Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak vaše tělo připravit na teplé září, aby ho přežilo ve zdraví a v pohodě? Budete se divit, ale teplý podzim občas dokáže napáchat pěknou neplechu. Více se dozvíte v následujícím článku.

Radujete se z teplého září? Má i svou stinnou stránku

podzim
zdroj: Thinkstockphotos podzim
aktualizováno 11.09.2018, 16:10 | 11.09.2018, 16:10 | Terezie Gáborová

Jak vaše tělo připravit na teplé září, aby ho přežilo ve zdraví a v pohodě? Budete se divit, ale teplý podzim občas dokáže napáchat pěknou neplechu. Více se dozvíte v následujícím článku.

Letní prázdniny jsou u konce a začal nový školní rok. Nicméně teplému počasí se s námi ne a ne rozloučit. Podle meteorologů nás čeká velmi teplé září, teploty se mají pohybovat okolo 23 stupňů Celsia. V podobném duchu se ponese celé září, zároveň však budete potřebovat deštníky, protože nás čekají časté dešťové přeháňky.

 

S nástupem podzimu se však vaše tělo už nevědomky přeplo do jiného režimu. Tělo nyní očekává chladnější, deštivější počasí, teplejší vrstvy oblečení a také více relaxace. Pokud se tělu nedostává to, co očekává, mohou nastat zdravotní problémy, právě proto je důležité se o své tělo v těchto dnech nadmíru starat.

 

Babí léto samořejmě málo komu vadí - je dokázáno, že slunečné počasí lidem dodává energii a pozitivní náladu. Nicméně toto příjemné období skrývá i svá rizika...


Klíšťata

Pokud v těchto teplých dnech rádi chodíte na procházky nebo do lesa sbírat houby, zbystřete. Teplý podzim znamená zvýšenou sezónu klíšťat. Doporučujeme si tedy dávat obzvlášť pozor a používat přípravky proti klíšťatům. V českém podnebí přenášejí klíšťata na lidi dvě závažná onemocnění - klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu.

 

 

Pozor na vosy

Teplé dny ale nahrávají i dalšímu otravnému hmyzu, například vosám. Dávejte si na ně pozor, pokud si ještě užíváte obědy na zahrádce nebo venkovní grilovačky. Takové vosí kousnutí rozhodně není nic příjemného a na podzim k němu můžete přijít mnohem snáz: právě nyní jsou vosy nejagresivnější a nejútočnější. Souvisí to s tím, že na podzim není potřeba tolik vos dělnic a společenstvo se jich postupně zbavuje, to má vliv na jejich nervozitu a agresivitu.


vosa
(Foto: Archiv firem)

 

Alergie

Teplý podzim narušuje život také alergikům, kteří už si mysleli, že budou mít alespoň na chvíli klid. Naopak, teplé září alergikům přitíží, nastává sezona podzimní květeny, ale zejména plísní. Za teplého a vlhkého počasí se jim daří nejvíce. Doporučujeme se poradit s vaším lékařem a užívat vhodné léky.

 

Alergická rýma
(Foto: oficiální zdroj)

 

Střídání teplot klame

 

Předpověď možná hlásá teploty vysoko nad dvacítkou, ráno a večer už ale může být chladno. Takže na odhalené kotníky a bedra v září rozhodně zapomeňte. Hrozí zejména prochladnutí a bolesti zad a kloubů. Krátká trička a bundičky a riziko prochladnutí může mít v důsledku ale vliv i na zhoršenou reprodukci, tělo si zde také více ukládá tukové zásoby, které mo mají zahřát, když oblečení nestačí.

 

Nevhodný jídelníček

 

V horkých letních dnech více inklinujete k salátům, smoothie a dalším studeným pokrmům. S podzimem si ale tělo žádá teplé jídlo, ke kterému vás stále příjemně hřejivé počasí možná tolik nevybízí. Teplé jídlo nejen zahřeje, ale i více zasytí - i po psychické stránce, předcházíte tedy následnému mlsání a dojídání se.

 

Sportujeme venku


Když už nás čeká to teplé září, proč toho nevyužít v náš prospěch? Až vyzvednete děti ze školy, nemusíte hned pospíchat domů za úklidem či k rozpálené plotně. Můžete si jít v klidu zaběhat do parku a vyčistit si hlavu. Uvolníte se a den budete mít hned veselejší. Nicméně nepodceňujte oblečení a hlavněš obutí. V těchto dnech hrozí riziko nachlazení, zvolte pohodlnou teplákovou soupravu, a pokud pořád budete cítit chlad, nebojte se přihodit ještě bundičku. Boty volte s pěknou podrážkou, která vás ochrání nejen před chladem, ale i před uklouznutím: na blátě a spadaném listí je riziko vyšší, tak ať neskončíte s dlahou nebo sádrou.

 

 
ČTĚTE TAKÉ:

Odlehčete svůj jídelníček, připravíte tělo včas na podzim!

Jaké budou největší trendy letošního podzimu?

Kam v babím létě? Objevte maďarský Hévíz

 

Dbejte na kvalitní spánek


Tělo není zvyklé v tomto měsíci na nadměrné teplo, je třeba si oddechnout nejen od horka, ale i aktivit, kterým se v hezké dny stále můžete venku věnovat. Je hezké, že toho chcete ještě hodně stihnout, než nastane pravý šedivý podzim a deštivé dny, ale nezapomínejte i nyní na dostatečný spánek, zklidnění a relaxaci.

 

Jak zvládáte teplé září vy? Napište nám do komentářů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Aneta 20:57 06.12.2018
Já jsem ráda, že bylo letos na podzim tak dlouho teplo. Zimu nemám ráda. Člověk musí být nabalený a je mu pořád zima. V létě jsem si koupila pěkné šaty v second hanud https://www.onlinesekac.cz/ a jelikož bylo dlouho hezky, tak jsem si je mohla pořádně užít.