Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Neotálejte s návštěvou lékaře, ať se problém nezhorší.

Zatočte s inkontinencí hned po prvních příznacích

aktualizováno 13.09.2011, 00:00 | 13.09.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Neotálejte s návštěvou lékaře, ať se problém nezhorší.

Inkontinence neboli únik moči není pro nikoho nijak příjemná záležitost. Přesto ji většina žen a mužů neřeší a s návštěvou lékaře otálí. O to více v teplém letním období, kdy nosíme lehčí a uvolněnější oblečení. Řešení diskrétních problémů při nenadálé situaci je totiž mnohem jednodušší, s menším počtem vrstev oblečení nebo když nejsme svazování nízkými teplotami.


Nakonec i neplánovaná návštěva nejbližšího keříku je daleko příjemnější při letní procházce než při deštivé nebo chladné podzimní cestě z autobusu. Dalším faktorem, proč lidé s návštěvou lékaře otálí je fakt, že svádí vinu na stresové situace před odjezdem na dovolenou s nadějí, že po ní se situace zlepší. Situace však většinou bývá opačná. Proto je potřeba ihned po zjištění prvních příznaků navštívit odborného lékaře, který poradí jak postupovat dále. My jsme se ptali za vás rehabilitační lékařky MUDr. Jany Vlkové, která se věnuje rehabilitační léčbě stresové inkontinence moči.

 

Lékařka Vlková
(Foto: Oficiální zdroj)

 


Jana Vlková MUDr. je rehabilitační lékařkou a věnuje se rehabilitační léčbě stresové inkontinence moči


Jak často se inkontinence objevuje, v jakých věkových kategoriích je nejčastější?

 

Močová inkontinence se vyskytuje u obou pohlaví ve všech věkových skupinách a postihuje i děti. Bývá citováno, že během života se s inkontinencí alespoň jednou potká až 50 % osob. V reprodukčním věku se vyskytuje inkontinence asi 3:1 v neprospěch žen. Ve stáří dochází k vyrovnání poměrů až převaze postižení u mužů. Po 80. roce věku jsou poměry postižení mužů a žen inkontinencí prakticky vyrovnané.

 

 Jaké jsou typy inkontinence?


Rozlišujeme několik typů inkontinence moči – stresovou, urgentní, smíšenou a paradoxní. Jednotlivé typy poruch udržení moči se od sebe liší jak příčinami vzniku, tak i způsobem léčby. Stresová inkontinence moči - nejčastější příčinou jsou oslabené svaly pánevního dna, únik moči není doprovázen pocitem nucení na močení.


Dále popisujeme urgentní inkontinenci, kdy dochází k mimovolnímu stahu svaloviny močového měchýře, objevuje se nutkavý pocit na močení. Tato porucha udržení moči je způsobena např. infekcí močových cest nebo doprovází některá neurologická onemocnění. Inkontinence smíšená se projevuje překrýváním projevů stresové a urgentní inkontinence. Paradoxní inkontinence v podstatě znamená nemožnost se spontánně vymočit při plném močovém měchýři, dochází k „odkapávání“moči. Porucha doprovází např. poranění páteře.

 

 


Inkontinenci neboli únik moči je možné z hlediska stupně postižení rozdělit na tři stupně - lehká, střední a těžká. Lehký únik moči je charakteristický občasným únikem moči, a to tzv. po kapkách nebo maximálně 1–2x denně při větší fyzické námaze, kýchnutí, kašlání nebo v těhotenství. U středního se lze setkat s častým únikem moči několikrát denně a pro těžký únik moči je typický trvalý únik moči, a to několikrát denně i v noci a v množství více než 200 ml za 4 hodiny. Těžká inkontinence často postihuje především imobilní (nepohyblivé) pacienty, kterým může současně s močí unikat také stolice.

 

Jak lze inkontinenci léčit a v kolika procentech případů je léčba úspěšná?


Léčbu inkontinence dělíme na léčbu konzervativní a operační. Vzhledem k tomu, že každý typ inkontinence má jinou příčinu a následně svá léčebná schémata, není možné provést stručné vyhodnocení úspěšnosti léčby.

 

Kolik je v ČR pracovišť, které se inkontinencí zabývají?


Příčiny inkontinence často hledáme napříč mnoha medicínskými obory. Léčba inkontinence vychází ze zjištěné příčiny a týká se mnoha odborníků mnoha odborností. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že není možné na tuto otázku odpovědět číslem.


(Pokud pacient trpí inkontinencí, prvním na koho se obrátí je obvodní lékař. Na základě pohovoru a výsledku vyšetření určí lékař dovyšetření – laboratorní vyšetření, vyšetření gynekologem, urologem. Pokud je třeba absolvuje pacient vyšetření neurologem, rehabilitačním lékařem, internistou nebo geriatrem.)


ČTĚTE TAKÉ:

Přehled preventivních testů proti rakovině pro ženy

15 tipů na posílení imunitního systému

 

 

Jakým způsobem je možné příznaky inkontinence snížit?


