Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Neslyšíte o ní tak často jako o klíšťové encefalitidě, a přesto je mnohem nebezpečnější. Proti lymské borelióze totiž neexistuje žádné očkování a její příznaky lze snadno zaměnit s jiným onemocněním. Tuto infekční nemoc není radno podceňovat, prot...

Bojíte se klíšťat? Víme, jak posílit tělo proti lymské borelióze?

Na výletě
zdroj: Getty Images Na výletě
aktualizováno 09.07.2018, 00:00 | 09.07.2018, 00:00 | doma.cz

Neslyšíte o ní tak často jako o klíšťové encefalitidě, a přesto je mnohem nebezpečnější. Proti lymské borelióze totiž neexistuje žádné očkování a její příznaky lze snadno zaměnit s jiným onemocněním. Tuto infekční nemoc není radno podceňovat, protože může mít fatální následky.

Lymská borelióza je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi Borrelia burgodorferi. Patří mezi nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v České republice. Ačkoli je přenáší zejména klíšťata, v poslední době jsou diskutovány i možnosti přenosu komáry či jiným hmyzem. Typické projevy nemoci byly popsány v Evropě sice již před více než 100 lety, ale její původci – bakterie – byly objeveni až v 80. letech v USA.

 

Jak se lymská borelióza léčí?

 

Jako každá jiná bakteriální infekce je i lymská borelióza léčena pomocí antibiotik. Na tuto infekci ale dosud nebyla objevena zcela spolehlivá léčba. Nejdůležitější je včasné nasazení antibiotik. Pokud se v místě přisátí klíštěte (podívejte se, jak ho správně vyndat) vytvoří typická skvrna, je důležité neprodleně nasvítit lékaře. U zhruba poloviny nakažených se ale skvrna nevytvoří a o tom, že jsou nemocní, nemusí mít dlouhou dobu nejmenší tušení. Toto onemocnění má tři stádia a vždy záleží na tom, v jakém z nich se nemocný nachází. Pokud se pacient nachází v první fázi, je zde vysoké procento (až 90 %) úspěšnosti vyléčení. U chronických forem onemocnění pak kolem 30 %.

 

Příznaky onemocnění

 

Mezi nejčastější příznaky patří kožní projevy - objevuje se podráždění a zčervenání kůže kolem místa přisátí klíštěte či jiného hmyzu. Většinou se utvoří červený hřejivý edém. Dalšími příznaky může být zvýšená teplota, malátnost či nevolnost. Tyto projevy lze snadno zaměnit s jinými onemocněními a mohou po čase přejít.

 

Klíště
(Foto: Profimedia)

 

V další fázi zasahuje nemoc klouby, stěny cév a obaly nervů, což se projevuje znecitlivěním, mravenčením či obrnou lícního nervu. Pokud se ale nemoc zamění s jinou (nejčastěji s roztroušenou sklerózou) a neléčí se příslušnými antibiotiky, může dojít až do třetí fáze, která se může projevit až po několika měsících či letech, a to nejčastěji poruchami soustřední, poruchami hybnosti, bolestmi kloubů nebo poruchami zraku. Na tuto fázi ale léčba neexistuje a lze pouze mírnit její příznaky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proti klíšťatům chrání i přírodní repelenty
10 mýtů o klíšťatech. Opravdu skáčou ze stromů a odpuzuje je pivo?
Klíšťata útočí jen v přírodě? Omyl, útoky ve městech narůstají!

 

Posilte obranyschopnost těla!

 

Mezi nejúčinnější prevenci před tímto onemocněním patří posilování imunity. Důležité je přijímat dostatek vitaminu C, otužovat se, dostatečně spát, správně dýchat, dodržovat zdravou životosprávu či užívat komplexní přípravky na posilování imunitního systému (zkuste například Imunitin Orling s kobylím mlékem, přírodní Immun44 od Vegall Pharma nebo Kolostrum kozí od NovaX). Ve druhém a třetím stádiu je nutné posilovat také nervový systém, a to například pomocí vitaminy B, hořčíku, lecitinu a ženšenu (např. Felicitex, Lecitin od Topvet, Salus Protecor Aktivní srdce) a posilovat slezinu – nejlépe pomocí reflexní masáže rukou.

 

Protože se ve druhé a třetí fázi objevují také problémy s klouby, je důležité také vyživovat a chránit i je. V případě postižení kloubů boreliózou je vhodné užívat kloubní výživu přípravky na bázi kolagenních peptidů, protože běžná chondroprotektiva na bázi glukosaminsulfátu a chondroitinsulfátu růst borelií podporují (zkuste např. doplněk stravy Geladrink Fast, Boswelliae od Faea Plus nebo extrakt z rostliny Boswellia serrata, která je v ayúrvédě užívána pro léčbu dýchacích onemocnění, jaterních poruch a revmatismu.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

jitka 20:52 24.09.2018
Paní Ilonko, u jakého lékaře se, prosím, Váš manžel léčí? Takovýto postup je totiž v Čechách jako sci-fi, hned bych se k němu objednala, děkuji, Jitka
Ilona 15:52 26.07.2018
Manžel onemocněl boreliózou a zjistil to až ve třetím stádiu. Měl zvýšenou teplotu, byl malátný a měl pocit ochrnutí levé paže. Neví, co mu to způsobilo, že by měl klíště si neuvědomuje. Nicméně byla nasazena antibiotická léčba a také ihned začal užívat wobenzym, díky němuž zřejmě byla antibiotika velmi účinná a v podstatě dnes nemá větší problémy. Nyní chodí pravidelně na krevní testy, zda se mu hladina v krvi nezvyšuje. Pokud by tomu tak bylo, lékaři by opět nasadili antibiotika, aby se borelióza opět neprojevila.
Iczena 14:32 12.07.2018
Někde jsem zaslechla, že proti téhle nemoci existuje očkování pro psy a krávy...přijde mi nepochopitelné, proč není i pro lidi.
Eva 22:27 09.07.2018
Co se stane, když nasvítím lékaře? Poslední dobou je skoro v každém článku překlep.
MUDr,Rada Josef 20:59 09.07.2018
Prosím Vás hlavně je důležité se tomuto vyhnout, to je jenom byznys pro výrobce pseudo léčiv. Nejdůležitější je kvalitní reopelent na bázi DEET. Nejůčinnější výrobky na Českém trhu jednoznačně PREDATOR.
AA 18:58 09.07.2018
Bohužel to je pravda. Tragédie však je, že většina doktorů si to nemyslí, všechny nakažené boreliózou léčí stejně bez ohledu na stadium boreliózy, a vrcholem ignorantství doktorů je, když řeknou, že borelióza je velmi dobře léčitelná a vaše problémy určitě nejsou způsobeny boreliózou (čím však jsou způsobeny už neřeknou, protože to neví a neumí - nebo ani nechtějí - na to ani přijít). Prostě zdravotnictví v našem Čekistánu odpovídá celkovému stavu ve státě.
Ma. 12:09 09.07.2018
To máte pravdu.
prvok 07:11 09.07.2018
Kdo je autor? Vetsi kravinu jsem uz dlouho necetl...