Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chřipková sezona je na svém startu a mnoho z nás nakupuje zázvor, citrony, vitaminy i léky na případné rychlé zahnání nepříjemné nemoci. Antibiotika však mezi nimi své místo nemají.

Antibiotika versus chřipka: Kdy jedině mohou pomoci?

Léky
zdroj: Profimedia Léky
aktualizováno 14.10.2018, 00:00 | 14.10.2018, 00:00 | doma.cz

Chřipková sezona je na svém startu a mnoho z nás nakupuje zázvor, citrony, vitaminy i léky na případné rychlé zahnání nepříjemné nemoci. Antibiotika však mezi nimi své místo nemají.

Chřipku vyvolávají viry a na ně antibiotika nezabírají, ta bojují pouze s bakteriálními infekcemi. Proto zůstává základní terapií chřipky symptomatická léčba. V případě chřipky tedy léčíme především příznaky nemoci – zmírňujeme bolesti a tlumíme horečku. U nás se k mírnění těchto příznaků chřipky používají nejčastěji přípravky s obsahem paracetamolu (například Paralen, Coldrex, Panadol, Paramax). V některých případech se nasazují antivirotika.

S „rýmičkou“ nemusíte ihned k lékaři

 

Důležité je dodržet klidový režim v izolaci co nejdříve od propuknutí nepříjemných symptomů. Dobré je tělo nepřetěžovat zbytečnou fyzickou aktivitou, odpočívat, podávat snadno stravitelné pokrmy, dostatek tekutin, léky tlumící teplotu, případně potraviny s přirozeně protizánětlivým účinkem, jako je zázvor, med, česnek nebo skořice.

 

 

„Pokud se ani po dvou až třech dnech váš stav nezlepší, ba naopak se zhorší, teploty půjdou nahoru přes 38 °C a neuleví se vám ani např. po léku na snížení teploty, případně poté co začnete vykašlávat nazelenalé hleny, je čas navštívit lékaře,“ radí praktická lékařka MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní a dodává: „Ten rozhodne, zda je váš stav již natolik závažný, že bude třeba nasadit antibiotika. Ta jsou indikována i v případě komplikací chřipky, jako je zápal plic nebo průdušek.“ Antibiotika nemají tedy smysl na začátku nemoci, ani při snesitelném onemocnění, nasazují se až v případě, kdy je organismus oslabený a dojde k rozsáhlému zánětu dýchacích cest, kde vedle virů působí i bakterie.

 

 

Jak eliminovat riziko nákazy

 

Obecně známá pravidla jsou stranit se kin, divadel i MHD. Pokud nemáte možnost cestovat jinak, pomůže vám například obyčejná šála. Použít můžete také roušku, kterou seženete běžně v lékárně. Je to sice účinná ochrana, ale ne stoprocentní. A v žádném případě se rouška nedá používat opakovaně.
 

Nákaza chřipkou je možná nejen vzduchem, ale také všemi předměty, kterých se nemocní lidé dotkli: klika, záchodové splachovadlo, madla v MHD i například peníze. Chřipkový virus je odolný i několik dní! Nákazu může způsobit i běžný přátelský polibek i milování, takže tyto radovánky po dobu nemoci zkuste odložit, pokud se cítíte solabení nebo váš partner podezřele pokašlává.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Návod na maximální imunitu: tak vás chřipka neskolí
Chřipka: Proč ji někdo překoná, zatímco jiné zabíjí
Na chřipku jen klid a nohy v teple nestačí! Co dělat, když už vás viróza skolila?

 

Důležité je pamatovat na zvýšenou hygienu – používat antibakteriální gel nebo ubrousky, po návratu zvenčí si důkladně umýt ruce, často desinfikovat věci, kterých se dotýkáte (klávesnice, myš, kliky u dveří apod.) a nejíst ani nepít v uzavřených prostorách, kde se pohybují nemocní.

 

Riziko nákazy můžete eliminovat také očkováním, a to pokud možno očkovací látkou s charakteristikou Tetra, která obsahuje všechny čtyři kmeny virů vyskytujících se v naší republice.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře