Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Některé matky cítí pohyby plodu dříve, než je obvyklé. Vědci zjistili, jaký to má vliv na zdraví miminka.

Cítíte POHYBY MIMINKA moc brzy či nezvykle málo? Co šokujícího to vypovídá o jeho zdraví?

Těhotná
zdroj: Thinkstockphotos Těhotná
aktualizováno 19.04.2018, 16:24 | 19.04.2018, 16:24 | doma.cz

Některé matky cítí pohyby plodu dříve, než je obvyklé. Vědci zjistili, jaký to má vliv na zdraví miminka.

Cítit pohyby vlastního plodu je pro každou maminku vzrušujícím zážitkem. Některé maminky je ovšem cítí dříve, jiné později a někdy děťátko překvapí i delším klidem.

 

Tyto pohyby a kopance jsou podle lékařů pro zdravý vývoj dítěte zásadně důležité. Zjistit, jakou silou ještě nenarozené děti kopou do stěny dělohy, bylo ještě donedávna nemožné. Pokrok ve vývoji technologií však umožnil, že se už i v této oblasti začal dělat výzkum.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nastydlá a těhotná? Jak si ulevit, ale neublížit miminku
Nezletilá dcera je těhotná! Jak (ne)reagovat?
Sex v těhotenství – co když žena nechce?

 

Američtí vědci totiž mají k dispozici inovativní zobrazovací metodu, na jejímž základě se dá spočítat, jakou sílu vyvinou nenarozené děti při kopání. Vznikly tak první počítačové modely založené na snímcích z magnetické rezonance.

 

 

- ve dvacátém týdnu je síla kopnutí asi 29 newtonů nebo 2,95 kilogramu.

 

- v třicátém týdnu je síla kopnutí asi 47 newtonů nebo 4,76 kilogramu

 

- v třicátém osmém týdnu je síla kopnutí 17 newtonů nebo 1,72 kilogramu

 

 

Vědci sledovali sílu pohybů plodu ve věku mezi 20. a 35. týdnem. Zjistili, že mezi 20. a 30. týdnem se síla kopnutí intenzivně zvětšovala a po 30. týdnu naopak klesala. Vysvětlení je jednoduché: děti jsou v té době již natolik velké, že se pro nedostatek prostoru do kopnutí nemohou pořádně "opřít".

 

První kopnutí mohou ženy cítit od 16. až 18. týdne těhotenství. Tyto pohyby jsou při tom důležité pro normální vývoj kloubů, svalů i nervů. Stěna děloha je tak pro děti, obrazně řečeno - jakousi posilovnou. Snad největší vliv to má na stabilizaci kyčelních kloubů.

 

Kope málo?

 

Kopání může dokonce zabránit tomu, aby v pozdějším věku docházelo k osteoartróze, onemocnění kloubů. Silné nebo slabé kopání mohou naznačovat vývojové problémy plodu. Slabší kopání signalizuje například nedostatek minerálů v organismu, případně abnormální vyvinutou hlavičku dítěte. Máte-li obavy, určitě je proberte se svým ošetřujícím lékařem.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře