Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Během noci se budí osm z deseti Čechů a pouze 55 % se ráno po probuzení cítí odpočatě.

Budíte se v noci ze spánku? Trápí to 8 z 10 lidí

nespavost
zdroj: Getty Images nespavost
aktualizováno 30.10.2019, 14:25 | 30.10.2019, 14:25 | doma.cz

Během noci se budí osm z deseti Čechů a pouze 55 % se ráno po probuzení cítí odpočatě.

Podle odhadů specialistů má až 80 procent populace problémy se spánkem. Každý třetí pak u sebe pozoruje příznaky nespavosti. Poruchy spánku se mohou vyskytnout v každém věku, dávno neplatí, že postihují jen starší lidí, nespavostí mohou trpět i děti.

 

Víte, kolik spánku potřebujete?

 

„Podle Americké asociace spánkové medicíny a Společnosti pro výzkum spánku je doporučený čas spánku v různých fázích života odlišný. Lidé starší 65 let potřebují sedm až osm hodin. Od 18 let do 64 let organismus vyžaduje sedm až devět hodin. Šesti- až třináctileté děti by pro zdravý vývoj měly spát devět až 11 hodin. Předškolní tří- až pětileté děti potřebují pro optimální vývoj 10 až 13 hodin. Pro roční až dvouleté děti je ideálních 11 až 14 hodin. Čtyřměsíční až roční děti mají potřebu spánku mezi 12 a 15 hodinami,“ popsal hypnoterapeut Libor Činka.


Průměrná doba spánku se však v západních zemích zkrátila za dvacet let o hodinu. Nedostatečný spánek má přitom zásadní vliv na zdravotní stav většiny lidí. „Spánek kratší než 7,5 hodin denně zvládne dlouhodobě bez zdravotních následků jen pár dospělých jedinců. Při menší délce spánku je sice možné se dožít i vyššího věku, ale jak se podle posledních výzkumů ukazuje, je nedostatečný spánek spojený s řadou onemocnění. Zapříčinit může například nádorová onemocnění, Alzheimerovu chorobu a i problémy s otěhotněním jsou následky kumulace nedostatku spánku, který oslabuje imunitní systém,“ upozornil Libor Činka.


Co vám krade spánek?

 

Říjnový výzkum agentury Ipsos pro společnost Huawei odhalil, že osm z deseti respondentů se v běžný všední den během noci probudí, 40 % z nich dokonce budí opakovaně. Ráno po probuzení se téměř polovina občanů neprobouzí odpočatá.

 

strach
(Foto: Getty Images)

 

Změňte své návyky

 

Pokud lidé cítí, že mají se spánkem problémy, doporučují odborníci spánkovou hygienu. Do ní patří například omezení kouření, kofeinu a těžkých pokrmů před spaním nebo pravidelnost v načasování spánku. „Měli bychom se snažit chodit spát v pracovních a zároveň volných dnech přibližně ve stejnou dobu. Ideálně v souladu s naším vnitřním časem. To zajistíme tak, že nebudeme používat intenzivní umělé světlo dlouho do noci, a naopak se pokusíme vystavovat dennímu světlu od časných ranních hodin,“ radí Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd.

 

Cesta k plnohodnotnému zdravému spánku musí být komplexní. Pokud už člověk problémy se spánkem má, je v první fázi nutné zjistit, co je příčinou poruch spánku. „Je nesmyslné předepisovat léky na spaní, když je příčinou nespavosti stres, nespokojenost v pracovních či osobních vztazích, chybné návyky, perfekcionizmus nebo snaha uklidit před spaním domácnost či dodělat jinou práci. Řešení musí být komplexní. Jde o znovunapojení na přirozené rytmy střídání bdění a spánku a eliminaci civilizací vybudovaných překážek spánku. Stres a starosti musí být řešeny psychoterapeuticky, nikoli farmakologicky,“ dodává Libor Činka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

15 jednoduchých triků, které vám vrátí KLIDNÝ SPÁNEK
Pití JABLEČNÉHO OCTA před spaním vám změní život! Neuvěříte, co s tělem udělá
Víme, co dělají ŠŤASTNÉ PÁRY těsně před spaním! Začněte s tím také


Zacvičte si a ukliďte ložniciPodle odborníků je dobrým pomocníkem k lepšímu spánku pravidelný pohyb nebo cvičení. To potvrzují i výsledky průzkumu, ze kterého vyplývá, že 66 % lidí se alespoň příležitostně věnuje sportu, přičemž z této skupiny celkem 75 % pociťuje blahodárný vliv sportu na spánek.

 

Pomůže také péče o prostředí, ve kterém člověk usíná. Ložnice by měla být dobře zatemněná, vyvětraná, nemělo by vám být chladno ani vedro. „Stejně jako se člověk každý den obléká do čistého prádla, tak by měl uléhat do postele, kde je přibližně jednou týdně vyměněné povlečení. Teplota v ložnici by se měla pohybovat kolem 18 stupňů Celsia,“ přiblížil spánkovou hygienu Libor Činka.

 

Poloha ve spánku - 2
(Foto: Getty Images)


Pozor na záření


Pro usínající mozek je zásadní prostředí odstíněné od světel z okolních místností, z venku i z oblíbených tabletů, televizí a chytrých telefonů. Televizi nebo počítač je lepší vypnout alespoň dvě hodiny před usnutím, stejně tak je zdraví prospěšné hodinu před usnutím odložit mobilní telefon, pokud nejsou použity blokátory modrého světla.


„Bohužel dospělí i stále mladší děti často odkládají tablety a mobily těsně před usnutím a tím odsouvají produkci spánkového hormonu. Modré záření přináší do mozku informaci, že je den, a odsouvá produkci melatoninu. To vede k zásadnímu poklesu kvality spánku, snížení imunity - obranyschopnosti organismu, k nedostatku energie a schopnosti se přes den soustředit,“ vysvětlil Libor Činka. Kontraindikací zdravého spánku je také LED osvětlení, nejde-li o bílé světlo teplých barev.


Technologie nejsou jen pro zlost


Nové technologie nemusíte z ložnice vyhánět všechny. Některé přístroje vám pomohou spánek monitorovat a udělat si představu o tom, jak dlouho a jak kvalitně spíte. Takto poučeni můžete lépe upravovat váš životní styl i spánkovou hygienu.


Na trhu jsou různé technologické nebo softwarové vychytávky od nejnovějších sporttestestrů, výborným pomocníkem může být například Huawei Watch GT2, přes různé aplikace jako jsou Sleep as Android, Sleep Cycle po monitory spánku, které sledují tělesné funkce během spaní. „Možnost sledování spánku pomocí chytrých technologií je jistě velmi pozitivní, pokud to vede k většímu povědomí o vlastním denním režimu. Má to význam především pro ty, kteří mají se spánkem problémy. Nestačí však pouze spánek monitorovat, je potřeba změnu životního stylu opravdu uskutečnit,“ uzavírá Alena Sumová.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře