Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ačkoli otázka zubní prevence a předcházení zubnímu kazu patří k nejčastějším apelům stomatologů, většina pacientů netuší, jaká rizika jim při zanedbání ošetření kazu hrozí. Proč? Protože zub není jen bílá dutá perlička.

Zubní kaz a zánět nervů: Jak jim předejít a vyhnout se bolestivým zákrokům?

Bílé zuby
zdroj: Thinkstockphotos Bílé zuby
aktualizováno 16.02.2015, 15:32 | 16.02.2015, 15:32 | / Doma.cz/trm

Ačkoli otázka zubní prevence a předcházení zubnímu kazu patří k nejčastějším apelům stomatologů, většina pacientů netuší, jaká rizika jim při zanedbání ošetření kazu hrozí. Proč? Protože zub není jen bílá dutá perlička.

Pod sklovinou a zubovinou se nachází zubní dřeň plná cév a nervů, které umí potrápit nejen velkou bolestí. Pokud se zubní kaz nekontrolovaně rozšíří až k nervu a vznikne zánět, čeká pacienta časově i finančně náročné endodontické ošetření kořenových kanálků a dřeňové dutiny zubu. Cílem endodoncie přitom je zachránit zub před extrakcí (vytažením).

 

„Nejčastějším důvodem endodontického ošetření je zánět zubní dřeně a nervu, který vznikne postupným rozšířením zubního kazu. Zánět nazývaný pulpitida se projevuje intenzivní bolestí a nakonec vede k odumření zubní dřeně i nervu,“ vysvětluje vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška. Příčinou odumření může být i úraz.

 

Měkká zubní dřeň s nervy je ukryta uvnitř dutiny zubu. Typickým příznakem zánětu zubního nervu může být to, že vás bolest přepadá v okamžiku, kdy ulehnete do postele. Postupně se zhoršuje a v pozdní fázi pulpitidy je už bolest prakticky nesnesitelná. Až tak, že se od ní v minulosti pomáhalo karcinogenním arsenikem, který se aplikoval přímo na zubní dřeň. Takové řešení úlevy od bolesti se dnes již samozřejmě nepoužívá.

 

U zubaře
(Foto: oficiální zdroj)

 

Ošetřit nebo vytrhnout?

 

Pokud je poškození zubu kazem či úrazem takové, že vyžaduje endodontické ošetření, je pro každého nejlepší volbou zajistit si kvalitní ošetření kořenových kanálků a dřeňové dutiny zubu a nenechat si postižený zub jednoduše vytrhnout. „I když je kvalitní endodontické ošetření časově i finančně náročné, je zároveň časově i finančně výhodnější, než extrakce (vytažení) zubu a jeho následné nahrazení můstkem či implantátem,“ zdůrazňuje stomatolog Vondruška. Jestliže se totiž vytržený zub nahrazuje můstkem, znamená to obroušení minimálně dvou sousedních zubů. Pokud se mezera po vytaženém zubu vyplňuje implantátem, je zase nutný nejméně jeden chirurgický zákrok. „Přitom kvalitně endodonticky a postendodoticky ošetřený zub může pacientovi plnohodnotně sloužit celý život,“ dodává lékař. Upozorňuje, že po ošetření kořenových kanálků je potřeba zeslabený zub ještě zpevnit, jinak hrozí nebezpečí, že praskne nebo se rozlomí a zub bude nakonec nutné vytrhnout.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zkažené mléčné zuby k dětství nepatří! Na vině není genetika, ale špatná hygiena
Sexy úsměv: Co (ne) jíst pro krásné zuby
Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby

 

Strach z trhání nervů? V dnešní době zbytečný

 

U lidí dodnes přetrvává strach z endodoncie jako z oboru na trhání nervů. Ovšem doba, kdy při tomto ošetření lidé trpěli bolestí, je dávno pryč. „Pokud je endodontické ošetření prováděno správně, je bezbolestné,“ konstatuje Vondruška. Zákrok je možné provádět v lokální anestezii, nemáte se tedy čeho obávat. Máte-li další dotazy, můžete se on-line poradit s našimi lékaři ve zdravotní poradně.

 

Cílem endodoncie, která zahrnuje ošetření kořenových kanálků a dřeňové dutiny zubu, je zachránit zub se zánětem nervu nebo mrtvý zub před extrakcí (vytažením). Jde o náročnou péči, jež vyžaduje jak zkušenost lékaře, tak vybavení jeho ordinace těmi nejlepšími nástroji a přístroji. Úspěšnost ošetření kořenových kanálků se procentuálně velmi zvýšila s využíváním operačního mikroskopu.I ve stomatologii jde prostě pokrok kupředu.

