Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Infarkt nás ohrožuje častěji v zimě. Při prevenci i následcích sáhněte po bylinkách.

Bojíte se infarktu? V zimě hrozí nejvíc, takto se uchráníte

Seniorka
zdroj: Getty Images Seniorka
aktualizováno 07.02.2019, 00:00 | 07.02.2019, 00:00 | doma.cz

Infarkt nás ohrožuje častěji v zimě. Při prevenci i následcích sáhněte po bylinkách.

Nemoci oběhové soustavy, mezi které se řadí také infarkt myokardu, jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Podle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) zapříčinily v roce 2017 přes 49 tisíc úmrtí. Ve srovnání s Francií se jedná o zhruba trojnásobně vyšší hodnotu.


V zimě navíc vzrůstá riziko infarktu. Nízké teploty znamenají pro naše srdce vyšší zátěž. V chladném počasí dochází k zúžení cév a tepen. Srdce tak musí více pumpovat, aby udrželo teplo. O tento svalový orgán a cévní systém bychom proto měli náležitě pečovat.


Vhodné je věnovat se alespoň trochu pohybu, ale také pravidelně odpočívat. Právě v zimě bychom ale měli sportovat s rozvahou a během venkovní fyzické aktivity si dopřávat pravidelné pauzy. Nejen mráz, také silný vítr a vysoká vlhkost mají totiž vliv na naši tělesnou teplotu, potažmo srdeční činnost. Navíc v zimním období bývá ve městech zhoršená smogová situace. Jejím vlivem může dojít k narušení imunity a u slabších jedinců může vést až ke zmiňovanému infarktu. Neznamená to ovšem, že bychom museli celé dny zůstávat v uzavřeném bytě. I přes smog je důležité větrat a zajistit si tak nový přísun kyslíku.

 

Infarkt
(Foto: Getty Images)


Věk nehraje roli


ÚZIS uvádí, že v roce 2017 se onemocnění oběhové soustavy podílela na počtu úmrtí u mužů ve 40 procentech, u žen ve 48 procentech. V dlouhodobém horizontu však dochází k poklesu. Ještě v roce 2015 zemřelo na nemoci oběhové soustavy 42 procent mužů a 50 procent žen. Podle lékařů postupně mírně klesá také výskyt infarktů. Na druhou stranu ovšem postihují stále mladší ročníky, přibývá dokonce pacientů do 35 let. Na prevenci by měl tedy dbát opravdu každý bez rozdílu.


Upravte svůj jídelníček


Pestrá vyvážená strava může snížit riziko infarktu, ale i mozkové mrtvice, a to až o třetinu. Bohužel tradiční česká kuchyně neodpovídá zásadám zdravé výživy. „Potraviny, které Češi konzumují nejčastěji, jsou bohaté na živočišné tuky a sůl. Naopak jim chybí vláknina a nenasycené mastné kyseliny z ryb a rostlinných zdrojů. Takový jídelníček je často příčinou řady onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Martina Vaclová, Ph.D., z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.


Do jídelníčku zařaďte alespoň jedenkrát týdně tučné ryby, zvýšte konzumaci ovoce a zeleniny a nahradďte obiloviny z bílé mouky jejich celozrnnými variantami. Mléčné výrobky a maso s vysokým podílem tuku je lepší nahradit za varianty s nízkým obsahem tuku a celkově omezit příjem přidaného cukru a soli. Například nahradit dorty a cukroví ovocem a ořechy. Na vaření používejte olej s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin a do jídelníčku zařaďte margarín s nižším obsahem nasycených mastných kyselin a bez trans mastných kyselin. Nezapomínejte, že nejde ubrat jen v jedné oblasti, je nutné věnovat pozornost všem rizikovým živinám - soli, přidanému cukru, nasyceným a trans mastným kyselinám.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Přecházíte chřipku? Ohrožujete své srdce
Srdeční rytmus: Bije vám srdce správně?
Snížená funkce srdce se projevuje dušností, únavou a otoky


Srdci prospěje ginkgo biloba i pelargonie


Důležitá je rovněž regenerace srdečního svalu a také cév. Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním aterosklerotických plátů, snižováním prostupnosti cév a zvyšováním jejich tuhosti. U některých jedinců ale cévy stárnou rychleji, než by odpovídalo jejich kalendářnímu věku. Často je to způsobeno nezdravou stravou, nedostatkem pohybu, kouřením či pitím alkoholu,” vysvětluje PharmDr. Hana Chudobová z pražské Alphega lékárny a doplňuje: „Čím vyšší má člověk cévní věk, tím vyšší je u něj riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění.“


S regenerací a prevencí rizikových chorob mohou pomoci i bylinky a bylinné extrakty. Například jírovec maďal zlepšuje kvalitu cévních stěn i periferní prokrvování. Dále je účinný jeřáb oskeruše, který reguluje žilní systém a žilní cirkulaci, kdy potlačuje přetížení žilních stěn a záněty. „Při problémech se srdcem a cévami bychom se měli zaměřit na pročištění. K tomu můžeme použít hned několik bylinných tinktur – z pelargonie, gotu koly i echinacey,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.


Špičku v prevenci cévních chorob představuje jinan dvoulaločný, jinak známý jako ginkgo biloba. Lze jej využít nejen k ochraně před infarktem, ale i před náhlými příhodami mozkovými. Příznivě ovlivňuje srdeční rytmus, zlepšuje prokrvení dolních končetin. „Ke zpevnění cév, zvláště ve vyšším věku, můžeme využít také gemmoterapeutikum neboli tinkturu z pupenů rostlin z lnice a bezu černého,“ zakončuje Podhorná.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

dercy09 13:52 09.02.2019
Jmenuji se Darci Lyne. Jedná se o velmi šťastný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor .nosakhare pomohl získat zpět svého bývalého manžela s kouzlem lásky a magie. Byl jsem ženatý po dobu 6 let a bylo to tak hrozné, protože můj manžel opravdu podváděl a hledal rozvod, ale když jsem narazil na Dr..nosakhare e-mail na internetu o tom, jak pomohl tolik lidí dostat své ex zpět a pomoci opravit vztah a dělat lidi šťastný ve svém vztahu. Vysvětlil jsem svou situaci a pak jsem hledal jeho pomoc, ale podle mého největšího překvapení mi řekl, že mi pomůže s mým případem a že teď slaví, protože se můj manžel úplně změnil k lepšímu. Vždycky chce být po mém boku a nemůže bez mého daru dělat nic. Opravdu se těším svému manželství, což je velká oslava. Budu pokračovat v svědectví na internetu, protože Dr. Nosakhare je pravým kouzelníkem. POTŘEBOVAT POMOC? KONTAKT
  -Email - blackmagicsolutions95@gmail.com
můžete jej také přidat do aplikace Whats-app: 2349083639501
On je jediná odpověď na váš problém a přináší vám pocit spokojenosti ve vašem vztahu. A je také dokonalý ve vašem vztahu.
chcete svůj bývalý zpátky?
politické ambice?
Bezdětné řešení problému?
Řešení finančních problémů?
Tmavé kouzelné síly?
řešení nemoci a nemoci těla
Všechny typy řešení problémů astrologií?
Řešení problémů s rozvodem?
kdgdddd
taggos 07:38 08.02.2019
Nice post
Visit here
<a href="https://www.thelittlegymfranchise.eu/">...