Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zkažené nebo příliš tučné jídlo, střevní chřipka, nervozita před schůzkou. Všichni jsme to někdy zažili. 15 % lidí ale trápí tyto příznaky dlouhodobě, a to i několikrát týdně… Na rozdíl od uvedených situací se ale stydí zdravotní komplikace, které...

Bolí vás často břicho? Možná to není jídlem, ale vážnou chorobou!

Bolest břicha
Bolest břicha
aktualizováno 08.03.2018, 14:24 | 08.03.2018, 14:24 | doma.cz

Zkažené nebo příliš tučné jídlo, střevní chřipka, nervozita před schůzkou. Všichni jsme to někdy zažili. 15 % lidí ale trápí tyto příznaky dlouhodobě, a to i několikrát týdně… Na rozdíl od uvedených situací se ale stydí zdravotní komplikace, které jim ztěžují život, přiznat.

Opakované bolesti břicha nemusí souviset jen se špatně sestaveným jídelníčkem. Příčinou je často stres narušující rovnováhu mikroflóry. Kvůli vysoké koncentraci neuronů v trávicích orgánech se používá termín „druhý“, nebo také „střevní“ mozek. Ten je odpovědný za strach, úzkost i intuice. I když příznaky můžeme nejprve pociťovat jen před stresovou situací (nepříjemné jednání nebo zkouška), brzy nás začnou trápit bez jasného i několikrát týdně.


Mezi další příčiny pak mohou patřit nevyléčená infekce trávicího traktu či fyziologické důvody, jako jsou delší střevo nebo větší citlivost na bolest.


I když dlouhodobé střevní komplikace nemusí být příznakem vážného onemocnění, je nutné je řešit. Je důležité si uvědomit, že dlouhodobá nepohoda může mít i psychické a sociální následky.

 

Dlouhodobé střevní komplikace nevyřešíte utlumením akutních příznaků. Důležité je pátrat po příčinách a zaměřit se na udržení mikroflóry střev v rovnováze. Za problémy může stát celá řada vážných chorob, o kterých byste se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem a dalšími specialisty. V pravé řadě najdou příčinu, udělí vám diagnózu a nasměrují vás ke správné medikaci, ale především šetrné životosprávě a životnímu stylu. Pouze dieta a léky totiž komplikace nevyřeší, je také potřeba dbát na dostatek pohybu a omezení stresu.


Diagnózy, které můžete slyšet


* Nespecifické střevní záněty: Ulcerózní kolitida i Crohnova choroba


Počty nemocných s nespecifickými střevními záněty stoupají. Dnes je jich dvakrát více než před 30 lety. Výskyt ulcerózní kolitidy se odhaduje na 40–45 nemocných na 100 000 obyvatel, u Crohnovy choroby se jedná o 20 případů na 100 000 lidí. Crohnova nemoc postihuje rovnoměrně muže i ženy a její vznik je ovlivněn dědičnými faktory, často trpí nemocí sourozenci, či ji dědí děti.


„Projevy jsou časté průjmy s příměsí krve, bolesti břicha a další komplikace. Příznaky ale nemusejí být pouze střevní. Symptomy mohou být mimo jiné i bolesti kloubů, ale také afty nebo kožní vyrážky. U nespecifických střevních zánětů není zcela jasná příčina vzniku. Svou roli zde hraje imunitní reakce proti buňkám trávicího systému,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

 


* Celiakie (nesnášenlivosti lepku)


Celiakie je dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Celiakie není tak vzácná choroba, jak se soudilo dříve, její výskyt se v České republice odhaduje na 0,5 %. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání, průjmy, zvracením a dalšími potížemi. U dětí může v důsledku nemoci docházet k opoždění růstu, v dospělosti se nemoc může spojovat i s dalšími příznaky, může se jednat například o únavu, deprese, poruchy menstruace, neplodnost, potraty a další komplikace. Proto musí dětští i dospělí pacienti dodržovat bezlepkovou dietu.


ČTĚTE TAKÉ:

Strašná nemoc mladých žen? Zánět střev!
Levně, rychle, účinně: Vyčistěte střeva a zbavte se nadbytečných kil!
Rakovina tlustého střeva: pomáhá i víno!

 

* Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS (Irritable bowel syndrome)


Je jedna z nejčastějších střevních poruch tenkého a tlustého střeva. Jeho příčinou není organická porucha, jde vlastně o dlouhodobou poruchu funkce vyprazdňování tlustého střeva. Typicky se vyskytuje v dospívání a rané dospělosti. Podle statistických údajů trpí touto poruchou téměř desetina evropské populace a v USA je takto postižených dokonce až 15 % osob. Křeče a bolesti břicha mohou činit každodenní činnost nesnesitelnou. Ve všech případech je nutné nasadit speciální dietou a hlídat si stravu. Vyzkoušet, zda se může syndrom dráždivého tračníku týkat i vás, můžete na cojeibs.cz, dietní tipy najdete na zdravastreva.cz.

 

Alarmující statistiky

Jen 1/3 pacientů trpících syndrom dráždivého tračníku řeší komplikace se svým lékařem. Mnoho nemocných tají své komplikace i před svou rodinou a přáteli. Strach z toho, že „budou obtěžovat okolí“, přináší stres a ten příznaky dále zhoršuje. V tomto případě platí přísloví „sdělená starost, poloviční starost“.

 

 

Bolí nejen břicho! Sledujte i doprovodné jevy


Naštěstí je možné projevy střevních onemocnění zmírnit a snížit jejich četnost. To, které potraviny je vhodné dlouhodobě omezit, se přitom u jednotlivých pacientů liší dle příznaků.

 

V případě bolestí břicha doprovázených průjmy se jedná o omezení mléka a mléčných výrobků, perlivých nápojů, projímavého ovoce (např. švestky), nadýmavé zeleniny (např. květák), koření a tučných jídel. Odborníci doporučují dlouhodobou léčbu klasickými probiotiky doplnit o probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Probiotika mohou nejen obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, ale potlačují střevní infekce, podporují trávení a normalizují pohyby střev.

 

 

Bolesti břicha a zácpa jsou příznaky, u nichž se dieta zaměřuje na omezení bílého pečiva, rýže, sladkostí, alkoholu, kávy a perlivých nápojů. Probiotika je vhodné doplnit dostatkem vlákniny jak v rámci jídelníčku, tak doplňky stravy.

 

U bolestí břicha doprovázených nadýmáním, je vhodné omezit nadýmavou zeleninu, luštěniny, cibuli, mléčné výrobky, ale např. i jablka. Doporučovány jsou naopak okurky, máta, chřest, lilek, banány nebo ananas. Probiotika je vhodné doplnit trávicími enzymy, které snižují nadýmání, plynatost, křeče a bolesti v břiše.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jana 09:57 21.03.2018
Výborně napsaný článek.Přesně takto jak to zde popsané s tím trpím i já.Ted už tedy výrazně méně,ale byly doby,kdy to bylo doslova k nevydržení.
Já měla formu bolestí břicha a průjmy.Přisuzovala jsem to k tomu,že jsem ve stresu nebo něco špatného snědla.Jenže,trvalo to delší dobu a obtíže se stupnovaly a já pochopila,že už to dál nechat nemužu,už z toho důvodu,že jsem nevěděla,kdy to na mě zase někde přijde.
Sebrala jsem odvahu a šla k odborníkovi.po vyšetření a důkladném rozhovoru vyřkl diagnozu Syndrom dráždivého tračníku,čili tzv.IBS.Bylo mi jasné,že bez stanovené diagnozy nejspíš neodejdu.
Pan doktor mi doporučil,abych pokud možno vyhýbala stresu,omezila konzumaci mléčných výrobků a naopak začla jíst výrobky kysané.K tomu mi ještě doporučil,abych se poptala v lékárně na něco s probiotikama.
Lékárnice mi doporučila probiotickou kvasinku S.Boulardii,která je skvělá na různé druhy průjmů.
Začla jsem dbát tedy na stravování,snažila jsem se nestresovat a brala probiotickou kvasinku(Biopron IB-Symbio+ S.Boulardii).
Ted už je mi mnohem lépe,bolesti břicha se hodně zmírnily a o průjmech už téměř nevím.Tak si říkám,že kdybych k lékaři zašla dřív a nenechala to zajít tak daleko,nemusela jsem se často stresovat navíc.