Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O důležitosti vlákniny ve stravě v souvislosti se zdravím i hubnutím se mluví celkem často. Přesto většina z nás konzumuje tuto významnou složku potravy v nedostatečném množství. Její nedostatek můžete nepříjemně pocítit právě v podzimním období.

4 důvody, proč by vám (na podzim) neměla v jídelníčku chybět vláknina

Zelenina
zdroj: Getty Images Zelenina
aktualizováno 10.09.2019, 00:00 | 10.09.2019, 00:00 | doma.cz

O důležitosti vlákniny ve stravě v souvislosti se zdravím i hubnutím se mluví celkem často. Přesto většina z nás konzumuje tuto významnou složku potravy v nedostatečném množství. Její nedostatek můžete nepříjemně pocítit právě v podzimním období.

Velká část buněk našeho imunitního systému sídlí ve střevech. Obranyschopnost organismu je tak ovlivňována i vaším jídelníčkem a stravovacími návyky. Zatímco na jaře si dopřáváte klíčky a čerstvé výhonky, v létě čerstvé ovoce a zeleninu, na podzim a v zimě máte zřejmě i vy větší tendenci v jídle hřešit. Jenže nevyvážená strava a častější hodování imunitu oslabuje. Pokud se tedy chcete vyhnout nemocem, je důležité i v chladnější část roku myslet na správné zažívání. Mezi jinými mu prospívá právě dostatek vlákniny.

 

Důvod první: Vláknina je skvělým pomocníkem při hubnutí


Vláknina je základní složka potravy obsažená v rostlinných potravinách, a přestože je prakticky nestravitelná a získáme z ní naprosté minimum energie, je pro zdravé fungování organismu nepostradatelná. „Mezi hlavní benefity vlákniny patří zvyšování objemu v zažívacím traktu a vyvolávání pocitu sytosti, což představuje nejen v dietě neocenitelného pomocníka,“ říká hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden Svět zdraví a dodává, že vláknina pomáhá v boji s obezitou, cukrovkou i vysokou hladinou cholesterolu. Pozitivní účinky má konzumace vlákniny i při léčbě zácpy a hemoroidů.

 

Náš tip: Vysoký obsah vlákniny má čerstvá zelenina a ovoce, sušené ovoce (meruňky, švestky, fíky), oříšky (mandle, pistácie, lískové, pekanové), chia, lněná a konopná semínka, luštěniny a celozrnné obiloviny.

 

Důvod druhý: Vláknina pomáhá vylučovat z těla toxiny

 

To, že na sebe vláknina váže vodu a zvětšuje obsah našich střev, neprospívá však jen z hlediska hubnutí. „Vláknina nasává do střev vodu a zvětšuje tak jejich obsah, díky čemuž nejen, že ředí toxiny, ale hlavně urychluje průchod hmot, čímž napomáhá regulaci vylučování,“ doplňuje Tereza Havrlandová ze společnosti Lifefood, zabývající se výrobou raw produktů. Pravidelné vylučování je základním bodem v prevenci karcinomu střev, jehož výskyt je v dnešní době na vzestupu.

 


Rychlost toho, jak strava projde vaším zažívacím traktem, ale ovlivňuje také vstřebávání minerálů a vitaminů nebo cholesterolu. „Má také na svědomí zpomalení rychlosti vstřebávání sacharidů, potažmo regulaci hladiny krevního cukru,“ doplňuje hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Účinná zelná dieta: Zbavte se kil, únavy i nafouknutého břicha
Dejte v kuchyni prostor řepě: Je zdravá a chutná naslano i nasladko
Lék našich prababiček zvaný kysané zelí: Proč ho milovat i dnes

 

Důvod třetí: Existuje rozpustná nebo nerozpustná a každá umí něco jiného

 

Existují dva typy vlákniny, přičemž obě jsou velmi důležité. „Rozpustná vláknina, která podporuje peristaltiku střev a změkčuje stolici, na sebe váže vodu a velmi snadno bobtná, proto by se zároveň mělo dbát na dostatečný příjem tekutin, o což se při konzumaci zejména čerstvého ovoce a zeleniny není třeba příliš starat, protože ta obsahuje vody dostatek,“ vysvětluje Tereza Havrlandová.

 

Nerozpustná vláknina sice vodu absorbuje, ale nebobtná. Není tedy rozpustná ve vodě a je nestravitelná, navozuje však pocit sytosti a působí proti zácpě.


Důvod čtvrtý: Živí imunitu ve střevech

 

Vláknina působí v těle jako prebiotikum, neboli potrava pro střevní bakterie. Tím přispívá k udržování zdravého střevního mikrobiomu, který je základním stavebním prvkem imunity celého organismu.

 

 

„Starším dětem a dospělým se doporučuje sníst přibližně 20–35 g vlákniny za den,“ uvádí Bartolomějová. Většina Čechů však bohužel konzumuje vysoce zpracované potraviny a zdroje sacharidů, které jsou na vlákninu velmi chudé. Místo pečiva, fast foodu, sušenek a instantních potravin si dopřejte každý den ovoce, zeleninu a luštěniny. Mohou být čerstvé, ale i kvašené, sušené nebo kompotované, vláknina se i v těchto procesech zachovává.

 

Skvělým zdrojem vlákniny jsou také lněná semínka nebo chia semínka. „Ve 100 gramech lněných semínek je 45 g vlákniny. Konzumovat lněná semínka můžete v jejich čisté podobě, ale musíte je před konzumací částečně rozdrtit, aby z nich tělo živiny vstřebalo. Dopřát si je můžete i v podobě krekrů, pečiva, placiček a sušenek,“ doporučuje Havrlandová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře