Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

12. října začíná Světový týden kostí a kloubů. Vyhlásilo ho OSN spolu s WHO a spadá do něj Světový den páteře, Den proti osteoporóze a Světový den artritidy. Týden zdravých kostí chce upozornit na význam prevence i první signály potíží, které byst...

Bolí vás kolena a kyčle? Mohou za to ochablé svaly i nemoc gonartróza

Bolest kloubů
zdroj: Getty Images Bolest kloubů
aktualizováno 11.10.2019, 00:00 | 11.10.2019, 00:00 | doma.cz

12. října začíná Světový týden kostí a kloubů. Vyhlásilo ho OSN spolu s WHO a spadá do něj Světový den páteře, Den proti osteoporóze a Světový den artritidy. Týden zdravých kostí chce upozornit na význam prevence i první signály potíží, které byste neměly ignorovat.

Bolesti kolenních a dalších kloubů jsou většinou způsobeny artrózou, která je nejrozšířenější chorobou postihující klouby a týká se až 12 % populace a 80 % padesátiletých.

 

Konkrétně artróza kolen se nazývá gonartróza a díky nedostatečné péči o klouby a špatné životosprávě se u lidí objevuje v čím dál nižším věku. Prvotním příznakem bývá citlivost kloubů na chlad a počasí či ztuhlost kloubů při počátku pohybu. Později bolest, která se objevuje většinou při přímé zátěži, jako je chůze po schodech či běh, nebo při nějakém méně obvyklém pohybu. Později se bolest může objevovat i v klidovém režimu. Gonoartróza se může projevit také ztuhlostí kolene, otoky nebo větším množstvím kloubní tekutiny.


Co platí na bolavá kolena?

 

Nejdříve je nutné potlačit zánětlivé procesy a chránit je před dalším poškozením nejlépe vhodnou lehkou ortézou, a to zvláště při zátěži. Důležité je rovněž chránit kolenní klouby při běžném pohybu obuví s odpruženou podrážkou.


Současně je vhodné začít cíleně vyživovat a regenerovat kloubní tkáně a to v podstatě doživotně. Pro výživu a regeneraci kloubních tkání dnes seženete celou řadu přípravků (např. Geladrink s bioaktivními kolagenními peptidy, Barnys Triple blend s glukosaminsulfátem a chondroitinsulfátem). Zdraví kolenních kloubů je spojeno překvapivě také s funkcí ledvin, proto je třeba o ně pečovat. Vhodné jsou ayurvédské ledvinové čaje, protahovací cvičení na dráhu ledvin (sed na zemi, nohy natažené v kotnících ohnuté do fajfky, rukama se chytit za palce u nohou a přitáhnou při natažených nohách hlavu ke kolenům), masáž v oblasti ledvin a prohřívání této oblasti teplou vodou nebo elektrickou dečkou či ledvinovým pásem.

 

Bolest kloubů
(Foto: Profimedia)

 

Aby chůze neubližovala, ale léčila

 

Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Její správné provedení působí blahodárně na celý lidský organismus, naopak špatný stereotyp chůze může vést až k bolestivým stavům nohou, zad či kloubů.

 

„Každý krok by měl doprovázet i takzvaný nutační (kývavý) pohyb pánve, díky kterému získává trup stabilitu. Pak pracují svaly středu těla v harmonické rovnováze a u žádné skupiny nedochází k přetížení. Napřímená páteř umožňuje rovnoměrné rozložení nárazů z došlapu a správné fungování pánve zajišťuje optimální podmínky také pro kyčel. Vzpřímené chůzi brání především těžké tašky nošené přes jedno rameno nebo návyk předsunuté hlavy ze sedavého zaměstnání. Každý centimetr takového předsunutí znamená až osmikilovou zátěž navrch na trapézové svaly,“ varuje Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky. Vzpřímené chůzi napomáhá použití hůlek pro nordic walking, chůze naboso zas umožňuje lépe pracovat nožní klenbě.

 

Chůze by nikdy neměla bolet. Jakýkoli diskomfort nebo bolest signalizují problém, který způsobuje špatný stereotyp chůze nebo poškození tkání (chrupavka, sval, šlacha, vazy, plochá noha) a těžko ho lze „rozchodit“. Konzultace s fyzioterapeutem, který určí chyby a jejich korekci při chůzi, je proto na místě.


ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás klouby? Kdy je to jen z prochladnutí a kdy už se máte bát artritidy?
Potraviny pro zdravé klouby: které to jsou?
Chrupavky nebolí, ale trpí! Odhalte včas, že vám jde o zdraví

 

Za bolestí mohou stát slabé svaly

 

„Bolesti nemusí vždy znamenat, že máte špatné klouby. Na vině mohou být neposílené či neprotažené svaly v této oblasti,“ vysvětluje Hana Toufarová, lektorka cvičební metody Fit Pain Free. To je jednoduché izolované cvičení, které se zaměřuje na jednotlivé svaly. „Zásadní totiž je, aby v našem těle pracoval každičký sval správně. Když některý nepracuje, udělá za něj jeho práci jiný. To ale znamená, že sval pak pracuje za dva. Časem se ale unaví, a s pohybem tak musí pomoct další sval… Vše se začne řetězit, až tělo řekne dost. Zkrátka se přetíží, a právě tehdy začneme pociťovat bolest,“ vysvětluje Hana Toufarová, která přidává dva vyzkoušené cviky, jimiž posílíte a protáhnete svaly v oblasti kyčlí.


Kroužky v kyčli


Základní pozice:
Lehněte si na záda, nohy na šířku pánve, chodidla rovnoběžně.
Dejte ruce v týl, ramena tlačte dolů a lopatky k sobě.
Přednožte pravou nohu, pokrčte ji v koleni na 90°, bérec rovnoběžně se zemí, koleno nad kyčlí.
Aktivujte všechny svaly na levé noze, špičky prstů směřují ke stropu.
Pánev je v přirozené pozici.

 

Cvičení na kyčle
(Foto: fitpainfree.com)


Provedení cviku:
Pravá noha provádí kroužky v kyčli vpravo 5x, vlevo 5x. Pohyb vede koleno.
Noha, která je na zemi, je stále aktivní, špičky prstů směřují ke stropu. Kyčle, kolena a chodidlo jsou stále v jedné linii.
Dbejte na to, že pohyb je pouze v kotníku, pánev se nehýbe, horní část těla relaxuje.
Vyměňte nohy a cvik opakujte.
Pokud je vše v pořádku, kroužky jsou přesné (není to čtvereček) a pohyb je plynulý.

 

Cvičení na kyčle
(Foto: fitpainfree.com)

 

2. Vytáčejte kyčli


Základní pozice:

Lehněte si na záda, pravá noha je pokrčená, levá natažená, dorzální flexe tzv. fajfka.
Paže jsou mírně od těla (cca 45°), dlaň vzhůru.
Stáhněte lopatky k sobě, ramena od uší dolů. Hlava je v prodloužení páteře.

 

Cvičení na kyčle
(Foto: fitpainfree.com)


Provedení cviku:
Otáčejte levou nohu doprava a doleva. Ale pozor! Pohyb vychází z kyčle. Při pohybu nohy ven zapojte svaly na boku kyčle.
Opakujte 20x, vyměňte nohy a postupujte stejně. Cvičte 2 série.
Tento na první pohled velmi jednoduchý cvik protáhne nejen svaly, ale také ostatní struktury v oblasti třísla – vazy, nervy, cévy i lymfatický systém tak, aby „pro všechny bylo dost místa“.


Posilovat můžete i u televize

 

U postižení kolenních kloubů je zas důležité posilování především čtyřhlavého stehenního svalu a dále posilování ohýbačů kolene na zadní straně stehna. Řadou studií byl prokázán příznivý vliv izometrického posilování svalu, při kterém se nemění délka svalu, mění se pouze jeho napětí. Vhodným cvikem je např. posilování čtyřhlavého stehenního svalu vsedě:
střídavě propínejte pravou a levou dolní končetinu, špičku propínejte směrem k obličeji, abyste cítili protažení ve svalech zadní strany lýtek, napětí držte 6-10 sekund. Na nohu si postupně můžete přidat malou činku nebo těžké boty. Pokud má být vybraný cvik opravdu účinný, měl by se provádět několiksetkrát denně. Velmi vhodnou dobou pro cviky prováděné vsedě je sledování televize.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře