Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ničí partnerský život a ohrožuje zdraví…

Zbavte svého partnera chrápání jednou provždy!

aktualizováno 05.04.2011, 00:29 | 05.04.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Ničí partnerský život a ohrožuje zdraví…

Chrápání je problém ovlivňující život nejednoho z nás; problém, který se dotýká zdraví, ale i partnerských vztahů. Všichni víme, že nejlepším odpočinkem pro člověka je zdravý nepřerušovaný spánek a právě ten bývá chrápáním často narušován.

 

Podle odborných studií chrápe 40 procent dospělé populace a kvůli sdíleným ložnicím tak chrápání negativně ovlivňuje spánek až dvakrát tolik lidí.

 

 


V ložnici s chrápajícím člověkem

 

Chrápou muži i ženy. Někdy je ovšem chrápání spojeno s přemírou alkoholu případně s chřipkou a virózou horních cest dýchacích.

 

Partner chrápajícího vám řekne asi toto:

 

"Jakmile si lehne a usne, začne chrápat, že vedle něj se nedá usnout a někdy ani s práškem. Většinou si musím lehnout dřív a usnout, než to chrápání začne, pak už nemám šanci...“

 

Případně druhá varianta:

 

"V noci mě probudí strašné chrápání, jako by někdo řezal cirkulárkou a žádné mlaskání nepomůže, možná na chvíli.“

 

Chrápání varuje, že se dusíme!

 

Z lékařského hlediska je zvukovým projevem, který je spojený s vibrací tkáně měkkého patra. "Prosté chrápání je pouze společenským problémem, ale lékařská věda ví, že se často jedná o předstupeň obstrukčního syndrom spánkové apnoe. To je laicky řečeno opakovaně krátkodobá zástava dýchání ve spánku.

 

Příčinou je zúžení dýchacích cest ve spánku, kdy ochabuje napětí hltanového svalstva. Důsledkem je nekvalitní přerušovaný spánek.

 

Z pacientů, kteří přicházejí s problémem chrápání k lékaři, se až v polovině případů jedná o syndrom spánkové apnoe,“ říká MUDr. Miloš Taudy z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Motol.

 

 


"Škála intenzity syndromu spánkové apnoe je široká i řešení jsou různá,“ dodává lékař. "Od jednoduchých, např. změna polohy při spánku, po složitější jakými jsou chirurgické zákroky, či užívání malého ventilátoru při spaní. Zevní nosní aplikátory, jako je nosní páska, může ovlivnit prosté chrápání. Zda pomohou u lehčích forem apnoe je předmětem probíhající studie.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Stále více žen trpí onemocněním dělohy - endometriózou

10 věcí, které zabíjí vaše srdce

 

Důvod k rozvodu?

 

"Chrápání většinou vnímáme jako tělesný problém často znepříjemňující partnerský život,“ říká psychiatr Jan Cimický  z Centra duševní pohody Modrá Laguna.

 

"Chrápající člověk škodí svému nejbližšímu okolí, hlavně životním partnerům, kteří s chrápající osobou sdílejí lože. V praxi je běžné, že do psychiatrické ordinace přichází nejen chrápající, ale i ten, kdo je chrápáním obtěžován.

 

 

Medicína zná obecně několik způsobů řešení tohoto problému: doporučení chirurgického zákroku, hypnotika či relaxační zácvik do techniky správného dýchání. Osvědčeným způsobem, jak se zbavit chrápání je snížení hmotnosti. Obezita bývá jedním z hlavnímch příčin chrápání.

 

 

 

Existují i nemedicínská řešení: odluka od lůžka a v krajním případě pak rozchod s partnerem,“ dodává Cimický. "Proto vidím jako pochopitelnou snahu najít jiné řešení. Každý člověk má právo na klidný spánek; je to totiž jedna ze základních lidských potřeb.“

 

 

 

Babské rady:


- mlaskání na dotyčného spícího,
- nucení převalit se,
- lze si pořídit či špunty do uší.
- Lékař může chrápání odstranit chirurgickým zákrokem.
- přivázat tenisový míček na záda

 

 

 

 

Pásky proti chrápání

 

Příčinou chrápání bývá nejčastěji snížená průchodnost nosu, což člověka nutí dýchat ústy. Nosní pásky neobsahují léčivo, ale fungují na patentovaném principu pružiny, která slabým tahem směrem vzhůru rozevírá nosní cesty. Díky tomuto mechanickému působení je účinek okamžitý, vzduch může opět proudit nosem, spícímu se lépe dýchá a proto nechrápe.

Nosní pásky Volný dech, 10 kusů za 149 Kč

 


Kapky proti chrápání

 

Vůně rostlinných olejů v kapkách ve speciálním poměru způsobuje silné prokrvení a napětí na tkáních a proudící vzduch nemůže působit hlasité zvuky.

Adenol 10 ml za 130 Kč


Sprej proti chrápání


Aktivní látka pomáhá udržet sliznice horních cest dýchacích dostatečně vlhké, brání tak jejich chvění, které je podkladem zvuku chrápání.

Ronfnyl nosni sprej proti chrapani 10ml za 190 Kč

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mít malá prsa je lepší a zdravější! Známe tři pádné důvody!

 


Laserové odstranění chrápání

 

Po znecitlivění upraví chirurg pomocí laserového paprsku tvar čípku a měkkého patra ambulantně, během několika minut prakticky nedochází ke krvácení tkáně zákrok se provádí nejčastěji v lokálním znecitlivění. Bolest po operaci se dá přirovnat k zánětu mandlí a zmizí obvykle do týdne. Po zákroku se musí jíst kašovitá strava.  Jde asi o nejspolehlivější metodu. některé kliniky nabízejí i doživotní záruku - zdarma vám zákrok zopakují, pokud se chrápání oběví znovu.

 

Zákrok trvá asi hodinu, Vyjde na 7 až 10 tisíc Kč.

 


 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Otakar 13:17 17.03.2017
Psst taky používám ale moc to nepomáhá tak musím spát sám v ložnici a někdy si ke mně přijde lehnout moje malá 6leta dcera ale to se se mnou nevyspí to mně budí a říká mi tati chrapes a když spím s ženou tak ta. Domne strčí a řekne my nechrapej.☺
Jaruška 13:59 19.12.2014
Mě manželka taky koupila to Pssst! říkala, že už to je se mnou k nevydržení, chrápání to úplně nevyléčilo, to je jasné, ale prý chrápu mnohem tišeji.
Hanka 13:17 08.10.2014
Musím souhlasit, sprej PSSST! máme doma taky, manžel si ho stříká každý večer před spaním a konečně je klid
Gábina 08:04 04.07.2014
Na chrápání je fajn pssst! krční sprej, koupila jsem ho ne netu a manžel přestál chrápat,takže spíme zase oba v ložnici:-)
Krista 11:22 05.04.2011
Kapky proti chrápání jsou nanic, manžel říká, že pomohly jen tím, že po nich nemohl usnout vůbec.

Pásky absolutně nepomáhají, pokud není příčina v nose, což většinou není.

Sprej možná pomáhá časem, ale při dvoutýdenním užívání je zcela jednoznačně k ničemu.

K operaci jsme se zatím neodhodlali. Ale jinak suma sumárum - tipy v článku jsou celkem NANIC!