Projevy inkontinence lze zmírnit až odstranit především odpovídající léčbou. Součástí konzervativní léčby jsou i režimová opatření, která zahrnují následující:


Obecně lze doporučit zachování přiměřené hmotnosti a také kondice. Mezi další doporučení řadíme zachování denního pitného režimu, který by se měl u aktivních pacientů pohybovat v rozmezí 2 až 3 litrů tekutin denně (množství tekutin je vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem). Omezit je vhodné pití kávy, černého a zeleného čaje a také alkoholu.

 

Závažný problém představuje porucha průběhu vyprazdňování močového měchýře – je nutné močový měchýř vyprazdňovat pravidelně, během močení nepřerušovat proud moči a ke konci močení nedotlačovat. Řešit je třeba chronickou zácpu i chronický kašel. Zcela stěžejní součástí režimových opatření je pravidelné cvičení.

 

Cvičení je velmi důležité pro celkové držení těla a především posílení svalů pánevního dna, které postupně ochabují a mohou být jednou z příčin inkontinence. Na typy cviků, správné postupy i jejich ukázky se lidé mohou podívat na výukovém DVD nebo i na internetových stránkách. Pokud je to možné, pacienti by se měli vyhýbat větší fyzické námaze, především by neměli běhat, skákat nebo zvedat těžká břemena.


Projevy inkontinence sice neřeší, ale kvalitu života osob trpících inkontinencí často ovlivňuje používání pomůcek pro inkontinentní. Pacienti však často volí nesprávné hygienické pomůcky, především menstruační vložky. Menstruační vložky jsou určeny k jinému účelu než vložky pro inkontinenci. Menstruační vložky nejsou schopny neutralizovat zápach moči a nemají dostatečnou schopnost pohltit větší množství tekutin.


Je možné problémy s inkontinencí zcela odstranit?


Samovolný únik moči lze často účinně zmírnit nebo i zcela vyléčit. Poruchy udržení moči mohou být i jedním z prvních projevů vážnějších onemocnění, po jejichž léčbě může inkontinence zcela ustoupit.

 

Řeší problémy s inkontinencí každé lékařské pracoviště – praktický lékař, nebo jen specialista?


Pokud pacient zjistí poruchu udržení moči, měl by se co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře, ženy často vyhledají jako prvního gynekologa. Praktický lékař na základě anamnézy navrhne dovyšetření – laboratorní vyšetření, vyšetření specialistou z oboru urologie, gynekologie, urogynekologie, ale dle obtíží třeba i neurologie, rehabilitace, interní medicíny nebo geriatrie.


Pro některé pacienty může být problém o tomto tématu zcela otevřeně hovořit. Pak je tu možnost najít potřebné informace na internetu, ve vzdělávacích brožurkách nebo na DVD s tímto tématem. Nedoporučuji však nikomu stanovovat diagnózy své pomocí, vždy je nutné se při poruše udržení moči poradit s lékařem.


MEDEA THERAPY s.r.o., Ambulance rehabilitace a fyzikální medicíny, www.medeatherapy.cz, kontakt: medeatherapy@seznam.cz

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

inkontinence 16:03 21.07.2014
Já na inkontinenci doporučuji ive inkontin.
ivana 14:02 16.06.2014
Na to pomáhá IVE inkontin, ted je moc vhodny a hlavne ucinny jak můžu sama potvrdit.
lenka 12:30 04.02.2014
Hned bych zautocila a brala Ive inkontin...každý den pravidelne. To mi pomohlo se inkontinence se zbavit.
Adéla 13:35 11.12.2013
Jo, mě teda IVE taky hodne pomohl.Uz nemusim resit inkont.vlozky, protoze mi inkontinence zmizela. Stale pravidelne cvicim a vse se zdá být fajn:-)
adéla 08:28 03.12.2013
Pokud to není uplne rozjeté, tak doporučuju IVE. Mě moc pomohl a s Inkontinenci je temer konec. Tablety neobsahují hormony a ja citim ze je to den ode dne lepsi.
Jtiiina 21:56 10.06.2013
Díky za článek! Je to stále trochu tabu :-( Ale paní doktorka má pravdu, že nemá smysl si stanovovat diagnózu sám, lepší je to řešit rovnou s lékařem, i když se jedná třeba o občasný problém. Já jsem začala mít problémy po druhém porodu, ne nic dramatického, ale přece jen a po konzultaci s doktorkou mi bylo hned lépe. Teď už několik měsíců poctivě cvičím speciální cviky na posílení pánevního dna a je to o mnoho lepší, takže moc ráda přidám svou radu a doufám, že někomu pomůže. Chce to hlavně:
a) přiznat si vůbec, že mám problém
b) překonat ostych a probrat problém s lékařem (gynekolog, urolog)
c) začít okamžitě a poctivě cvičit na posílení pánevního dna (zdarma zasílají moc pěkné DVD s cviky z webu www.molikub.cz)
d) slipové vložky vyměnit za inkontinentní (vypadají stejně jako slipovky, ale přitom dokáží daleko lépe pohlcovat moč i pachy)
e) s lékařem průběžně stav kontrolovat

Držím pěsti všem!!!