Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Trápí vás bolest zad? Pak se zkuste zamyslet nad tím, zda bolest není způsobena psychickými důvody. Možná vás překvapí, že až 40 % všech bolestí zad je právě psychogenního původu. A jak se takové bolesti zbavit?

Bolí vás záda? Ve skutečnosti to může mít psychické a emoční důvody

Bolest zad
zdroj: Thinkstockphotos Bolest zad
aktualizováno 31.10.2017, 15:34 | 31.10.2017, 15:34 | doma.cz

Trápí vás bolest zad? Pak se zkuste zamyslet nad tím, zda bolest není způsobena psychickými důvody. Možná vás překvapí, že až 40 % všech bolestí zad je právě psychogenního původu. A jak se takové bolesti zbavit?

Především byste neměli bolest zad podcenit a raději ihned vyhledat lékaře. Ten by vás měl komplexně prohlédnout a především provést rentgenové vyšetření, díky kterému se včas odhalí, zda se nejedná o degenerativní onemocnění. V případě, že prohlídka neprokázala závažnější onemocnění, je na čase, abyste se na bolest zad podívali z pohledu psychiky.


Na vině může být i stres

Stres je považován za jednoho z největších strašáků dnešní doby. Svůj podíl může nést i na bolesti zad. „Ono je to pochopitelné. Nemocní jsou ve stresu, jsou celkově více napnutí. Navíc se málo pohybují, spíše sedí a to jim rozhodně nepomáhá. Svaly zad se stáhnou a to už začíná bolet. Přijdou do ordinace, kde se jim snaží pomoci od bolesti, ale někdy nepátrají po její příčině – na psychické trable si většinou nikdo ani nevzpomene,“ říká prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., přednosta Ústavu normální, patologické a klinické fyziologie 3. LF UK pro web ordinace.cz.

 

 

Je tedy na místě, abyste navštívili psychologa či psychiatra, který by dokázal rozpoznat pravou příčinu a pomohl k jejímu odblokování. I když se lidé snaží psychiatrům vyhýbat, měli by si uvědomit, že psychika je součástí našeho těla. Je důležité o ni pečovat stejně důkladně, jako pečujeme o své tělo. Bolest zad nemusí být způsobena nedávným stresem, ale například dávnou událostí, která se ve vás negativně promítla, a na kterou si tělo vzpomnělo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte sedavé zaměstnání? Tohle vám pomůže proti bolesti zad
Nejlepší sexuální pozice, když vás bolí záda
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení


Není bolest jako bolest
Při bolesti zad bychom měli rozeznávat mezi bolestí akutní a chronickou. „Akutní bolest by měla trvat méně než tři měsíce a slouží jako signál – podobně jako u horečky dostáváme jednoduché upozornění, že „něco není v pořádku“. Umíme většinou dobře rozpoznat místo, odkud vychází, a jsme schopni ji vyřešit tím, že odstraníme její příčinu. Oproti tomu chronická bolest je vlastně nemocí sama o sobě, trvá déle než tři až šest měsíců, velmi nám vadí a někdy se nesmírně obtížně léčí – na jejím vzniku se totiž často podílí i psychika,“ vysvětluje Rokyta.

 


Zaměřte se na pohyb!

Snad všichni víme, že pohyb odbourává stres, a navíc pomáhá k procvičování zádového svalstva, které nás často bolí. Spojte tedy příjemné s užitečným a dopřejte si alespoň třikrát v týdnu hodinku cvičení. Uvidíte, že se budete cítit dobře nejen po těle, ale především i po duši. Pokud vás i nadále budou záda trápit, určitě neuděláte chybu, když navštívíte zkušeného fyzioterapeuta. Stačí pár šikovných hmatů, a je po bolesti. Navíc vám fyzioterapeut doporučí několik cviků „na míru“, které budete moci cvičit v pohodlí domova.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře