Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Že trombóza postihuje hlavně ženy a vyhýbá se sportovcům? Nevěřte mýtům a chraňte své cévy správně.

Časté mýty o nemocech srdce a cév, které vás ohrožují na zdraví

Dívka
zdroj: Thinkstockphotos Dívka
aktualizováno 04.04.2017, 15:49 | 04.04.2017, 15:49 | doma.cz

Že trombóza postihuje hlavně ženy a vyhýbá se sportovcům? Nevěřte mýtům a chraňte své cévy správně.

Dle Státního zdravotního ústavu jsou kardiovaskulární onemocnění dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí i hospitalizace obyvatel České republiky. Přesto v současnosti neexistuje dostatečná informovanost o jednotlivých druzích nemocí srdce a cév. Díky tomu mezi lidmi panují nejrůznější mýty. Například že trombóza postihuje hlavně ženy užívající antikoncepci, že se vyhýbá sportovcům, nebo že krevní sraženiny vznikají v srdci a plicích.

 

MÝTUS: Trombóza ohrožuje nejvíce ženy

 

Ačkoliv se neustále diskutuje trombóza v souvislosti se ženami, ve skutečnosti jsou ohroženější skupinou muži. Úmrtnost na nemoci oběhové soustavy je u nich dle Státního zdravotnického ústavu zhruba o třetinu vyšší než u žen. Dalšími ohroženými skupinami jsou zejména starší lidé a lidé po operacích, kteří trpí nedostatkem pohybu.

 

V ženské populaci mají pak nejvyšší riziko vzniku krevní sraženiny skutečně ženy užívající hormonální antikoncepci. „Ženy, které užívají antikoncepci, mají riziko vzniku závažných trombo-embolických komplikací až 100x vyšší než ženy, které antikoncepci neužívají,” řekl lékař Pavel Hanzelka ze společnosti LR Health & Beauty. Trombóza pak také častěji hrozí těhotným ženám či těm, které prodělaly 3 potraty v 1. trimestru.

 

MÝTUS: Krevní sraženiny vznikají hlavně v srdci a plicíchKrevní sraženiny způsobují v srdci infarkt myokardu, v plicích pak anginu pectoris či plicní embolii. Na základě toho si mnoho lidí myslí, že trombóza začíná právě tam. Krevní sraženiny ale většinou vznikají v končetinách, nejčastěji v nohách. Poté se buď samovolně rozpustí a nezanechají žádné vážnější onemocnění, nebo cestují skrze oběhový systém po těle až do místa, kde se zachytí v užší cévě, například v mozku nebo plicích.

 

 

„Trombóza se nejčastěji vyskytuje na hlubokých žilách dolních končetin a projevuje se lokální bolestivostí lýtka či stehna, otokem a zčervenáním. Skutečným život ohrožujícím stavem je plicní embolie, ke které dochází uvolněním žilního trombu, jež projde skrze žíly a srdce a ucpe některou plicní arterii,“ říká Filip Smetana z BENU lékárny.


MÝTUS: Trombóza je dědičná, nedá se jí zabránit

 

Trombóza bývá součástí rodinných anamnéz. Na vině jsou zejména genetické mutace Leiden a Protrombin, které nejčastěji zapříčiňují trombofilii, tedy zvýšené riziko vzniku trombózy. Alespoň jedna z těchto mutací se vyskytuje přibližně u 8 % obyvatel. Kromě genetických faktorů mají na vznik trombózy vliv také negenetické faktory. Ke vzniku krevních sraženin přispívá kouření, dehydratace, obezita či nedostatek pohybu. Důležitý je také jídelníček, který by měl být sestavený tak, aby uvedl hladinu cholesterolu do normálního stavu.

 

Víte, že…
K třem základním předpokladům vzniku trombózy patří zpomalení proudu krve (na lůžku po operaci či při dlouhém sezení v letadle), poškození povrchu cévní stěny (třeba úraz či ateroskleróza) a změny srážlivosti krve. Trombóza je ale také nejčastější příčinou úmrtí při hospitalizaci.


MÝTUS: Trombóza se sportovcům vyhýbá

 

Ačkoliv je nedostatek pohybu jedním z rizikových faktorů vzniku trombózy, neznamená to, že krevní sraženiny nevznikají u aktivních lidí. Známé jsou například případy trombózy u vrcholových sportovců. „U sportovců vznikají většinou krevní sraženiny z důvodu kombinace dlouhodobé náročné fyzické námahy, fyzického zranění a dehydratace,” vysvětlil MUDr. Pavel Hanzelka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Těžké a oteklé nohy mohou signalizovat onemocnění žil!
Akutní žilní trombóza: Hrozí na cestách i vám?
Trombóza znamená nebezpečí pro ženu i její plod

 

MÝTUS: Životní styl nemá na nemoc vliv

 

Jak už jsme řekli, nemoc může zhoršit kouření, užívání nevhodné antikoncepce, náročná fyzická zátěž při sportu i dlouhé cestování. Nebezpečí představuje i nedostatek tekutin a pohybu. V důsledku nečinnosti se totiž krev „hromadí“ v žilách.

 

 

MÝTUS: Riziko vzniku trombózy je v průběhu roku stejné

 

Podle lékařů hrozí zvýšené riziko vzniku krevní sraženiny zejména v letních měsících. Na vině je nedostatečný příjem tekutin a následná dehydratace. Správnému fungování oběhového systému navíc neprospívají dlouhé cesty, které jsou pro období dovolených typické. Cestování déle jak tři hodiny může pro tělo představovat zátěž. Odborníci proto doporučují alespoň krátkou procházku, pokud je to možné, nebo protahovat svaly na nohou a pohybovat prsty, aby se obnovilo správné fungování oběhového systému.

 

MÝTUS: Prevence neexistuje

 

Dobré myslet dopředu a ne čekat, až se něco stane. „Primární prevence zahrnuje včasné rozpoznání rizikových faktorů v našem životním stylu a jejich eliminaci. Do prevence řadíme užívání esenciálních látek, které tělo postrádá a jejichž užívání může podpořit zdraví organismu,“ popisuje Klára Minczinger ze společnosti Generica a dodává, že pro zachování zdravého průchodu krve, se doporučuje užívat například hořčík, vápník a draslík.

 

Účinné je také používání kompresivních punčoch či podkolenek. „Léčba se dále provádí pomocí antitrombotických a antikoagulačních léků, ty omezující srážení krve v cévách. Preventivně nabádáme k normalizaci hladin cholesterolu,“ dodává Filip Smetana.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Amajda 22:02 26.04.2017
U srdečních chorob i u špatného cholesterolu je silný vliv dědičnosti. U nás v rodině to je, a protože jsem měla cholesterol mimo normu už kolem třiceti let, začala jsem brát MaxiCor s Omega 3 mastnými kyselinami a to mi pomáhá držet ho v normě. :)
Amajda 22:00 26.04.2017
V tomhle je záludná dědičnost a člověk by si to měl hlídat. U nás v rodině se vyskytují jak problémy se srdcem, tak s cholesterolem, a protože jsem sama měla ne úplně OK hodnoty už asi ve třiceti, začala jsem brát Omega 3 mastné kyseliny, přesněji přípravek MaxiCor, který je obsahuje. A hodnoty cholesterolu mi to pomáhá držet v normě.
Helena 17:09 06.04.2017
Mám sedavé zaměstnání...ale snažím se aspoň chodit z práce pěšky, hlídám si jídelníček, žádné smažené... abych doplnila omega 3 mastné kyseliny, užívám denně Maxicor...což je vlastně rybí tuk :) Ryby totiž moc nejím, tak aspoň takhle... A na prevence už od jistého věku raději chodím, protože se dá lecos včas zachránit.