez ní ani ránu..pořád jsem inhalovala....poté...4x antibiotika, zjišťování alergií, podezření vody na plicích...okamžitě jsem to zahodila. Moji přátelé ji také mají a žádné problémy nemají. Jde o to jak moc ji inhalujete. Lepší je se na to úplně vykašlat. Přeji pěkný den.
danone 18:15 29.05.2013
Také už rok já i manžel kouříme e cigaretu, manžel už nekouří ani tu a já snižuji sílu liquidu, jsem na 6mg, za celou dobu jsem neměla chut na normální cigaretu, jde to když se chce.Za rok nekouření jsme ušetřily 50.000 kč, jen doufám, že jí nezakážou, ale i tak si myslím, že bych už po normální cigaretě nešáhla.
Ivo 15:42 29.05.2013
Sedm let jsem kouřil 40-50 cigaret denně. Minulý rok začaly první zdravotní potíže a bylo mi jasné, že musím přestat. Ze dne na den jsem přestal a věřil, že mám silnou vůli. Po týdnu jsem to už bohužel nevydržel. Mimo jiné by to už ani nevydrželi lidé okolo mne, ke kterým jsem byl stále protivnější. Začal jsem kouřit znova. Po měsíci jsem koupil e-cigaretu na e-liquidy a kouřím ji téměř rok. Stále sice kupuji 18 mg náplně (v našem maloměstě se jiné ani neprodávají), ale problémy po pár týdnech odezněly.
Názory, že jsou e-cigarety drahé hračky zcela vylučuji, neboť celá e-cigareta (neznačková) s nabíječkou stojí 250 kč a značková dvojnásobek. To je sice "dost", ale baterie vydrží přes rok a clearomizér 3-4 měsíce. Clearomizér navíc stojí jen 80-100 kč. E-kouření mne tedy stále vycházi na čtvrtinu oproti běžným cigaretám, vycházím-li z toho, že dříve jsem prokouřil 55 000 - 60 000 kč ročně a s e-cigaretou se vejdu do 15 000 kč (u nás jsou náplně poměrně drahé :-) ).
Eva 08:56 28.04.2013
Klasickou cigaretu nekouřím již 1,5 roku. Sílu nikotínu jsem postupně snížila z 18 mg na 6 mg, kdoví.... třeba budu za čas i na nulce.
Nekašlu, nesmrdím, finanční úspora, koníček.
Doporučuji všem zájemcům si o elektronické cigaretě nejdříve něco přečíst, u nás je několik e-kuřáckých for. E-cigareta je kus železa , které potřebuje jistou údržbu, aby pracovalo tak jak má a to si občas nováčci neuvědomují a když se po týdnu změní chuť liquidu, tak jí bez dlouhého přemýšlení ji vymění zpátky za cigaretu, a přitom stačí jen vyčistit a nebo vyměnit spirálku v odpařovači.
Miloš 13:09 24.04.2013
Kouřil jsem téměř 30 let, ke konci denně 60 cigaret. Před 15-ti měsíci jsem si koupil e-cigaretu a od té doby jsem klasickou cigaretu neměl. Zkoušel jsem ji, ale dost mě to natáhlo, jako by byla první v životě. Upřímně mě štvou lidi, kteří brojí proti elektronickým cigaretám. Nejlepší je, když je to lékař, který čudí dvacku denně. Politikům se nedivím, jenom já sám jsem loni do rozpočtu nepřispěl min 50.000,- Kč.
Novák 21:50 17.04.2013
El. cigaret je velké množství. Je potřeba o tom něco přečíst a trochu vyzkoušet. Po klasické el. cigaretě za pár šupů jsem přesedlal na tzv. wapping a to je zcela něco jiného. Provozuji už skoro rok a na tabákové výrobky jsem si ani nevzpomněl. Ze dne na den jsem takto přestal kouřit tabák. Nepovažuji to za odvykací způsob. Motorická závislost je mnohdy daleko větší něž ta chemická... Jen mám stále větší obavu, aby se do toho zase nezačal montovat stát v podobě nějakého chytrolína...
Petr 18:30 16.04.2013
13 měsíců na el.cigaretě místo 20 klasických cigaret denně.Na začátek 12mg nikotinu v současnosti 6mg ředěno na půl 0mg tj.3mg nikotinu tak snad s tím seknu úplně.Nevěřil jsem že to půjde ale el.cigarety fantastická věc.Doporučuji všem co mají alespoň malou chuť seknout s klasickou cigaretou-stačí vydržet tak 2 měsíce a pak už to jde samo.
1 2