Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nejvíce starostí s tím, jaký účes teď právě letí, jaká barva nám bude nejlépe slušet. Ale vlasy dokáží o nás prozradit i to, v jaké zdravotní kondici jsme.

Vlasy prozradí, jak jsme na tom se zdravím

aktualizováno 16.11.2010, 00:10 | 16.11.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Nejvíce starostí s tím, jaký účes teď právě letí, jaká barva nám bude nejlépe slušet. Ale vlasy dokáží o nás prozradit i to, v jaké zdravotní kondici jsme.

"Dřív jsme se domnívali, že vlasy jsou vlastně jen mrtvý protein,“ říká dermatoložka Victoria Barbosová z amerického Chicaga. "Jenže ve skutečnosti se na nich odráží jak psychický stres, tak zdravotní problémy. Výčet znaků, které by rozhodně neměly zůstat bez povšimnutí, přinesl server caring.com.

 

Suché a slabé vlasy


Spousta faktorů může vést k přesušení vlasů, např. denní fénování nebo časté koupání v chlorované vodě. Může to být ale také znak snížené činnosti štítné žlázy.

 

Šupiny nebo stroupky ve vlasech


Pokud máte pocit, že nejde o obyčejné lupy, ale jde o větší kousky pokožky hlavy, může to být jedním z prvních příznaků lupénky. Lupénku řadíme mezi autoimuitmní onemocnění, které se projevuje právě přebytečnou tvorbou kožních buněk, které se odlupují.

 

 

Řídnutí vlasů v určitých partiích


Vypadávání vlasů je normální, pokud množství vypadnutých vlasů nepřesáhne množství 100 až 150 jednotlivých vlasů. V tomto případě jde o přirozenou obměnu porostu. Obvykle si většího výpadu vlasů všimneme při mytí vlasů - na ručníku nebo ve vaně.

 

Pokud vlasy vypadávají v celých chomáčích, určitě okamžitě vyhledejte lékaře: může to být způsobeno velkým psychickým stresem (např. rozvod, problémy v zaměstnání) nebo fyzickým strádáním (nepřiměřené hubnutí např. při anorexii, ale příčinou může být i vysoká horečka). Vlasy mohou vypadávat i při cukrovce nebo je to vedlejším účinkem některých léků, např. antikoncepce nebo léků na akné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Třetině nádorů lze předejít prevencí

Rakovina prsu: podívejte se na unikátní samovyšetřovací metodu

 

Celková ztráta vlasů


Ztráta vlasů plošně po celé oblasti vlasové pokožky se nazývá alopecie. Protože trápí většinou muže, nazývá se androgenní alopecie. Je způsobena změnou ve struktuře pohlavních hormonů během života. Dochází ke smršťování a odumírání vlasových cibulek. Bohužel, většinou jde o dědičnou záležitost a léky toho moc nenapravíme. Řídnutí začíná převážně na spáncích a temeni.


Lámavé vlasy


Pokud ráno na polštáři nevidíte celý vlas, včetně kořínku, ale jen části vlasu, znamená to, že vaše vlasy jsou křehké a lámavé. Lámání vzniká nejčastěji nadměrných fénováním a barvením vlasů. Lámavostz ale může být způsobena i poruchou nadledvinek, která způsobuje nadměrnou produkci hormonu kortizonu. Dále se u vás mohou projevit třeba i svalové křeče. Pro zmírnění lámání vlasů se doporučuje vyměnit bavlněné povlečení za klouzavé saténové, které vlasy méně namáhá.


Šedé vlasy


Mohou lidí si myslí, že šedivění vlasů je způsobeno stresem nebo prožitým traumatem. Říká se, že někdo samou hrůzou zešedivěl přes noc – to se prý stalo Marii Antoinetě, když čekala na popravu. Odborníci jsou převážně toho názoru, že šedivění je převážně způsobeno, genetickými faktory.

 

Nicméně nedávno se opět otevřela mezi vědci debata o tom, že stres se přece jen podílí na řetězové reakci, kdy vlivem stresu dochází k narušení barviva melaninu ve vlasech. Pokud jste začali šedivět, zeptejte se svých rodičů kdy to potkalo je. Pokud se u vás šediny objevují výrazně dříve, zamyslete se nad tím, jestli se nadměrně psychicky nebo fyzicky nepřetěžujete.
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře