Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Češi jdou na dovolené rádi do rizika. Zájem o extrémní sporty roste.

Aby vás dovolená nepřišla draho: Co nepodcenit při výběru cestovního pojištění?

Úraz
zdroj: Thinkstockphotos Úraz
aktualizováno 26.06.2017, 00:45 | 26.06.2017, 00:45 | doma.cz

Češi jdou na dovolené rádi do rizika. Zájem o extrémní sporty roste.

Trávení dovolené na divoké vodě či v horách se projevuje v nárůstu pojištění rizikových činností. Novým fenoménem jsou také úrazy na motorkách a skútrech v jižní Asii.

 

„K nejzávažnějším pojistným událostem z cestovního pojištění patřila loňská nehoda našeho turisty v USA, který si komplikovaně zlomil stehenní kost v odlehlé lokalitě. Celkové náklady na tuto škodu jsou nyní vyčísleny zhruba na čtyři miliony korun,“ dokládá Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Podobnou sumu platila Česká pojišťovna při nehodě českého motorkáře ve Vietnamu, který byl nejprve převážen do vhodného zdravotnického zařízení v Thajsku a poté přepraven do Česka. „Asijské destinace jsou vůbec speciální kapitolou. Turisté si tam často půjčují motorky a skútry, na kterých jezdí jen v tričku, kraťasech a žabkách. Výsledkem takových jízd je velké množství úrazů - od banalit, jako jsou odřeniny a spáleniny, až po vážné úrazy a polytraumata,“ vysvětluje Eva Buriánková z České pojišťovny.

 

Cestovní vs. úrazové - pozor na rozdíl

 

Především je potřeba rozlišit pojištění cestovní a úrazové. Cestovní pojištění kryje hlavně léčebné výlohy, které vzniknou pojištěnému v důsledku onemocnění nebo úrazu během dovolené v zahraničí. Platí se z něj tedy ambulantní i nemocniční ošetření, léky, zdravotní pomůcky, transport. Z úrazového pojištění se platí odškodnění za trvalé následky úrazu, tedy za omezení/handicap, který úrazem vznikne v ČR i v Evropě, nikoli však samotná léčba nebo záchrana.

 

Sjezdy na horských kolech frčí


Při sjednání cestovního pojištění je potřeba se zamyslet i nad tím, kam jedu, co tam budu dělat, a na jak dlouho. Jestliže plánujete rekreační turistiku nebo cyklovýlety v běžné destinaci, postačí vám klasické cestovní pojištění. Pokud však chcete sjíždět divokou řeku nebo kopce na horských kolech, je potřeba sáhnout po rozšířené verzi pojistného produktu. „Budeme-li hovořit o cestovním pojištění a extrémních sportech, pak v posledních letech zájem roste každoročně zhruba o jednotky procent. Nejvíce si lidé pojišťují sjezd na horských kolech a veškeré aktivity spojené s extrémní cyklistikou, potápění v hloubce nad 30 m či seskoky padákem z výšky přes 3,5 km,“ dodává Buriánková.

 

UNIQA má zážitkové aktivity jako jízda na banánu, šnorchlování, tobogány, jízda na vodním skútru s instruktorem apod. pojištěny v základním tarifu cestovního pojištění. „Je tomu tak proto, že tyto aktivity nejsou většinou plánované a kupují se spontánně až na místě podle zájmu. Turistika je pojištěna i v horách, mimo vysokohorské túry, expediční výpravy a horolezectví. V základním tarifu lze podniknout i via ferrata snadnějšího stupně,“ říká Eva Svobodová. V adrenalinové variantě cestovního pojištění najdete například u České pojišťovny kanoistiku na divoké vodě, kitebording, kitesurfing, jachting, potápění do 30 m hloubky, horolezectví v oblastech s extrémními klimatickými podmínkami, ale také například paragliding či parašutismus.

 

Cyklistika
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pojistit se lze i na osmitisícovky

 

Specialistou na extrémy v horách je pojištění, které je nedílnou součástí členství v Rakouském Alpském svazu Alpenverein. Svaz má sjednanou speciální smlouvu s rakouskou pojišťovnou Generali, díky níž jsou všichni členové pojištěni. „Základní pojištění, které je součástí členství v Alpenvereinu, je platné po celém světě (vyjma Arktidy, Antarktidy a Grónska) a platí pro všechny sporty, vyjma sportů provozovaných ve vzduchu a úrazů při účasti na expedicích a výstupech na vrcholy vyšší než 6 000 m. V rámci speciálního připojištění pak lze sjednat i pojistku na výstupy výše než 6000 metrů,“ říká Ondřej Jirásko ze společnosti ALPY, která toto pojištění zprostředkovává.

 

A co se nám na dovolené stává nejčastěji? „Ze tří čtvrtin jsou to případy akutního onemocnění - nejvíce horní cesty dýchací, zažívací obtíže, úžehy. Zbytek připadá na úrazy - hlavně zlomeniny, pohmožděniny, dále záda a hlava. Například v Egyptě jsou to střevní potíže. Nejzávažnější jsou letní skoky do neznámé vody s následným poraněním páteře, hlavy, případně ochrnutím nebo smrtí. Dále utonutí. Nejčastějším sportem, kdy dochází k úrazu, je stále fotbal,“ doplňuje Eva Svobodová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pět velkých mýtů o PRVNÍ POMOCI. Proč už se nedává umělé dýchání?
Není to OTRAVA? Jak ji poznáme + PRVNÍ POMOC
Umíte poskytnout první pomoc?

 

Příklady nákladů na léčbu v zahraničí dle zkušeností různých pojišťoven


Spáleniny od slunce (cca)
SAE 4000 Kč
Řecko 2700 Kč
Chorvatsko 1000 Kč

 

Kolik stojí zákroky (cca)
Gastroenteritida Turecko - 7500 Kč
Egypt - 5000 Kč
Bulharsko 3000 Kč
Ošetření zubů Tunisko - 100 000 Kč
Zlomený loket Rakousko - 160 000 Kč
Zlomenina končetiny Chorvatsko - 50 000 Kč
Zlomenina kotníku Egypt - 150 000 Kč

 


Návštěva lékaře
Žaludeční potíže Řecko - 4 900 Kč
Úraz kotníku Řecko - 266 000 Kč
Poranění hlavy po pádu Řecko - 190 000 Kč
Komplikovaná zlomenina (hospitalizace, převoz) Řecko - 589 000 Kč
Srdeční příhoda (hospitalizace, převoz) Řecko - 461 000 Kč
Poranění mořským ježkem Chorvatsko - 3 600 Kč
Bolest zubu Chorvatsko - 3 200 Kč
Trávicí potíže, zánět ucha Chorvatsko - 4 200 Kč
Infarkt (operace, převoz do ČR) Chorvatsko - 136 000 Kč
Plicní embolie (hospitalizace, převoz) Chorvatsko - 109 000 Kč
Zlomená noha – holenní kost (hospitalizace, převoz) Chorvatsko - 120 000 Kč
Výron v kotníku Španělsko - 148 000 Kč
Zlomenina zápěstí Španělsko - 15 000 Kč
Oční infekce Španělsko - 2 900 Kč
Operace slepého střeva Španělsko - 130 000 Kč
Vysoký krevní tlak – hospitalizace Egypt - 420 000 Kč
Zlomená klíční kost (hospitalizace, převoz) Egypt - 990 000 Kč
Šitá rána na obličeji Egypt - 56 000 Kč
Vnitřní krvácení (hospitalizace, převoz) Turecko - 480 000 Kč
Infarkt (operace, bypass) Turecko1 - 200 000 Kč
Ambulantní ošetření - vymknutá noha Rakousko - 23 000 Kč
Den léčení v nemocnici - napojení na přístroje Francie - 109 000 Kč
Letecký převoz Tunis – Praha - 370 000 Kč
Operace slepého střeva USA - 500 000 Kč

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lucka 05:29 23.01.2019
Díky moc za rady. To se zrovna hodí. Za měsíc totiž odjíždíme na dovolenou do Alp a na tu se nám nějaké cestovní pojištění určitě hodit bude. Přecejen, na horách je možnost toho, že se něco stane mnohem vyšší, než například někde na pláži. Zatím ale nevíme, jaké pojištění zvolíme... Docela se nám zamlouvá třeba to, co nabízí https://www.ervpojistovna.cz/ Co myslíte?
Žaneta 08:04 29.06.2017
Cestovní pojištění nepodceňovat ať z výletu není noční můra, nejlepší zkušenost s cestovním pojištěním co jsem měla možnost vyzkoušet je od oborové zdravotní pojišťovny kde si ho zařídím hezky pohodlně z domova online, do 26 let zdarma a to není zdaleka jediná výhoda té pojišťovny.