Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud se chystáte na cestu do vzdálených krajů, nezapomeňte si zjistit, jaká jsou v dané oblasti potřebná očkování. Vakcinaci bohužel řada cestovatelů stále podceňuje.

Chystáte se v zimě za teplem? Víme, kde hrozí nejhorší nemoci i co neriskovat s dětmi

Dovolená
zdroj: Thinkstockphotos Dovolená
aktualizováno 04.01.2018, 00:43 | 04.01.2018, 00:43 | doma.cz

Pokud se chystáte na cestu do vzdálených krajů, nezapomeňte si zjistit, jaká jsou v dané oblasti potřebná očkování. Vakcinaci bohužel řada cestovatelů stále podceňuje.

Cestování Čechů do Asie, Afriky či Jižní Ameriky je trendem posledních několika let. Často to souvisí s tím, že evropské země již znají a chtějí zažít něco nového a odlišného od místních zvyklostí. Do asijských zemí se nejvíce jezdí na podzim či v zimě, tedy mimo období dešťů.


Pokud se chystáte za exotikou, je dobré sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí, které zde zveřejňuje upozornění v případě epidemie nebo jiného nebezpečí v určité zemi. Takřka nutností je sjednat si cestovní pojištění a zároveň zvážit jeho výši, aby v případě potřeby pokrylo léčebné výlohy apod.

 

„Ze zkušenosti víme, že v odlehlých regionech bez infrastruktury, exotičtějších, případně zaostalých nebo naopak velmi vyspělých zemích limit jednoho milionu korun prostě nestačí, a to ani třeba na zlomeninu jedné končetiny,“ upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. Počítat se musí i s úrazy, například v asijských zemích jsou velice časté ty na skútrech. Jinak se nejčastěji vyskytují nevolnosti, střevní obtíže či alergické reakce. V neposlední řadě je dobré zvážit pojištění odpovědnosti pro případné způsobené škody na majetku nebo újmy na zdraví třetím osobám.

 

 

Na Madagaskaru mor, chikungunya i v Evropě


Podle Státního zdravotnického ústavu se loni v Česku vyskytlo 123 případů horečky dengue, 38 případů malárie, 21 případů amébózy či dva případy horečky chikungunya. „Na rozdíl od malárie se častěji než na venkově vyskytuje ve městech a její přenašeč, komár Aedes, má denní aktivitu. Oblasti jejího se výskytu se překrývají s podobnou nemocí, horečkou chikungunya,“ říká docent Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty v Ostravě s tím, že chikungunya se podruhé v historii aktuálně usídlila ve větší míře i na území Evropy, zejména v městech Antio, Latina a Řím v regionu Lazio.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Plánuje exotickou dovolenou? Poraďte se nejdříve s lékaři!
Nemoc na dovolené? Co dělat KROK ZA KROKEM
Když se dovolená promění v peklo! Co dělat, aby o vás blízcí neměli strach?

 

V Evropě se v posledních letech rozšířila také Západonilská horečka, kterou sem přináší migrující ptáci a přes místní komáry se následně šíří do lidské populace. Vyloženě zdravotní hrozbou je podle Maďara Madagaskar, kde se vyskytuje epidemie moru přesahující tisíc nakažených osob a činí z tohoto ostrova nejvíce takto postiženou zemi na světě. Aktuálně se vyskytuje také epidemie cholery v Jemenu, epidemie salmonelózy v USA a Kanadě, opičí neštovice v Africe nebo záškrt na Haiti.

 

Rodinná dovolená
(Foto: Profimedia)

 

Cestujete na vlastní pěst? Informujte se o situaci v zemi

 

Podle Hany Roháčové, primářky Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce, se stává, že cestovní kancelář prodávající zájezdy do tropů neinformují o rizicích dostatečně. A mnozí cestovatelé si stav v dané destinaci sami neověří nebo mají informace ze špatných zdrojů. „Měli jsme případ mladé ženy, která odjela na svatební cestu do malarické oblasti Afriky a bohužel se vrátila s těžkou tropickou formou malárie, na kterou zemřela. Na dotaz, proč se to nezajistilo, byla odpověď, že jim řekli, že stačí repelenty – prý když si je koupí v Německu, tak to bude fungovat a nic se nestane,“ popisuje primářka Roháčová.


ČTĚTE TAKÉ:

Dovolená na first minute: Vyplatí se koupit ji už nyní právě vám?
Nenechte se napálit při výběru last minute dovolené
Kdy se vyplatí dovolenou reklamovat a kdy nemáte šanci?

 

Očkování příliš neodkládejte

 

Základem prakticky pro všechny cesty do zahraničí, včetně vyspělých oblastí je vakcinace proti virové hepatitidě A+B a kontrola platnosti očkování proti tetanu. Do rozvojových zemí se pak doporučuje také očkování proti břišnímu tyfu a dále na základě lokálních doporučení nebo individuálních faktorů podle toho, kde konkrétně se člověk bude pohybovat, jakých akcí se bude účastnit, jak moc se bude fyzicky namáhat apod. Tyto informace by vám měl poskytnout praktický lékař či specializovaná očkovací centra.

 

 

Doba, kdy by se měl člověk nechat očkovat, závisí například na počtu dávek vakcíny. V některých případech se stačí dostavit dva až tři týdny před odletem, u jiných je to až několik měsíců. Obecně však platí, že i příprava na poslední chvíli je lepší než vůbec žádná.

 

MŮŽE SE HODIT:

Do Alp bez cestovního pojištění? Chřipka vás může vyjít na deset tisíc, zlomená ruka na dvacet
Jedete na české hory? Víme, kdy vám (ne)stačí klasické pojištění
Máte v pořádku očkování proti tetanu?

 

V rámci přípravy nezapomeňte také na lékárničku, která by měla obsahovat základní léky, kvalitní repelent, obvazy a dále léky podle místa a druhu pobytu. Užitečná může být i filtrační láhev na vodu či moskytiéra.

 

Vhodnými léky by se také měl vybavit ten, kdo cestuje s malými dětmi. „Současně dobře uvážit, zda je cesta přiměřená věku a tělesné zdatnosti i odolnosti dítěte. Před cestou se vyplatí načíst zkušenosti ostatních, například na různých cestovatelských fórech, případně se poradit s odborníky na lokální medicínu,“ doporučuje Svobodová. To, že cestování s dětmi rodiče často podcení, potvrzuje i primářka Roháčová. Na klinice řeší například průjmová onemocnění u těch nejmenších, které s sebou rodiče vzali na Bali nebo Maledivy. Nezohlednili přitom nevyzrálý imunitní systém dítěte nebo třeba to, že proti některým chorobám ještě není očkováno.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře