Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rakovina prsu je po kožních nádorech nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. V České republice každoročně onemocní kolem 7 000 žen na rakovinu prsu a ročně jí přibližně 1 900 podlehne. Je dávno známo a statisticky prokázáno, že více než

Bojíte se mamografu? Překonejte nečastější mýty

Mamograf
zdroj: Thinkstockphotos Mamograf
aktualizováno 11.06.2018, 15:55 | 11.06.2018, 15:55 | doma.cz

Rakovina prsu je po kožních nádorech nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. V České republice každoročně onemocní kolem 7 000 žen na rakovinu prsu a ročně jí přibližně 1 900 podlehne. Je dávno známo a statisticky prokázáno, že více než

90 % žen s nádorem prsu v počátečním stadiu se zcela vyléčí. Nejdůležitější tedy je, aby ženy přišly na preventivní vyšetření včas a podstupovaly jej pravidelně.

Ač se lékaři i zdravotní pojišťovny snaží motivovat ženy k preventivním prohlídkám, tak ročně zemřou kvůli onemocnění téměř dva tisíce žen. „Je to způsobeno hlavně tím, že se ženy zdráhají dodržovat rytmus preventivních prohlídek,“ říká MUDr. Vít Ulrych z onkologického centra Multiscan v Pardubicích. Ženy totiž mají často pocit, že se jich onemocnění nemůže týkat, anebo se bojí, že nějaký nález ultrazvuk či mamograf skutečně odhalí.

 

Přitom drobné nálezy, které mohou zjistit pouze tyto speciální přístroje, jsou dobře léčitelné. „Léčba malých, pohmatem nerozeznatelných bulek v prsu bývá velmi účinná, pravděpodobnost vyléčení je vysoká i díky tomu, že dnešní metody léčby jsou moderní a šetrné,“ říká MUDr. Vít Ulrych. K lékařům se však ženy dostanou často pozdě právě kvůli nedodržování prevence. „Mnohdy je to až bulka v prsu nebo v podpaží, měnící se tvar bradavky či vtažení kůže a utvoření důlku na prsu při pohybu, co ženy zalarmuje a vyhledají pomoc,“ říká MUDr. Ulrych. To už je stadium nemoci, kdy léčba nesnese odkladu.


Prevence je lepší než léčba

 

Ne každý problém či hmatný nález ovšem znamená rakovinu. Většina nálezů má benigní, nezhoubný charakter. Mezi ně patří nejčastěji fibroadenom, cysta či lipom. „Cílem mamografického screeningu je odhalit onemocnění prsů v co nejranějším stadiu. Čím menší nález, tím lepší prognóza a šance na plné uzdravení. Samotná mamografie zcela jistě nezabrání vzniku onemocnění, ale při pravidelných kontrolách lékař pečlivě porovnává snímky se staršími a je schopen odhalit i velmi diskrétní známky počínajícího onemocnění,“ uvádí MUDr. Jozef Prattinger, primář screeningového mamografického pracoviště, EUC Klinika Liberec. Tato metoda je pro svou jednoduchost, rychlost a bezpečnost vhodná i k preventivnímu tzv. screeningovému vyšetření zdravých a bezpříznakových žen.

 

Ženy mají preventivní vyšetření prsů na mamografu bezplatné každé dva roky od svých 45 let.
(Foto: Isifa / Getty Image)

 

Co vás čeká?

 

V současné době má většina pracovišť velmi moderní přístroje s přímou digitalizací obrazu. „Metoda je to jednoduchá a rychlá – žena stojí čelem k přístroji a každý prs je snímkován ve dvou projekcích. K dosažení co nejlepšího zobrazení a zároveň co nejnižší dávky je nutná komprese. To je asi ta nejméně příjemná část celého procesu. Celý proces trvá jen několik minut a chvilka tohoto nepohodlí se dá zcela jistě vydržet,“ popisuje Jaroslava Luciová, vedoucí radiologická asistentka EUC Klinika Liberec.

 

Ženám je doporučováno, aby v den vyšetření nepoužívaly žádné deodoranty a pleťové krémy. „Ženám v produktivním věku, které trpí cyklickými bolestmi prsů, doporučujeme objednání k vyšetření v období, kdy mají prsy co nejméně bolestivé a napjaté,“ radí Luciová.

 

Vyšetření prsů pomocí mamografu je metoda 1. volby u žen starších 40 let. Do tohoto věku se prsy vyšetřují ultrazvukem a mamografie se provádí pouze ze závažného důvodu. Mladá, tzv. fertilní žláza je totiž lépe zobrazitelná právě pomocí ultrazvuku. Ve chvíli, kdy je mléčná žláza v prsu postupně nahrazována tukovou, je prs lépe přehledný pomocí mamografu.

 

Náš tip: V České republice je ze zdravotního pojištění v rámci preventivního vyšetření hrazena mamografie každé ženě po dovršení 45 let věku jednou za dva roky. Na vyšetření by vás měl poslat váš gynekolog či praktický lékař. Význam preventivního vyšetření nepodceňujte a choďte pravidelně.

 

Věrnost se vyplatí

 

Každá žena si může vybrat mamografické centrum, které má nejblíže svému bydlišti nebo je jí z jakýchkoliv důvodu příjemné. Ovšem je velmi důležité, aby žena docházela ideálně pouze na jedno pracoviště. „Principem screeningu je porovnávání všech předchozích vyšetření a odhalování i těch nejmenších rozdílů a odchylek. Jen tak může být nemoc odhalena včas. Je v zájmu vás všech žen, abyste prováděly každý měsíc samovyšetření. Nikdo nezná vaše prsa lépe než vy,“ apeluje na ženy MUDr. Prattinger.


ČTĚTE TAKÉ:

Prsa, kůže nebo čípek? Která rakovina útočí v Česku nejčastěji?
Vyšetření prsu: Ultrazvuk, nebo mamograf?
Rakovina prsu: co dělat, když najdeme bulku?

 

Mýtus 1: Mamografické vyšetření způsobuje rakovinu štítné žlázy a prsu

 

Na otázku, zda mamografické vyšetření způsobuje rakovinu, je třeba odpovědět: „Mamografie je bezpečná,“ uvádí primář MUDr. Petr Váša z RDG oddělení EUC Kliniky Ústí nad Labem. „Stále platí, že je to jediná, ověřená a celosvětově uznávaná screeningová metoda pro vyšetření prsů. Pochopitelně se jedná o rentgenovou metodu využívající ionizujícího záření a čistě teoreticky lze připustit mizivé procento tzv. indukovaných nádorů. Naopak čistě prakticky vidíme, jak tato metoda dokáže nacházet nádorové onemocnění ve velmi časných stadiích růstu, kdy je nádor velmi dobře léčitelný.“

 

Díky moderním technologiím, zvláště technice přímé digitalizace, jsou přístroje stále dokonalejší a snahou výrobců je dávky záření snižovat. „Co se týče souvislosti mamografického vyšetření s rakovinou štítné žlázy, tak zde je třeba říci jasné NE. Při mamografickém vyšetření může na oblast štítné žlázy dopadat jen tzv. sekundární záření, které je zanedbatelné,“ vysvětluje MUDr. Váša.

 

Mýtus 2: Mamografické přístroje jsou zastaralé

 

Stejně jako v ostatních oborech se i mamografické přístroje vyvíjí. „Od původních přístrojů používaných v začátcích mamodiagnostiky jsou nejmodernějšího typu s minimální nutnou dávkou záření, kompletně digitalizované, s výrazně menší kompresí neboli stlačením prsu při snímkování. Tím se zlepšil komfort pacientky a výrazně se zlepšila kvalita obrazu,“ vysvětluje MUDr. Halka Bitmanová, lékařka EUC Kliniky České Budějovice.

 

 

Mýtus 3: Mamografické vyšetření je zbytečné

 

Mamografické vyšetření rozhodně zbytečné není. Mamografický screening se významnou měrou podílí na poklesu úmrtnosti na rakovinu prsu v naší zemi. „Pacientky, u nichž byl díky mamografii nalezen zhoubný nádor v počátečním stadiu, mají nesrovnatelně lepší prognózu na uzdravení, než kdyby se po čase nádor projevil až zdravotními potížemi. Nemáme momentálně jinou, přesnější metodu k odhalování raných stadií karcinomu prsu. Bylo by chybou podcenit prevenci a mamografické vyšetření neabsolvovat,“ říká MUDr. Jana Vymětalová, primářka MephaCentrum Ostrava.

 

Mýtus 4: Vyšetření bolí, zejména ženy s malými prsy

 

Vyšetření není bolestivější pro ženy s určitou velikostí prsou, záleží více na hladině hormonů v krvi. „Vyšetření může být nepříjemné až bolestivé u žen, které mají před menstruací nebo podstupují hormonální substituční terapii. Bolestivost způsobuje prosáknutí prsní žlázy, které je spojeno s výkyvy hladiny hormonů v krvi. Každá žena, která má citlivější mléčnou žlázu, však může na tento fakt upozornit obsluhu mamografu, aby stlačování prsu, které k vyšetření potřebujeme, bylo ohleduplné. Pokud je komprese prsu provedena pomalu, případně s malými přestávkami, tak je vyšetření bez jakékoliv bolesti a zvládne ho každá žena,“ uzavírá MUDr. Helena Bartoňková, lékařka EUC Kliniky Brno.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

agnesa 08:48 14.06.2018
Podstoupila jsem vyšetření na mamografu- prsa jsem měla naprosto v klidu, neměla jsem před menstruací a vyšetření bylo přesto tak bolestivé, že jsem se rozhodla už nikdy jej nepodstoupit... ano já vím, je to moje rozhodnutí, ale proč všichni neustále tvrdí, jak to je bezpečné a nebolí to ?.....někoho jak vím opravdu ne, ale někoho bohužel ano a velmi !!!