Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Včera 25 stupňů, dnes o 15 méně. Na změny počasí nejhůře reagují ti, co mají nemocné srdce. Nedělá jim totiž dobře střídání tlaku. Kvůli změně teplot se zase velmi často nachladíte.

Velká změna POČASÍ? Zdraví trpí! Nejvíce srdce a plíce

děti déšť
zdroj: Thinkstockphotos děti déšť
aktualizováno 19.04.2013, 00:00 | 19.04.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Včera 25 stupňů, dnes o 15 méně. Na změny počasí nejhůře reagují ti, co mají nemocné srdce. Nedělá jim totiž dobře střídání tlaku. Kvůli změně teplot se zase velmi často nachladíte.

Skokové změny počasí nedělají dobře zdravým lidem, nejvíce ale ohrožují těhotné ženy, pacienty s alergiemi a astmatem a ty, co mají nemocné srdce a cévy.

 

Kvůli výrazné ochlazení se totiž cévy stáhnou, tím může dojít zvýšení krevního tlaku. Kardiaci se pak budou cítit hůře, mohou mít potíže s dýcháním, ale hlavně se u nich zvyšuje riziko, že srdce nápor nevydrží. V krajním případě pak potíže končí infarktem. Rada? Odpočívejte, šetřete se!

 

Kromě vážně nemocných se ale pokles teplot o 10 až 15 stupňů dotýká všech lidí. Zejména, pokud si doma zapomenete svetr a prochladnete.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
Chřipka a rýma: 20 babských receptů! Inspirujte se

Tipy, jak pečovat o své srdce

Olivový olej je záchranou pro srdce. Pomůže ale i řepkový či sardinky

 

 

Energie nestačí, vezměte si šátek a ponožky
Jak vlastně nachlazení projevující se rýmou, kašlem nebo i zvýšenou teplotou vzniká? Pokud je vám zima, máte studené ruce nebo nohy, tělo se musí snažit zahřát. Ztrácí pak energii na to, aby bojovalo s virem, který se v jeho okolí může objevit a snáze podlehne nemoci.

 

Také studené nápoje zvyšují riziko nachlazení. Tím, že je tělo musí nápoj zahřát na tělesnou teplotu, ztrácí energii na to, aby bojovalo proti virům, které se dýchacími cestami snadno dostávají do plic a celého těla.

 

 

Ze stejného důvodu si v chladném počasí také nesundávejte například šátek z krku, ani když je vám horko. Právě oblast krku je místem, kudy se do těla dostávají škodlivé viry nejčastěji, a vy snadněji podlehnete nemoci.

 

Rady? Nepijte studené nápoje, raději sáhněte po čaji. Vždy mějte po ruce další vrstvy oblečení a také si připravte šátek na krk. Jestliže cítíte, že na vás něco leze, pokuste se nemoc zastavit spánkem. Když si odpočinete, tělo bude mnohem větší šanci nad viry vyhrát.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
Trápí vás kašel? Asi užíváte špatné léky, poradíme, jak léčit sebe i celou rodinu
V e-cigaretě škodí jedna chemikálie, v té běžné stovky
zlomená cigareta

 

 

Není to alergie?
Pamatujte si ale také, že zejména na jaře mohou potíže vypadající jako nachlazení být projevem alergie. Po zimě plné chřipek a viróz ani v teplém počasí pacientů v lékařských ordinacích příliš neubývá. Potíže mají podobné jako v zimě. Trápí je dráždivý kašel, mají nateklý nosohltan, někdy i překrvené spojivky očí. Mnozí netuší, že mají alergii.

 

Začnete-li v tomto i nadcházejícím období kašlat, budete-li se cítit unavení a nebudete ve "své kůži", pak vězte, že vás nejspíše trápí alergie a nikoliv viry. Vyzkoušejte léky volně prodejné v lékárně a pokud vám pomohou, máte jasno. CO nejdříve se poraďte se svým lékařem, aby zjistil, jak je alergie vážná a doporučil vám správnou léčbu.

 

Co dělat, když musíte nemoc přecházet?

* Na teplotu jsou ideální léky s obsahem paracetamolu (obvykle stačí dávka 500 miligramů čtyřikrát denně).

* Při větších bolestech je nutné buď zvýšit dávky paracetamolu (alespoň na 650 mg), nebo sáhnout po preparátech s obsahem ibuprofenu.

* Při pocitu ucpaného nosu a rýmě nepomáhá silné smrkání. Viry se dostávají do dalších dutin v hlavě a hrozí ještě větší komplikace. Nos si raději uvolněte nosními kapkami.

 

 
41 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře