Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Na českém trhu se objevily domácí sady pro rozeznání pohlaví očekávaného dítěte. Jak moc jsou spolehlivé ve srovnání s ostatními metodami?

Zjistěte si sama, zda čekáte kluka nebo holku. Už v 10. týdnu

aktualizováno 26.05.2010, 14:25 | 26.05.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Na českém trhu se objevily domácí sady pro rozeznání pohlaví očekávaného dítěte. Jak moc jsou spolehlivé ve srovnání s ostatními metodami?

Všichni rodiče s napětím očekávají narození budoucího potomka. A bude to holčička nebo chlapeček? Někteří lidé se nemůžou dočkat okamžiku, kdy se dovědí, jakého pohlaví dítě bude. Možností, jak to zjistit, je mnoho. Na babské rady (např. říká se, že holčička bere budoucí mamince krásu či užší bříško ukazuje na chlapce) se raději nespoléhejte.

 

Existuje mnoho způsobů, jak ono tajemství zjitit s co největší pravděpodobností. Poslední novinkou  je sada k testování pohlaví dítěte pro domácí použití. Používá s podobně jako těhotenský test – moč se musí v nádobce smíchat s testovacími krystalky. Pokud se do deseti minut zbarví do oranžova, pravděpodobně čekáte holčičku, pokud do zelena, asi to bude chlapeček.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sexuální touha v těhotenství nemizí

Rakovina v těhotenství? Držte se kvůli sobě i miminku

Cvičení během těhotenství zeštíhluje miminka

 

Anketa
Kdybyste čekali dítě, chtěli byste
1853 hlasů
holčičku!
1106 hlasů
chlapečka!
1387 hlasů
je mi to jedno!
Hlasovalo 4346 lidí
 

Výrobce doporučuje, abyste se zdržela pohlavního styku 48 hodin před testem, kvůli možnému zkreslení výsledku. Také se nedoporučuje tři hodiny před testem pít příliš mnoho tekutin, aby moč nebyla zředěná.

 

těhotenství
(Foto: doma.cz)

 

Test probíhá na principu reakce hormonů obsažených v moči s testovací látkou testu. Lze ho provádět již od 10. týdne těhotenství (6. týden od prvního dne vynechání menstruace). Cena se pohybuje kolem tisíce korun.

 

Co když čekáte dvojčátka?

 

Pokud čekáte jednovaječná dvojčata, test bude ukazovat výsledek jako u jednoho dítěte. U dvojvaječných dvojčat, se má za to, že když se ukáže "dívka“, jsou plody ženského pohlaví. Pokud test ukáže "chlapce“, tak se předpokládá, že aspoň jeden plod je mužského pohlaví.

 

Test je např. na americkém trhu k dostání už od roku 2006, postupně se jeho prodej rozšířil do víc než 12 dalších zemí. Pravděpodobnost jistoty určení pohlaví je zhruba 80 procent. Gynekologové jsou k výrobku spíše skeptičtí: "Pokud chcete jistotu, počkejte si do 20. týdne těhotenství na ultrazvukové vyšetření,“ radí gynekolog Harald Čadílek. „Pokud není poloha dítěte v děloze úplně nepříhodná, tak lze pohlaví dítěte bez problémů ověřit.“ 


Je otázkou, zda takto raný domácí test pohlaví dítěte nebude svádět některé těhotné k tomu, aby šly na potrat. Jak uvedla CNN, Indii nebo Číně byl test z těchto důvodů zakázán. Každopádně by to bylo hloupé, protože i výrobce sám tvrdí, že jistota určení pohlaví má rezervy víc než deset procent.

 

Na druhou stranu říkají psychologové, že: "Pokud si uděláme bližší představu o očekávaném dítěti, získáme k němu bližší vztah,“ Jennifer Parková, profesorka lékařské etiky na Univerzitě v Chicagu.

 

Stoprocentní jistotu dá až okamžik porodu

 

"Domnívám se, že jde o podobnou bublinu, jako před nedávnem byly komerční testy na otcovství. Rozhodně bych se rozhodl pro klasickou cestu zjištění pohlaví dítěte,“ říká gynekolog.

 

Výrobce sám na svých stránkách nedoporučuje po absolvovaném testu radikálně vymalovat budoucí dětská pokoj na růžovo nebo na modro. Ale hlavní je stejně jen jedno jedno – aby dítě bylo zdravé.

 

Přehled testů pohlaví nenarozeného dítěte:

 

SET PRO DOMÁCÍ UŽITÍ


Domácí test lze provádět od 10. týdne těhotenství. Zdravotní rizika jsou nulová, spolehlivost je cca 80 procent.

 

 

ULTRAZVUK


Ultrazvukové vyšetření se pro vádí od 20. týdne těhotenství. Spolehlivost je více než 90 procent. Zdravotní rizika jsou nulová. Někomu může být nepříjemné přejíždění studenou vyšetřovací sondou po břiše. Předepsané vyšetření v 20. týdnu je hrazeno pojišťovnami, jinak stojí přibližně 500 korun. Výhodou je, že lékař vám může za příplatek vytisknout fotku děťátka nebo na speciálním ultrazvuku vyrobit 3D foto.

 

AMNIOCENTÉZA


Jde vlastně o odběr vzorku plodové vody. Běžně se používá při rizikovém těhotenství na genetické testování. Plodová voda (20ml) se odebírá přes břišní stěnu dlouhou úzkou jehlou. Provézt ji lze nejdříve od 15. týdne. Výsledek je téměř stoprocentní, existuje však určité riziko potratu (jedno procento). Test ze zdravotních důvodů je hrazen pojiš´tovnou, jinak stojí přibližně 3 tisíce korun.

 

ANALÝZA DNA  PLODU


Z testu DNA plodu z krve nebo moči matkylze zjistit pohlaví stoprocentně, běžně se však takový test nepoužívá. Pro matku i détě je zcela bez rizika. Komerčně není test zatím dostupný a používá se jen ve specializovaných laboratořích ve zvláštních případech.

 

TEST CHORIOVÉ TKÁNĚ


Jde o test vzorku placenty. Test lze provádět od ukončeného 10. týdne. Probíhá podobně jako amniocentéza odběrem tkáně jehlou, riziko je také stejné.

 

Amniocentéza i test choriové tkáně se provádějí jen v případě, že si lékař není jist z ultrazvukového vyšetření, zda je vše v pořádku. Rozhodně se tyto vyšetření neprovádějí jen za účelem zjištění pohlaví dítěte. Leda, že by pohlaví dítěte bylo významné z hlediska dědičnosti některých genetických poruch, vázaných jen na jedno pohlaví dítěte (např. hemofilie).

 

Amniocentézu podstupuje přibližně 18 procent těhotných a test choria 5 procent. Výsledky jsou běžně k dispozici přibližně za 14 dní, ve výjimečných případech už za dva až tři dny.
 

 
15 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Sara 11:50 18.09.2018
Dobry den je mi 23 let manzelovy je 25 mam dva chlapecky Marco 4 let ,Miguel 11 mesicu ,jsem v 10 tt tehotenstvi a docetla jsem se ze se vas ptaji jestly by jste jim nezistila co by mohli mit tak se chy zeptat na tu a samou otazku ,slo by to i me zjistit jsem opravdu nedockava :D potoze by jsme chteli ted holcicku kdyz uz mame dva chlapecky .
Anonym 15:20 07.01.2018
Dobrý večer je mi 19 let přátel má taky 19 let je o měsíc starší jsem ve 23tt a ještě mi pan doktor neřekl co čekáme můžete mi zjistit zde to bude Holčcika a nebo chlapeček
Hanulka 08:08 25.04.2015
dobre rano dcera narozena 5,6 1987 jeji manžel 8,4 1984 dcera je 3 měsic těhotna co to asi bude prosim
marie 22:27 15.01.2015
Dobrý večer je mi 31let a manželovi 33let,ja jsem v záři a manžel je v červnu,jsem pár tydnu těhotná,mužete prosím zjistit zda to bude holčíčka nebo chlapeček dékuji.
Nell 21:45 06.01.2014
Já jsem v 13 týdnu těhotenství, je mi 27 let, přítelovi 38, ale za 18 dní už mu bude 39, co tedy očekáváme my prosím?
Marie 14:16 23.11.2013
Dobrý den je mi 23let a přítelovi 26let,ja jsem v dubnu a přítel v říjnu.jsem pár tydnu těhotná můžete prosím zistit co budu mí holčičku či chlapečka děkuji
JOZEFÍNA 11:31 23.09.2011
DOBRY DEN CHTELA BYCH SE ZEPTAT PODLE ČEHO ZJIŠTUJETE POHLAVI DITETE ?KDYŽ TAK MNĚ JE ZATIM 30 A PŘITELI 27 predem dekuji
Petra 11:07 29.04.2011
Paní Ivo, mohu Vás poprosit? Mně 27, přítelovi 23. Mockrát děkuji.
danca 08:24 28.05.2010
ja sem v červenci manzel v červenci
Lucie 21:07 27.05.2010
Dobrý den Ivo,chtěla bych se zeptat na pohlaví dítětě. Mně je 26 a přítelovi 28.Děkuji
1 2 3 4 5 6 7