Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnoho nastávajících maminek plánuje rodit přirozeně, ale komplikace během porodu je a lékaře pak donutí zvolit císařský řez. Existují přitom jednoduché uvolňující pozice, které mohou dovolit volit přirozenější cestu porodu.

Bojíte se císařského řezu? Tahle nečekaná poloha ho může odvrátit

Těhotná
zdroj: Getty Images Těhotná
aktualizováno 31.07.2019, 00:00 | 31.07.2019, 00:00 | doma.cz

Mnoho nastávajících maminek plánuje rodit přirozeně, ale komplikace během porodu je a lékaře pak donutí zvolit císařský řez. Existují přitom jednoduché uvolňující pozice, které mohou dovolit volit přirozenější cestu porodu.

Důvodem k operativnímu zákroku často bývá fakt, že miminko není v břiše správně natočené nebo je příliš vysoko v pánvi. Špatné natočení a tlak v jiných místech než na porodní cesty může ovlivňovat i kontrakce, ty jsou sice časté, ale příliš krátké, nepravidelné, po chvíli ustupují.

 

S tím by mohla některá z tzv. uvolňujících pozic Spinning babies, které vymyslela porodní asistentka Gail Tully. Tyto pozice uvolňují měkké tkáně v oblasti pánve a hrudníku, a tím napomáhají dítěti změnit pozici. Pomáhají maminkám také v případě, že svaly jejich pánve jsou v napětí, zkrácené nebo naopak příliš povolené.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak moc vás bude bolet porod? Známe snadný návod, který vám odpoví již předem
Krutá pravda z porodnice: Toto je nejnebezpečnější hodina porodu!
Zveřejnili první slova žen po porodu! Co některé vypustí z úst, vás šokuje


Nedávno se na sociálních sítích s úspěšným použitím jedné z takových pozic pochlubila dula Eva Rose.

 

Porod
(Foto: Instagram)


„Šlo o dlouhý porod, proto přišel lékař a nastávající maminkou probíral možnosti císařského řezu. Přála si rodit přirozeně, proto ji zajímaly i jiné možnosti,“ popisuje dula konkrétní případ. „Léky na zesílení kontrakcí tu smysl nedávaly, maminka byla otevřená dost, miminko nepotřebovalo více tlaku, ale lepší pozici uvnitř pánve,“ popisuje Eva.


Porodní asistentka pak navrhla vyzkoušet právě některé z uvolňujících pozic. Nejprve zkusili jednu vleže na boku, která ale nezabírala. Pak zkusili pozici pojmenovanou Walchersův manévr, kterou vidíte na fotografii. „Stačily dvě kontrakce, dech rodičky se začal měnit, stejně jako tvar jejího bříška, a o pět minut později se narodilo krásné děťátko,“ vzpomíná Eva.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře