Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je to pro ženy a jejich děti vůbec zdravé, otěhotnět a porodit prvního potomka až v relativně pozdním věku?

Ženy rodí čím dál později: Kdy už je žena na dítě opravdu stará?

Těhotenství
zdroj: isifa.com Těhotenství
aktualizováno 07.12.2012, 09:01 | 07.12.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Je to pro ženy a jejich děti vůbec zdravé, otěhotnět a porodit prvního potomka až v relativně pozdním věku?

V dnešní době mnoho žen odkládá narození prvního dítěte až do věku po třicítce a nepochybně pro to mají spoustu rozumných důvodů. Děti by měly přijít do co nejlepších hmotných podmínek v době, kdy jsou na ně rodiče emocionálně připraveni. V té době ovšem může být už pozdě z biologického hlediska.

 


Pozdní mateřství versus ideální věk


Není sporu o tom, že velká většina žen touží mít děti, otázka je pouze kdy, konstatuje server zenska-neplodnost.cz. Názory na to, který věk je vlastně pro mateřství ten nejlepší, se různí. Jiný pohled na věc mají psychologové, sociologové, porodníci, lékaři nejrůznějších odborností, jiný ženy různých profesí a ještě jiný také jejich partneři a celé široké příbuzenstvo.

 

Část pravdy ohledně toho, kdy je nejlepší přivést na svět své první dítě, může mít nakonec každý. Každopádně sociologové z Texaské univerzity v Austinu na toto téma před časem vypracovali odbornou studii. A výsledek? To, co mnozí z nás dnes považují za pozdní mateřství, je ve skutečnosti ideální věk.

 

Anketa
Do jakého věku by žena měla ideálně porodit první dítě?
32 hlasů
Do 20 let
285 hlasů
Do 25 let
664 hlasů
Do 30 let
148 hlasů
Do 35 let
59 hlasů
Do 40 let
Hlasovalo 1188 lidí
 

 

 

V 34 letech mají ženy vše, co chtěly


Magická číslice pro věk šťastné prvorodičky je prý 34. Podle sociologů právě v tomto věku dosahuje většina žen ideální rovnováhy mezi dobrým zdravotním stavem a materiálním zabezpečením.

 

Pro mladší ženy je totiž ještě obtížné správně skloubit mateřství a kariéru, což se může projevit nejen materiálním nedostatkem, ale v důsledku i zdravotními problémy matky a jejího dítěte. V tomto věku ale není už tak snadné počít dítě přirozenou cestou.

 

Metodou umělého oplodnění se v Česku narodí čtyři procenta dětí. Průměr EU je sedm procent.


ČTĚTE TAKÉ:

Kate Middleton propuštěna z nemocnice! Co znamenají žluté růže?

Těhotná Kate: extrémně štíhlý pas! Je to v pořádku?!

Desatero proti těhotenským nevolnostem

 

 
Zdraví a mateřství


Přestože ženy po třicítce už nejsou na vrcholu svých fyzických sil a kondice, právě ony věnují více pozornosti svému zdraví a staví se zodpovědněji také ke zdravotnímu stavu svého budoucího dítěte. Navíc platí, že ženy, které nerodily, jsou často ve věku 34 let v lepší fyzické kondici než ženy, které první dítě porodily v osmnácti nebo dvaceti.

 

Těhotenství
(Foto: isifa.com)

 

Přestože věk 34 let je pro první dítě možná ideální, odborníci upozorňují, že již po 35. roce věku začíná klesat hladina ženských pohlavních hormonů a s tím se také snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Proto je vhodné pomýšlet na mateřství o něco dříve; odborné zdroje opět udávají ideální rozmezí: je jím věk 27 až 34 let.

 

 

Nejvíc bezdětných třicátnic je mezi vysokoškolačkami

 

Řada párů odkládá založení rodiny na pozdější dobu. Průměrný věk ženy při narození prvního dítěte vzrostl v Česku podle statistik mezi lety 1990 a 2008 téměř o pět let na více než 27 let. Přibývá třicetiletých bezdětných českých žen, jejichž podíl je nejvyšší mezi vysokoškolačkami - 30 procent.

 

 

 

K umělému oplodnění ženy sahají kolem 32. roku

 

"Průměrný věk žen podstupujících umělé oplodnění je nyní 32 let. Desetina žen v tomto věku už vykazuje známky předčasného selhání činnosti vaječníků a s přibývajícím věkem je výskyt této poruchy ještě častější,“ upozornil Aleš Sobek z centra léčby neplodnosti Fertimed.

 

"Metody léčby neplodnosti jsou od nejjednodušší úpravy cyklu a hormonálního prostředí přes endokrinní léčbu až třeba po metodu zavedení spermatu do dělohy. Tento způsob však má hodně komplikací. Účinný je z deseti, nanejvýš 20 procent," řekla Kateřina Veselá ze sanatoria zabývajícího se diagnostikou a léčbou neplodnosti.


"Metody mimotělního oplodnění mají menší riziko komplikací, vyšší úspěšnost a hodí se pro více párů. Vyšší je také příspěvek, který klient hradí," vysvětlila Veselá.

 

"Odkládání těhotenství je rys charakteristický pro všechny evropské státy a je jen obtížné ho ovlivnit," konstatuje Sobek.
 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

sheena 14:48 08.09.2018
Proboha, tady snad přidávají názor zhýčkané , rozmazlene, dso sebe zahleděné nány dnešní doby. Děti se rodily odjakživa a do mnohem horších podmínek než jsou ty dnešní, co takhle za druhé světové války, kdyby takhle debilně uvažovali všichni, tak by se nenarodila ani vaše babička v tehdejší OPRAVDU VYPJATÉ DOBĚ, a značkové hadry k tomu vážně nepotřebovali, to je vzkaz pro idiotský názor MISI
pavla 23:03 03.12.2017
chybi tam kolonka do 50-ti let...
Linda 14:42 22.01.2015
http://ilonaprotifka.blog.cz/1501/kdy-mit-deti
Jana 22:38 10.03.2014
Myslim.ze je to kazdeho vec, kdy bude nebo nebude mit dite.Jsou zhorsene ekonomicke podminky pro mlade pary a nejdrive je potreba zazemi.ale kdyz stat zdani vysokymi odvody praci moc toho jednomu nezbyde.Kdyz se zmuzete ny hypoteku, tak uz je dite extremni luxus, ktery si jen tak nekdo dovolit nemuze.Nede o to jen mit dite, ale i partnera a zazemi, praci, ktera Vas uzivi.Jde o to dite radne vychovat.Nejvetsi podil bezdetnych je mezi vzdelanymi lidmi, coz chapu.Nestuduji prece proto, aby pak byli nezamestnatelni a bez praxe.CR nevymre, je prelidnene.
Sisi 14:43 12.04.2013
To je neuvěřitelné,jak někdo může napsat,že už po 6 měsíci je pohled na těhotnou ženu na její bříško nechutné...vzkaz pro toho člověka jménem PUPEK jsi chudák ! a souhlasím tady s názorem,že jsi neměl vůbec z toho pupku ani vylézt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Miguel 20:33 27.03.2013
Já to ženám vůbec nezazlívám ať si mají děti kdy chtějí, jen by si měli uvědomit, že s přibývacím, věkem roste riziko při porodu, dále rodit děti v 25 a ve 35 je dost velký rozdíl a je to kapánek jiný nápor na tělo a dále si uvědomit, že pokud má žena ve 35 letech dítě a třeba 38 druhé, tak do min. 60 let se o ně budou starat a nervovat se s puberťákem ve 45 nebo 60 letech je taky něco jiného. V tomhle mají muži bezesporu výhodu, protože ti mohou mít děti kdykoliv.
Pepe 13:06 09.03.2013
Že na věku nezáleží? Zkuste se vcítit do těla dítěte. Představte si, že máte dítě v 45ti, jaké to musí být když dítěti ve 20ti zemře rodič? A dítě si třeba ani nebude pamatovat prarodiče. Hano, je hezké, že máte ráda děti a jste ráda, že se o ně můžete starat, ale myslete i na ty děti :)
Nina 00:13 01.03.2013
bříško a Milli : Komentář od Pupka nebyl vůči nikomu urážlivý, tak nechápu co se hned vztekáte. Lepší by bylo přiznat, že na vyvaleném popraskaném pupku opravdu není nic hezkého.
hana 13:38 06.02.2013
no ... mít děti je nejkrásnější, co mě potkalo, první jsem měla v devatenácti, druhé v 25 a třetí čekám v 39 a klidně budu mít i další... dřela jsem jak vůl abych je uživila, přibrala kila, a stejně mi to nechutné nepřipadá... češi jsou zvyklí plakat... tak plakejte, já budu rodit a dál si dřít hubu abych je uživila. .. ale dvě se mi povedly, věřím i těm dalším.. ;) a věk? není důležitý...
misi 15:52 31.01.2013
mili a co maji lidi delat? hypoteku dostanou ,az kdyz maji praci na neurcito? ja ve svych temer 25 letech si o tom muzu nechat zdat . muzu byt rada kdyz nejakou najdu. To mam porodit dite a tahat ho po podnajmech. nemit penize , kupovat mu obleceni v sekaci ci po nekom kdo me co da? myslite si ze by melo to dite dobry zivot, dzy ho privedu na svet jen proto ze na to mam ten zpravny vek?
1 2