Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vitamín D hraje důležitou roli nejen v prevenci vzniku osteoporózy, ale také astmatu, rakoviny, deprese, srdečních nemocí a cukrovky.

Vitamín D chrání tělo před rakovinou i depresí

Ryby
zdroj: isifa.com Ryby
aktualizováno 06.09.2012, 00:00 | 06.09.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Vitamín D hraje důležitou roli nejen v prevenci vzniku osteoporózy, ale také astmatu, rakoviny, deprese, srdečních nemocí a cukrovky.

Vitamín D je nutný ke vstřebání vápníku ve střevě. Bez vitamínu D není vápník, bez vápníku dospělým řídnou kosti a děti mají křivici. Spousta vápníku je obsažena v máku a mléce, tak si občas nějaký makový koláč dejte. Nedostatečný příjem vitamínu D u dospělých je také spojován s depresemi a srdečními problémy, u dětí pak se vznikem astmatu.

 


Kde hledat „déčko“

 

Tělo si umí vitamín D vyrobit samo, stačí vystavit pokožku sluníčku. Jenže kvůli riziku rakoviny kůže se slunění nedoporučuje. Je tedy třeba doplnit jej stravou.

 


Nejlepší zdroje vitamínu D:

 

vejce (ve žloutku),
mléko a mléčné výrobky,
cereálie,
ryby (nejvíce losos, úhoř, sleď, pstruh, ale také makrely, sardinky, tuňák).


Ochránce před rakovinou…

 

Nízká hladina vitamínu D zhoršuje prognózu žen s rakovinou prsu. Bez něj dochází daleko častěji k nádorovému šíření a zakládání metastáz. Také délka přežití se zkracuje kombinací rakoviny prsu a nedostatku vitamínu D. Navíc nabízí alespoň malou ochranu před dalšími dvěma rakovinami – rakovinou tlustého střeva a prostaty.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tichý zabiják se ukrývá v mrazáku!

Super postava i ve zralém věku: na co si dát pozor?

 

Ryby
(Foto: isifa.com)

 


… i depresí

 

Lidé s rakovinou mají větší sklon k depresím. Lidé s nedostatkem vitamínu D také. Nejhorší je tedy kombinace obojího. Deficit vitamínu D přes nízkou hladinu vápníku stimuluje příštítná tělíska k produkci jejich hormonu, který bývá spojen s depresemi, uvádí server lecba-rakoviny.cz

 


Vitamín D se dá snadno koupit v lékárně

 

Po menopauze dochází u většiny žen k nárůstu váhy. Vitamínové doplňky s vitamínem D a vápníkem přibírání na váze zpomalují. Spousta doplňků stravy je kombinuje, takže máte dvě výhody v jednom balení. Samotný vitamín D lze rovněž bez problémů sehnat, a to v balení o síle 400 nebo 800 mezinárodních jednotek (IU). Do 70 let stačí „čtyřstovka“ denně, pro starší „osmistovka“.

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře