Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bolestmi zad trpí v České republice každý třetí člověk.

VŠE O BOLESTECH ZAD: Co pomůže?

Bolesti zad
zdroj: isifa.com Bolesti zad
aktualizováno 05.12.2012, 00:00 | 05.12.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Bolestmi zad trpí v České republice každý třetí člověk.

„Většina bolestí zad je způsobena jednostrannou prací v nevhodné poloze, špatným způsobem zvedání břemen, nevhodným sezením, nedostatkem pohybu, ochablostí zádového i břišního svalstva a samozřejmě vadným držením těla,“ vysvětluje ortoped MUDr. Jan Novotný z privátní ambulance v Ústí nad Labem.

 

Podle odborných průzkumů bylo zjištěno, že bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a alespoň jednou v životě se s nimi setkalo téměř 80% lidí. Přitom jsou asi jen čtvrtinově zapříčiněny skutečným onemocněním páteře, zbytek je následek špatných životních návyků při práci a v běžném životě.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka a rýma: 20 osvědčených domácích receptů

15 tipů na posílení imunitního systému

Jak pečovat o muže s chřipkou: Návod k použití

 

Bolesti zad
(Foto: isifa.com)

 


„Homo sedentarius“ – člověk sedící?


Nepřipadá vám, že poloha vsedě se stává hlavním znakem civilizace třetího tisíciletí? Během svého života prosedíme víc než osmdesát tisíc hodin - šest až osm hodin denně na pracovišti a dalších pět v autě, u televize, u počítače, jídelního stolu, v kině, nebo divadle. Tři čtvrtiny z nás navíc sedí nesprávně. Nejčastější příčinou bolestí krční a bederní páteře bývá ochablé nebo ztuhlé svalstvo šíje a zad a oslabené svalstvo břišní.

 

Bolesti zad
Hrbíte se? Vaše záda vám to spočítají! (Foto: isifa.com)

 

Jestliže pociťujete bolesti v oblasti beder, pak máte s největší pravděpodobností problém s krční páteří. Říká se, že když vás bolí jedna strana zad v oblasti beder, má problém opačná strana krční páteře. Ke vzniku obtíží nejvíce přispívá déletrvající nucená poloha těla: „Na déletrvající nucenou polohu těla a nedostatek pohybu tělo odpoví především bolestivým zduřením šíjových svalů, které jsou mechanicky nejvíce zatěžovány a namáhány,“ vysvětluje profesionální masérka Jana Paseková z Frýdlantu nad Ostravicí.

 

Podle ní jsou jedním z preventivních prostředků pro napjaté a přetížené svaly masáže, ale v případě bolestí je doporučuje vyloučit. Jak říká MUDr. Novotný, pro odstranění příčiny častých bolestí zad je nutná především odborná diagnostika pohybového aparátu, od které se odvíjí další léčebný a rehabilitační postup.

 

 

 

Pět změn, které vašim zádům určitě prospějí


1. Přesvědčte se, zda má vaše postel dostatečně pevnou, ale pohodlnou matraci, a nedávejte si pod hlavu příliš mnoho polštářů.


2. Měkkým židlím se vyhněte obloukem. Zejména delší sezení vám může způsobit nepříjemné bolesti zad.


3. V zimě byste měla být jako cibule: zejména vaše záda by neměla být vystavena průvanu a chladu. Bokové kalhoty a krátká trika si schovejte na léto.

 

 

Bolesti zad
(Foto: isifa.com)

 


4. Při zvedání předmětů používejte kinetickou metodu zvedání a vyhýbejte se zvedání příliš těžkých objektů.


5. Zvolte vhodný relaxační pohybový režim. Nezapomeňte na další regenerační procedury, například masáže a auto masáže.

 

 

 


Co dělat při bolestech?


V případě akutních bolestí můžete užít například volně prodejný lék proti bolesti a na bolestivé místo aplikovat osvědčený lék v podobě masti nebo gelu. Jak? Najděte si pohodlnou polohu a bolestivé místo jemně promasírujte, aby se prokrvilo. Pak se gel i mast lépe vstřebá. Pravidelně prováděná masáž se zpravidla nemine účinkem ani poté, co akutní bolest pomine. A co říká na užívání a aplikaci těchto léčiv odborník?

 

„Uvedené léky patří do skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik. Jejich užívání má svoje pravidla a je dobré to vždy konzultovat se svým lékařem, zejména u dětí je to nutnost. V případě použití těchto preparátů vnitřně bych rád upozornil především na problémy se zažívacím ústrojím, přímo nežádoucí je jejich použití například u vředové choroby žaludku a při současném podávání léků typu Warfarin.

 

Jejich dlouhodobé užívání není vhodné ani u pacientů s vysokým tlakem,“ upřesňuje MUDr. Novotný a dodává: „U preparátů s lokálním účinkem je použití poněkud volnější, ale i tam mohou vzniknout komplikace, při dlouhodobém používání se mohou vyskytnout různé lokální kožní alergické reakce.“

 

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře