Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte pocit, že se s každým dalším rokem zhoršuje váš sluch? Může to být známkou závažného onemocnění.

Ztrácíte sluch? Může se u vás vyvíjet demence

aktualizováno 17.02.2011, 00:06 | 17.02.2011, 00:02 | TN.cz / adr

Máte pocit, že se s každým dalším rokem zhoršuje váš sluch? Může to být známkou závažného onemocnění.

Postupnou ztrátu sluchu totiž vědci začínají dávat do souvislosti s rozvojem demence, tedy závažným onemocněním mozku.


Odborníci z Johns Hopkinsonova centra v americkém Baltimoru studovali 639 lidí ve věku od 36 do 90 let, kteří byli na počátku testů zdraví. Zjišťovali u nich projevy degenerativního onemocnění mozku - hlavně příznaků demence a rozvoje Alzheimerovy choroby.


ČTĚTE TAKÉ:

Potraviny, které chrání před rakovinou

Toužíte po miminku? Častější sex nestačí

 


Účastníci se pravidelně podrobovali zkouškám, které měly ověřit činnost jejich smyslů. Mezi lety 1990 až 1994 mezi nimi lékaři odhalili 125 lidí, kteří trpěli lehčí formou ztráty sluchu (25 - 40 decibelů).


Dalších 53 účastníků si stěžovalo na střední problémy se sluchem (41 - 70 decibelů) a šest už dokonce vyžadovalo naslouchátka (neslyšeli zvuky pod hranicí 70 decibelů).


Vědci skupinu sledovali až do 31. května 2008. Kolem roku 2000 se mezi sledovanými účastníky objevilo 58 lidí, u kterých byla diagnostikována demence, 37 z nich trpělo Alzheimerovou chorobou.
 

 

Pro srovnání úrovně akustického hluku lze využít tuto tabulku:

 

* Práh slyšitelnosti je 0 dB
* Šum ve studiu odpovídá asi 20 dB
* Tikot hodin odpovídá asi 30 dB
* Šepot z 10 cm odpovídá asi 50 dB
* Kytara z 40 cm odpovídá asi 60 dB
* Saxofon z 40 cm odpovídá asi 90 dB
* Hlasitý výkřik odpovídá asi 130 dB (práh bolesti)
* Vzlet tryskového letadla je více než 190 dB


Ze studie vyplynulo, že rozvoj demence hrozí ve velké míře všem lidem, kteří neslyší zvuky pod hranicí 25 decibelů.


Riziko vzniku onemocnění mozku dále narůstá tím více, čím je ztráta sluchu horší. Avšak jen do určité míry. U lidí se střední ztrátou sluchu už totiž existuje stejná šance, že onemocní demencí, jako u těch, u kterých je sluch narušen vážněji.


Odborníci uvedli, že u člověka ve věku 60 let se zjištěnou nedoslýchavostí, se mozková demence rozvine o 30 procent častěji než u osoby, jejíž sluch je zcela zdravý.


V případě Alzheimerovy choroby pak podle amerických vědců platí, že každých 10 decibelů ztráty sluchu zvyšuje riziko onemocnění o pětinu.


Experti odhadují, že kolem roku 2050 bude celosvětově postiženo demencí 100 milionů lidí. To znamená, že takto nemocný bude jeden člověk z 85.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení