Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Divíte se tomu, že v noci dobře spíte, ale ráno se vždycky probudíte s váčky pod očima? Kromě nedostatku spánku může být na vině jídlo, které během dne konzumujete.

6 potravin, kvůli kterým máte váčky pod očima a po čem naopak zmizí

opuchlé oči
zdroj: Getty Images opuchlé oči
aktualizováno 15.09.2019, 00:00 | 15.09.2019, 00:00 | doma.cz

Divíte se tomu, že v noci dobře spíte, ale ráno se vždycky probudíte s váčky pod očima? Kromě nedostatku spánku může být na vině jídlo, které během dne konzumujete.

Které potraviny možná denně zařazujete do svého jídelníčku, ale vůbec byste nečekaly, že vám způsobí opuchle vypadající oči?


1. Konzervy


Rády kupujete cizrnu a fazole v konzervách, protože je snazší a rychlejší je uvařit? Tyto potraviny v sobě mají hodně sodíku, který se používá během procesu konzervování. Nadměrná konzumace může vést hned k několika zdravotním problémům a váčky pod očima jsou jedním z nich. Jak tomu předejít? Nemusíte hned přestat konzervy kupovat, před použitím je ale opláchněte v čisté vodě, abyste sodík odstranily.

 

fazole
(Foto: Getty Images)


2. Rajčata


Rajčata obsahují stejně jako další lilkovitá zelenina hodně solaninu. Ten podporuje tvorbu zánětů a otoků. Jestliže tedy máte často napuchlé oči, zkuste rajčata z jídelníčku na chvíli vyřadit. Pokud potíž zmizí, tak máte jasno.


3. Bílý chléb


Trpíte alergií na pšenici, ječmen či žito? Nebo máte intoleranci na lepek? Když si nedáte pozor a budete konzumovat pečivo, jež obsahuje jednu z těchto potravin, která vašemu tělu nesedne, způsobí to u vás nadýmání a opuchlost. V tomto případě se budete muset například s chlebem s pšeničným základem rozloučit a nahradit ho nějakou alternativou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tělo bez celulitidy: jakým potravinám se vyhnout?
Co se stane, když budete každý den jíst trochu cizrny? Porostou vám vlasy a nehrozí infarkt
Pijte každé ráno celerový džus! Prospěje hned 6x


4. Mléko


Nesnášenlivostí laktózy trpí více lidí, než byste čekaly. Jedna ze studií dokonce udává rozmezí od 65 do 70 % dospělé světové populace. Zjistěte, jestli k těmto alergikům patříte a eliminujte množství mléčných výrobků, abyste se vyhnuly opuchlosti a nadýmání. Nezapomeňte, že většina zmrzlin mezi mléčné výrobky patří také!


5. Cukr


Cukr je jednou z potravin, které nejvíc podporují záněty po celém těle. Kolem očí to je však nejviditelnější, kůže je tam tenká a náchylná k otoku. Vyřazení nebo alespoň omezení cukru vám dá spoustu dalších zdravotních výhod. Pamatujte ale na to, že nejen co se týče opuchlosti, tak jsou umělé cukry nebo sladidla stejně nebezpečné.


6. Chilli papričky


Kromě toho, že se v nich stejně jako v rajčatech nachází solanin, obsahují také kapsaicin, který způsobuje pálení a zanícení tkání. Tento zánětlivý proces se může projevit hlavně v oblasti očí, které jsou pak napuchlé.

 

opuchlé oči
(Foto: Getty Images)


A po čem váčky pod očima naopak zmizí?


Jestli na napuchlé oči hodně trpíte, používejte v kuchyni petržel. Ta pomáhá ledvinám vypouštět z těla přebytečné množství tekutin. Také zkuste začít snídat ovesné vločky. Nafouklé oči se totiž často objevují při zácpě, které vláknina pomáhá předcházet. Podporuje totiž pohyby ve střevech a vyprazdňování.


Na opuchlé oči pomáhá také avokádo, lepší je ale v tomto případě použít ho zvenčí než si z něj udělat třeba guacamole. Když nakrájíte plátky avokáda a dáte si je alespoň na deset minut přes oči, díky vitamínu K vám vyblednou kruhy pod očima a také se zmenší nebo zcela zmizí i váčky.


Osvědčeným receptem na unavené a opuchlé oči jsou také plátky okurky. Dejte si je na oči, nechte působit patnáct minut a uvidíte, jak budete mít hned zářivější pohled.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře