Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud si dopředu vytvoříte plán a každý den uděláte část příprav, můžete si i vy letos užít klidné Velikonoce.

Velikonoce bez nervů? PLÁN, jak to zvládnout!

Velikonoce
zdroj: isifa.com Velikonoce
aktualizováno 26.03.2013, 00:00 | 26.03.2013, 00:00 | / doma.cz/kat/kor

Pokud si dopředu vytvoříte plán a každý den uděláte část příprav, můžete si i vy letos užít klidné Velikonoce.

Podobně jako mnoho jiných křesťanských svátků, i Velikonoce se přenesly i mimo církev. Už od jejich vzniku jsou časem oslav a veselí.

 

Dnes jsou i komerčně důležité, protože se na ně váže mnoho zvyků, k jejichž uskutečnění je třeba vynaložit nějaké úsilí nebo jen tak zajít na nákup. Prodávají se například velikonoční pohledy, ozdoby nebo cukroví v podobě velikonočních vajíček, beránků nebo zajíčků.

 

Protože osm z deseti českých a moravských domácností o sobě prohlašuje, že udržuje tradiční velikonoční zvyky, jako je pomlázka a koledování, čekají pravděpodobně přípravy na Velikonoce i vás. Jak to všechno zařídit, abyste toho letos neměla nad hlavu a vajíčka nebarvila v neděli o půlnoci?


ČTĚTE TAKÉ:

Velikonoce ve žhavém stylu: Masturbační vajíčka!

Velký test čoko zajíčků: Nešiďte děti tučnými náhražkami!

 

 

Jak se dobrat klidných Velikonoc?

 

Začněte už dnes. Rozmyslete si, co všechno budete potřebovat, a práci si naplánujte. Každý den udělejte něco a výsledek - klidné Velikonoce - je zaručený.


Nezapomeňte na pomlázku. Ať už pro ratolesti nebo pro zapomnětlivého manžela byste doma měla mít připravenou pomlázku. Kupte ji už nyní - jednak byste mohla zapomenout a jednak by ji pak už mohli vyprodat.

 

Zajeďte na velký nákup. Ano, je to jedna z těch horších částí příprav, ale je potřeba ji udělat. Doma si uvařte kávu, sedněte si a napište si nákupní seznam. Rozhodně by neměla chybět vajíčka, suroviny na beránka, mazanec nebo nádivku (samozřejmě záleží na vás, co pečete). Potřebujete barvy nebo nálepy na vajíčka. Rozhodněte se, zda koledníkům nepřidáte i nějakou tu čokoládičku. Vymyslete, co uvaříte na Velikonoční pondělí.

 

Velikonoce
(Foto: isifa.com)


Pokliďte dům. Jeden den příprav věnujte úklidu. Ale pozor - nejde přece o to, abyste měla pečlivě srovnané věci v zásuvkách. Tentokrát skutečně věnujte svůj čas tomu, co je vidět. Vytřete chodbu, vyluxujte koberce, zaměťte podlahy, utřete prach, ukliďte věci, které mají své místo ve skříňkách. Prostě ukliďte na místech, kam by mohli přijít koledníci.

 

Pozor, děti mají prázdniny. Ve čtvrtek a v pátek mají školáci tradiční velikonoční prázdniny. Pokud máte ratolesti ještě malé, zajistěte si včas hlídání.

 

Mazanec, beránek a nádivka. K Velikonocům patří kromě pomlázky a malovaných vajíček také mazanec, beránek a nádivka. Napečeno by jste měli mít na Velikonoční pondělí, takže stačí, když upečete o víkendu.

 

 

Velikonoce
(Foto: isifa.com)

 

Ozdobte vajíčka. Víkend věnujte také zdobení vajíček. Zapojte i děti. Nebudou zlobit a pokud na ně dohlédnete, udělají práci za vás. Můžete zvolit jednoduché nálepky, které se v teplé vodě na vajíčko samy přilepí, ale můžete dát dětem i barvy a nechat je, aby si vajíčka ozdobily podle svého.

 

Vyzdobte si dům, připravte sváteční tabuli. Vymyslete si, jaké velikonoční dekorace letos použijete a nezapomeňte je včas zakoupit nebo vyrobit. I když v tuto chvíli je výrobu už docela pozdě.

 

V pondělí vstaňte brzo. Někteří koledníci chodí opravdu brzy, proto si raději i vy přivstaňte, ať vás nezastihnou v pyžamu a nezkazí vám náladu na celý den. Pokud máte děti, stejně je budete muset na koledu vypravit.

 

 

 

 
17 hlasů
Vaše hodnocení