 

Při endodontickém ošetření se musí kořenové kanálky vyčistit, rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit vhodným materiálem. „Při ošetření často potřebujeme na jeden zub i několik hodin,“ přibližuje zubař. Aby byla péče co nejkvalitnější, musí mít lékař k dispozici i další speciální přístroje jako jsou například apexlokátor, endodontický motor, ultrazvuk, endoaktivátor či digitální rentgen.

 

Prevence existuje

 

„Aby k endodontickému zákroku vůbec nemuselo dojít, je nejdůležitější zjistit zubní kaz včas,“ zdůrazňuje stomatolog význam preventivních prohlídek u zubaře. Připomíná, že malé kazy obvykle nebolí, i když jich třeba máte několik. Kaz začíná bolet teprve tehdy, když se přiblíží právě k zubnímu nervu a je tedy opravdu velký. Problém bývá v tom, že na skryté zubní kazy nejde přijít pouhým vyšetřením zrcátkem a sondou, což naopak perfektně umí digitální rentgeny. „K moderní zubní prohlídce patří takzvaný bite-wing, skusový rentgenový snímek, který je diagnosticky velice přesný,“ doplňuje lékař. A dodává, že primární prevencí zubního kazu je perfektní dentální hygiena, při jejímž dodržování kaz vůbec nemusí vzniknout.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Haluz 16:43 06.09.2017
Je pro mě celkem těžké něco komentovat jelikož často mám tendenci přecházet k nebezpečnému vyhrožování :D Tak ale pokusím se, o této problematice zubní péče v ČR jsem se dozvěděl hodně, opět se mi tím potvrdil fakt, že to je problematika vzešlá z z primární problematiky a sice, možná to pro vás bude novina, řídí nás od 89. roku naprosto plnohodnotní bezohlední zločinci, zlí lidé, ano jako ten co stařeně strhne kabelku, tak ještě horší.. Vytvořili dokonalý zločin.. Jelikož je tak obrovský že jsme se s ním sžili, nevadí nám nízké platy, vysoké ceny, nízká kvalita, mizerná živ. úroveň atd. atd atd.. mno díky čemuž tahle situace vyhnila do podoby dnešní. No a přitom lidé kteří se narodili prominentní rodinkám z té doby, se stávaly, těmi dnes nejvýše postavenými v celém systému, možná vás právě jímá hrůza ale bohužel je to tak, já vám říkám pravdu, tu kterou jste se báli hledat a neměli čas hledat. Nic od toho nečekám, nic na tom nevydělám, píšu to z důvodu abych vám pomohl, neboť pravda osovobuzuje. Pokračujem, samozřejmě se doktory právníky, experty, politology stali i kvalitní obyčejní lidé, jde právě o ten nepřehled v tom že oni papaláši mohli kam chtěli bez papírů, a vy musíte být talentován a to hodně a ještě mít uvědomělé rodiče, což tady nebyl skoro nikdo.. Jde o to že mám už pokrku toho co si ti zubaři s celou komorou a pojišťovnami dovolují, to je neskutečné.. a ještě si budou jak největší frajírci tvrdit takové nesmysly a svádět vinu na lidi ! Já ob jevil mezizubní kartáček před pár lety, ale už před. Deseti lety jsem myslel že vím dost.. No to byl ten pocit, že mě připraveného škola vypustila, opěk byl pravdou první krok jsem do světa udělal a tak jsem si nabil hubu že se zvedám už deset let :D no ale vy ostatní se nesmějte, protože vy jste ten krok udělali z letadla.. a právě stále padáte, já pokud se postavím budu mít štěstí že spadnete na mě :D zkuste se mi prosím vyhnout. Ps: Smůla nedovedu pokračovat, musíte to sami pochopit, hledejte pravdu.. PRávě jste byli svědky zázraku, o kterém bohužel vím pouze já, to je teda tak promyšlené že se mi z toho hlava točí.. hledejte pravdu pravdu pravdu zakaždou cenu nic není přednější jen pravda, ta vede ke všemu a k úspěchu ! Né vaše pravda ! Absolutní pravda je vždy v principu jen a pouze jedna jediná..
Danca 04:16 07.06.2017
zubní hygiena a používání mezizubních kartáčků je naproato nutne. Mohu to potvrdit za mam vlastni zkušenosti, kdy právě po použítí mezizubních kartáčků se mne dasne zlepšily k téměř bezvadnému stavu.
Prevence a zase prevence. To je asi vůbec nejdůležitější. Jsem právě po ošetření zubních kanálků a je jen škoda že se kaz nezjistil dřív.
Silva 00:30 28.04.2015
Jj, prevence :) Já teď konečně přišla na kloub mezizubním kartáčkům, resp. jak se používají. Paní v ordinaci U smile se nenechala odradit mojí nešikovností a nakonec jsme společně zvítězily. Po třech týdnech dokonce ustoupilo i krvácení dásně a je fakt, že i po vyčištění kartáčkem, jsem mezi zuby měla zbytky jídla. Tak snad se zoubky budou už méně kazit a vydrží.