Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I když je internet plný informací o tom, jak správně jíst, abychom byli štíhlí, a především pak zdraví a plní energie, podle světových studií se stále znova dopouštíme zásadních stravovacích chyb. Víme, které to jsou!

4 dietní chyby, které opakujete stále dokola

Mlsání
zdroj: Getty Images Mlsání
aktualizováno 18.07.2019, 00:00 | 18.07.2019, 00:00 | doma.cz

I když je internet plný informací o tom, jak správně jíst, abychom byli štíhlí, a především pak zdraví a plní energie, podle světových studií se stále znova dopouštíme zásadních stravovacích chyb. Víme, které to jsou!

Které potraviny nám v jídelníčku nejvíce chybí a díky kterým zas podstatně přibýváme na váze? Na to se zaměřily nejnovější výzkumy stravování a přišly se zajímavými výsledky.

 

1. Nejíme dostatečné množství oříšků

 

Ze světové studie provedené americkou klinikou Mayo vyplývá, že v našem jídelníčku není dostatečné množství ořechů a různých druhů semínek. Přitom ořechy, semínka a zpracovaná ořechová másla by měla být pevnou součástí zdravé výživy.

 

Jídlo do krabičky
(Foto: Getty Images)

 

„Oříšky a semínka jsou ceněné pro vysoký obsah kvalitních tuků, které mají pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, zároveň dobře zasytí a jídlu dodají nezaměnitelnou chuť,“ říká hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. Zároveň však upozorňuje na to, že je potřeba hlídat si jejich denní množství, zvláště pak u ořechových pomazánek. „Pokud patříte mezi milovníky ořechových pomazánek, dobře si čtěte složení. Mohly by vás překvapit přidané cukry. Nejlepší volbou je doma připravené ořechové máslo. Stačí vám k tomu kvalitní mixér,“ doporučuje Bartolomějová. Dejte si každý den hrstku kvalitních ořechů nebo jednu až dvě lžíce ořechového másla, to bohatě stačí.


2. Máme malou spotřebu mléka

 

Podle nejnovějších studií konzumujeme pouze 16 % z doporučené denní dávky mléka. Denní dávka je stanovena přibližně na 435 gramů. Na druhou stranu se ohledně konzumace mléka vedou mezi odborníky spory. Někteří z nich tvrdí, že pravidelná konzumace plnotučného mléka a dalších plnotučných mléčných výrobků je spojena s nižším rizikem obezity. U dětí pomáhá pití plnotučného mléka s lepším vstřebáváním vitamínu D a často je pití mléka spojováno se silnějšími kostmi.

 

Mléko
(Foto: Getty Images)

 

Opačné argumenty tvrdí, že konzumace mléka a mléčných produktů zvyšuje riziko rakoviny kvůli vysokému podílu nasycených tuků. Hodně se mluví také o zpomalování trávení a vysoké nesnášenlivosti a potravinové intoleranci. Ani argumentace kvalitním zdrojem vápníku už dávno neplatí. Co se týká vápníku, odborníci z Harvardu navrhují jako mnohem vhodnější zdroj zeleninu (kapustu, brokolici,květák), kde je dvojnásobný obsah vápníku než v mléce a jeho vyšší využitelnost. Skvělým zdrojem vápníku jsou rovněž luštěniny a oříšky.

 

Pokud vám mléko chutná a netrpíte po něm trávicími obtížemi, nevyhýbejte se mu. Jestliže ho ale nesnášíte ideálně, zkuste zakysané mléčné produkty, které jsou lépe stravitelné a prospěšné střevnímu prostředí, nebo jiné než kravské mléko, například kozí. „Alternativou mléka může být také mandlové mléko, ale aby bylo z nutričního hlediska přínosné, ideální je si ho vyrobit doma. Rostlinná mléka v obchodech obsahují pouze malé procento základní suroviny a navíc jsou plná přidaného cukru a aditiv,“ varuje hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours.


3. Obiloviny jíme pouze na snídani


I když jsou sociální sítě plné fotek ovesných kaší, podle světové studie je konzumace obilovin a pseudoobilovin ve světě nízká (cca 29 g/den z doporučených 125 g/den). Podle odborníků přispívá konzumace dostatečného množství obilovin ke snížení rizika srdečních onemocnění, zlepšení zažívání a udržení zdravé hmotnosti.

 

Snídaně
(Foto: Getty Images)

 

„Ovesné vločky ve formě kaší, palačinek či tzv. mugcakes jsou velmi oblíbené ve fitness světě. Řada lidí se však omezuje pouze na tento druh obilovin a zařazují je zejména ráno. Přitom mezi obiloviny se řadí třeba i hnědá rýže, ječmen, pohanka či celozrnné pečivo, které můžete s chutí jíst během celého dne – ideálně na oběd,“ radí Kateřina Hollerová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Letní jídelníček: nejlepší rady dietologa
ZPÁTKY DO FORMY: Jídelníček pro štíhlou linii na 14 dní
Chytré tipy, jak odtučnit jídelníček

 

Vyzkoušejte pohankové karbanátky


„Pohankové karbanátky jsou alternativou k masovým. Pohanka je tradiční bezlepková plodina, která tělu dodává důležitý vitamín P (rutin), jenž nám chrání cévy a zároveň je zdrojem vlákniny,“ vysvětluje Monika Bartolomějová.

 

Ingredience:


• 200 g pohanky
• 80 g cibule
• 2 ks slepičích vajec
• 4 stroužky česneku
• špetka majoránky a špetka soli
• 40 g celozrnné špaldové mouky

 

Pohankové karbanátky
(Foto: Svět zdraví)

 

Postup:

 

Pohanku propláchneme v sítu pod tekoucí studenou vodou, nasypeme do hrnce a přivedeme k varu (dva díly vody na jeden díl pohanky). Hned poté, co vzejde var, odstavíme hrnec z plotny, přikryjeme pokličkou a necháme 30 minut dojít. Cibuli nakrájíme na jemné kostičky a smícháme ji s pohankou a vejci. Směs dochutíme prolisovanými stroužky česneku, solí a majoránkou. Vše řádně promícháme a ze vzniklé hmoty tvoříme placičky, které obalíme v mouce a dáme na plech vyložený pečicím papírem. Placičky pečeme v troubě na 200 stupňů po dobu cca 20 minut a podáváme třeba s lehkým salátkem.

 

Pohankové karbanátky
(Foto: Svět zdraví)


4. Náš jídelníček je plný sladkých, slaných a zpracovaných potravin

 

Vůbec nejvíce škody v našem těle můžeme napáchat tím, že jíme přemíru sladkých, slaných a průmyslově zpracovaných potravin, které se podílejí na řadě zdravotních potíží včetně přibírání na váze. „Základem zdravého těla i hmotnosti jsou přirozené kvalitní potraviny a jídla z nich. Při nákupu potravin se soustřeďte na to, aby potravina neobsahovala zbytečnou chemii, aditiva, zbytky léků a zbytky pesticidů.

 

Mlsání
(Foto: Getty Images)

 

Jezte hodně čerstvé zeleniny, pijte čistou vodu a nepřehánějte to s konzumací živočišných produktů,“ doporučuje Monika Bartolomějová a dodává, že lidé si často neuvědomují, že v přirozenosti je síla. „Často se necháme obchodníky obalamutit nálepkami dietní, BIO, bez cholesterolu a podobně, přitom ve skutečnosti se jedná o vysoce zpracovaný produkt, který nemá se zdravým stravováním nic společného,“ uzavírá Bartolomějová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře