Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hlavní postavou nového kriminálního seriálu je svérázný profesor kriminologie Tauber, který pomáhá kriminalistům s řešením různých případů. Je to tak trochu podivín. Má velmi specifický humor, hovoří složitým jazykem a trpí chorobným strachem z ba...

Chorobný strach z bakterií: Jakou psychickou poruchou trpí profesor T.?

PROFESOR T.: Pavel Řezníček – role Profesora T. mu ovlivňuje život! - 5
zdroj: TV Nova PROFESOR T.: Pavel Řezníček – role Profesora T. mu ovlivňuje život! - 5
aktualizováno 11.11.2018, 00:00 | 11.11.2018, 00:00 | Tereza Majzlíková

Hlavní postavou nového kriminálního seriálu je svérázný profesor kriminologie Tauber, který pomáhá kriminalistům s řešením různých případů. Je to tak trochu podivín. Má velmi specifický humor, hovoří složitým jazykem a trpí chorobným strachem z bakterií. Jak přesně se tato nemoc projevuje?

Profesor T. si neustále dezinfikuje ruce antibakteriálním gelem a bakterií a nedokonalostí se bojí jako čert kříže. Věděly jste, že tzv. obsedantně-kompulzivní poruchou trpí asi 2% lidí? 

 

PROFESOR T.: Pavel Řezníček – role Profesora T. mu ovlivňuje život! - 3
(Foto: TV Nova)


Člověk trpící touto neurotickou poruchou má nutkavé myšlenky, že musí vykonat nějaký rituál, jinak trpí úzkostí a strachem. Obsese jsou vtíravé myšlenky, které dotyčného nutí rituál vykonat. Je velmi těžké se jich zbavit, i když si dotyčný většinou uvědomuje absurdnost svého konání. Kompulze pak vyjadřují opakovaný rituál, který úporné myšlenky na chvilku utiší.


Jaké jsou nejčastější projevy obsedantně-kompulzivní poruchy?


1. Opakované mytí rukou


Přehnaný strach o čistotu svého těla je jedním z nejtypičtějších příznaků. Dotyčný si ruce myje několikrát za sebou, používá speciální přípravky a kartáčky.

 

PROFESOR T.: Pavel Řezníček – role Profesora T. mu ovlivňuje život! - 2
(Foto: TV Nova)


2. Neustálá kontrola


Je úplně normální, že si občas nejste jisté, jestli jste náhodou nezapomněly vypnout troubu a raději se vrátíte domů. Problém je, když se to děje opakovaně a začne vám to zasahovat do běžného života. Neustále kontrolujete, jestli máte všechno, jestli jste nezapomněly zamknout nebo třeba vypnout spotřebiče.


3. Přehnaná čistota a uspořádání


Tyto lidi vyvede z míry každá maličkost. Vše musí mít dokonale uspořádané, čisté a symetrické. Pěkně je vytočí, když si na jejich čistý stůl postavíte třeba sklenici nebo jim přeskládáte pořadí pastelek v penálu. Jsou velmi úzkostliví také vůči svému vzhledu.

 

Úklid
(Foto: oficiální zdroj)


4. Chorobné počítání


Tito jedinci mají nutkání neustále počítat. Počítají schody, kolíčky na prádlo nebo třeba skleničky v kredenci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Jste uklízecí maniak?

Nevoníte si? Možná trpíte bromidrofobií

Duševní porucha jako dar či prokletí? Prožil to Einstein i Hemingway!


5. Přehnané obavy


To, že se občas o své blízké bojíte, je úplně normální. Problém nastane, když se vám začnou do hlavy vkrádat vždy ty nejhorší scénáře a máte nutkavý pocit své blízké neustále kontrolovat.

 

Znáte někoho s touto chorobou? Jak se to projevuje?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře