Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tři čtvrtiny českých maminek věří mýtu, že kazivost zubů je dědičná a neovlivní ji ani pravidelné čištění zubů. Domnívají se, že zkažené mléčné zuby k dětství plnému sladkostí zkrátka patří a nedá se jim i přes veškerou péči předejít.

Zkažené mléčné zuby k dětství nepatří! Na vině není genetika, ale špatná hygiena

Děti a dentální hygiena
zdroj: Thinkstockphotos Děti a dentální hygiena
aktualizováno 10.10.2014, 00:00 | 10.10.2014, 00:00 | Doma.cz/trm

Tři čtvrtiny českých maminek věří mýtu, že kazivost zubů je dědičná a neovlivní ji ani pravidelné čištění zubů. Domnívají se, že zkažené mléčné zuby k dětství plnému sladkostí zkrátka patří a nedá se jim i přes veškerou péči předejít.

Odborníci se shodují, že pomoci může jediné – neustálé vzdělávání dětí i rodičů. Proto se už v pondělí 13. října vydává na pětidenní cestu po České republice v rámci edukativního projektu Tour de ZDRAVÍ speciálně upravený kamion simulující zubní ordinaci. Míří převážně za předškoláky.

 

Roadshow Tour de ZDRAVÍ pořádá společnost Procter & Gamble, která průzkum provedla, společně s Českým červeným křížem již podruhé. V minulém roce navštívilo mobilní zubní ordinaci přes tisíc dětí. „Pozitivní ohlas zúčastněných i veřejnosti nás přesvědčil, že má smysl v této formě edukace pokračovat i letos. A že vzdělávání v oblasti dentální hygieny je potřeba neustále, v tom nás ujistil i náš výzkum. Překvapilo nás, kolik maminek začíná svým dětem čistit zuby pozdě, i když mají k dispozici specializované pomůcky. Naši experti vyvíjejí v rámci řady Oral-B zubní kartáčky pro děti již od 4 měsíců věku,“ sdělil Juraj Králik, manažer korporátní komunikace P&G.

 

„Jsme rádi, že se z roadshow Tour de ZDRAVÍ stává díky našemu partnerovi Procter & Gamble tradice. Společně tak můžeme i letos naučit stovky dětí pečovat o svůj chrup a zbavit je strachu z návštěvy stomatologa. Že se jej skutečně obávají, ostatně vyplynulo i z výzkumu P&G,“ uvedla Miroslava Jirůtková, vedoucí Programového oddělení Úřadu Českého červeného kříže.

 

Dentální prevence - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zubní ordinace na cestách


Mobilní zdravotně preventivní centrum – speciálně upravený kamion, zavítá nejprve do Českých Budějovic. Následovat budou města Plzeň, Rakovník, Liberec a Praha. V průběhu celého týdne přivítá zubní lékař ve své simulované ordinaci stovky předškoláků a školáků. Jeho návštěva sice nenahradí preventivní stomatologickou prohlídku, ale má za úkol objasnit dětem, co je při zmíněné prohlídce čeká a vštípit jim, že se nemají čeho obávat, pokud budou k lékaři docházet pravidelně. Návštěvě kamionu bude navíc předcházet edukační část přímo v místních školkách. Tam se vydají dentální hygienistky, aby dětem zábavnou formou vysvětlily, proč a jak je důležité dodržovat zubní hygienu. Děti navíc získají edukační materiály, které zároveň poučí jejich rodiče. Ti totiž péči o dětské zuby často podceňují. „Vzdělávací akce tohoto typu jsou pro děti nesmírně důležité a těší mě, že se najdou lidé a firmy, které jsou ochotny vložit do nich své znalosti, čas i nemalé finance. Je skvělé, že se děti mohou touto hravou formou podívat, jak to vypadá v ordinaci zubního lékaře, aniž by tam šly se strachem,“ řekl zubní lékař Lukáš Kaloš.

 

Dentální prevence - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

Hlavní zjištění z průzkumu Procter & Gamble


• 71 % maminek nevěří, že dobře vyčištěné zuby jsou chráněny před zubním kazem.
 

• Pouze 24,8 % dotázaných nevěří, že je velká kazivost zubů dědičná a neovlivní ji ani pravidelné čištění zubů.
 

• Pravidelně a důsledně pečovat o zuby dospělých považuje za velmi důležité 94 % dotázaných. U péče o mléčné zuby je to už jen 76 % z nich.
 

• 30 % respondentek si myslí, že zkažené mléčné zuby k dětství patří a nejsou problémem, protože stejně vypadnou.
 

• Pouze pro 30 % maminek jsou naopak zkažené mléčné zuby potomků špatnou vizitkou rodičů.
 

• 30 % maminek straší své děti zubařem. „Sami sebe tak vlastně ženou do slepé uličky,” varuje psycholožka Irena Teichmanová.
 

• 32 dětí ze 100 se bojí návštěvy dentisty.

 

*Kvantitativní a kvalitativní výzkum uskutečnila renomovaná česká agentura Perfect Crowd na reprezentativním vzorku 500 českých maminek dětí ve věku od 2 do 6 let.

 

Dentální prevence - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

Čeští rodiče mléčné zuby stále podceňují


„Zkažené mléčné zuby nejsou takový problém, stejně vypadnou a k dětství prostě patří,“ myslí si dvaatřicetiletá maminka Helena a za pravdu jí dává bezmála třetina účastnic výzkumu Procter & Gamble. Že jsou zkažené mléčné zuby špatnou vizitkou rodičů, si připouští pouze 30 procent maminek. Jen čtvrtina dotázaných pak přikládá velkou váhu pravidelnému čištění dětských zubů a věří, že je tak dokáží uchránit před zubním kazem. Ostatní se domnívají, že rozhodujícím faktorem v kazivosti je dědičnost. To ale odborníci jednoznačně vyvracejí. „Tvrzení, že dobře vyčištěný zub se nemůže zkazit, je vědecky doložený fakt. Jak ale průzkum ukázal, sedm z deseti lidí to bohužel neví. Představte si, že stejný podíl lidí neví, že se silnice nepřechází na červenou. Jak to dopadne? Podobně tragicky, jako zubní zdraví našich dětí! Proto je velmi důležité děti i jejich rodiče neustále vzdělávat,” říká zubní lékař Lukáš Kaloš.


Menší důraz kladený na péči o první zuby je zřejmý také v porovnání s péčí o zuby stálé. Zatímco 94 % maminek shledává péči o zuby dospělého člověka jako velmi důležitou, o dětských zubech si to myslí už jen 75,6 % respondentek.

 

Dentální prevence - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

Dentální prevence - 3
(Foto: oficiální zdroj)


Maminky s čištěním zubů často zbytečně vyčkávají


Podle průzkumu začíná s čištěním dětských zubů pozdě skoro pětina rodičů (19,4 %) – z nich polovina čistí dítěti zuby od dvou let, čtvrtina v době, kdy začnou konzumovat tuhou stravu a čtvrtina až když dokáže dítě udržet kartáček a zuby si samo čistit. Správně, tedy že je nutné čistit dětské zuby ihned, jakmile se prořežou, odpovědělo 81 procent respondentek. „Toto povědomí je velmi potěšující. Praxe ale ukazuje, že tak rodiče ve skutečnosti často nečiní,“ podotýká Lukáš Kaloš, který má o stavu chrupu předškolních dětí dokonalý přehled. V občanském sdružení Nechci Kazy, za nímž stojí, dlouhodobě sleduje pro vědecké a statistické účely stav orálního zdraví obyvatelstva v jednotlivých regionech ČR.


Přitom pokud dětem zuby od začátku pravidelně nečistíme, dříve či později se zkazí. A zkažený zub je zdrojem infekce pro celý organizmus a výrazným ohrožením pro okolní zuby. A stejně tak i pro zuby dospělé, které může ještě v zárodku poškodit. Na trhu proto existuje celá řada speciálních zubních kartáčků, past a doplňků ústní hygieny určených speciálně dětem. „Zde ale velmi záleží na jejich výběru. Vývojové centrum naší značky Oral-B velmi dbá například na to, aby dětské zubní pasty obsahovaly správné množství fluoridů, které musí být u malých dětí nižší než u dospělých. Důležitá je i volba dětského zubního kartáčku vyvinutého pro zuby a dásně těch nejmenších do posledního detailu,“ připomíná Juraj Králik.


Jít spát s nevyčištěnými zuby? Rodiče to dětem dovolí


Důvodem, proč české maminky často nedodržují správnou péči o mléčné zuby, bývá vzdor jejich dětí. Dvě třetiny zpovídaných maminek (66 %) mívají potíže přemluvit své ratolesti, aby si zuby vyčistily nebo nechaly vyčistit. 19 % dotázaných to řeší tak, že na děti netlačí, čtvrtina maminek se jim snaží domluvit, ale většinou neúspěšně. „Je velmi zarážející, že někteří rodiče tuto situaci nezvládají a nechají dítě s nevyčištěnými zuby. Nechali by snad své děti jíst špinavýma rukama? Tak proč je tak časté, že děti nemají vyčištěné zuby?“ diví se zubní lékař.

 


Půjdeš k zubaři!


Ostatní maminky (57 %) se shodují na tom, že děti k čištění zubů přemluví nebo donutí. Tady ale pozor. „Odmítání dočišťování zubů se může objevovat typicky v období vzdoru a období, kdy dítě chce vše dělat samo. Pokud vydržíme, toto období většinou samo odezní. Je to přechodná fáze, která odpovídá vývoji dětské psychiky. Příliš nedoporučuji s dítětem bojovat. Mnohem lépe funguje zkusit jej motivovat hrou, pohádkou nebo nějakou legrací,“ radí dětská psycholožka Irena Teichmanová s tím, že pomůže, když si maminky s dětmi čistí zuby navzájem nebo do čištění zapojí hračky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pravidla bílých zubů aneb získejte je i vy!
Zubní kaz je možné zlikvidovat i bez vrtačky. Ozónem
Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby


Rodiče by se však neměli uchylovat ke strašení potomků zubařem. „To není vhodné z jednoho prostého důvodu. Připravujeme si tak další problém, se kterým se budeme muset jednoho dne potýkat, a to strach dítěte z návštěvy zubního lékaře. Sami sebe tak vlastně ženeme do slepé uličky,” varuje psycholožka. To potvrdil i výzkum – dentisty se bojí 32 dětí ze 100. Své o tom ví díky své praxi i doktor Kaloš: „Část těchto dětí není bez celkové anestezie dokonce vůbec ošetřitelná. Mohou za to rodiče, kteří své děti nevodí na pravidelné prohlídky. Nebo je straší - jak ukázal nový výzkum, činí tak skoro třetina maminek. Občas ale svým přístupem dokáží malé pacienty vyděsit i samotní lékaři.“ Základem pro racionální přístup dětí k ošetření u zubaře jsou pravidelné návštěvy, které začínají již před prvními narozeninami dítěte. Vztah se stomatologem se postupně buduje a případné onemocnění může řešit již na jeho počátku, to znamená málo invazivně.


Děti učíme své zlozvyky


Za potížemi s dětskými zuby stojí také technika jejich čištění. Děti ji nejčastěji učí právě samy maminky – tuto možnost uvedla ve výzkumu naprostá většina dotázaných (74 %). Na odbornících, tedy na zubaři nebo dentální hygienistce, to nechává pouze 10 % rodičů. „To je žalostný výsledek,” myslí si Lukáš Kaloš. „Většina rodičů si čistit zuby neumí a předává svým dětem vlastní špatné návyky. Učíme je snad cizí jazyky, matematiku, řízení auta nebo jiné specializované činnosti? Pokud nejsme v oboru dostatečně zdatní, což většina lidí není, tak bychom to měli přenechat odborníkům, které včas cíleně vyhledáme,” radí.

 

Dentální prevence - 6
(Foto: oficiální zdroj)

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jiřina Moringlová 21:38 28.05.2015
Nevím, čemu věřit spíše, ale je pravda, že já i moje o 3 roky starší sestra jsme si zuby čistily od malinka a jedly totéž u rodičů, a zuby jsem měla lepší léta já, bez kazů, ve stáří jsme se srovnaly a obě máme zuby už třetí (je mi 67 let). dcera i syn bez kazů také celé mládí, dcera dokonce první plombu měla až po 35 roce věku. Jídlo jsme doma vařili a před spaním si vždy zuby děti vyčistily, totéž dnes vnoučata, sladkosti mají rády, ale na příděl, ne nekontrolovaně. myslím, že jiný lepší návod neexistuje, ostatní už je na přírodě...
Xylitol 10:54 22.03.2015
Ahoj,
jak někdo píše, strava udělá hodně. S tím souhlasím. Kromě běžných kroků jako vynechání sladkostí je možné taky přidat do stravy xylitol, který velmi účinně pomáhá bránit zuby před zubním kazem. Díky němu se bakterie těžko drží na sklovině. Koho to zaujalo, může se podívat sem http://www.brezovycukr.cz/pozitivni-ucinky-na-zuby... kde jsou veškeré informace o xylitolu.
, 12:45 11.10.2014
Omyl ! Na vině je maminka, která zanedbává kontrolu zda a jak si dítě čistí zuby!
Eva 19:18 10.10.2014
Taky si myslím, že nekdo je zkrátka ke kazum nachylnější víc a nekdo méně...a nějaké vyzkumy mi to proste nevyvrátí.Sestřenice má ročního synka, dbá na zdravou vyživu, ješte neochutnal sladké, zuby mu čistí a stejně už má dva kazy.A naopak-kamaradka vyrostla na sladkostech, byla takové to díte ulice, kdy misto pořádné sváči dostala tatranku....a zuby se ji nikdy nekazily!
Marta 12:21 10.10.2014
NO tak to neni vzdy pravda, moji dceri uz zkazeny zub rostl ;) mela 3 mesice
Markéta 08:55 10.10.2014
Ze svého dětství si nepamatuji, že by děti mívaly zkažené zuby. Dnes se asi moc nedbá na to co jedí a pijí a maminky dávají sladkosti a sladké pití. Pozoruji také, že je čím dál víc diskuzí na téma zkažený mléčný chrup. Stravování dělá hodně, přečtěte si o tom něco na kyselapravda.cz.Markéta, GSK