Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čas od času si každý z nás dopřeje skleničku dobrého vína nebo míchaného drinku. Problém nastane ve chvíli, kdy se alkohol promění v berličku, se kterou „zvládáme“ náročné životní situace. Také Jirka Herman našel po rozchodu s Digi útěchu v kapkác...

Co dělat, když vám alkohol ničí blízkého člověka?

Seriál Ulice: Karla a Jirka si vjedou do vlasů...
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Karla a Jirka si vjedou do vlasů...
aktualizováno 19.06.2018, 00:33 | 19.06.2018, 00:33 | doma.cz

Čas od času si každý z nás dopřeje skleničku dobrého vína nebo míchaného drinku. Problém nastane ve chvíli, kdy se alkohol promění v berličku, se kterou „zvládáme“ náročné životní situace. Také Jirka Herman našel po rozchodu s Digi útěchu v kapkách alkoholu. Jeho pití se mu ale pomalu začíná vymykat z rukou, což odnáší nejen on, ale i jeho blízká kamarádka Karla.

Každý člověk trpí, když vidí, že se jeho blízký kamarád nebo přítel utápí ve smutku. Ať už jde o zlomené srdce, průšvih v práci nebo třeba problémy s rodinou, vždy je důležité, aby věděl, že má ve vás oporu. Často se ale lidé o svých problémech bojí promluvit, a raději se uchýlí k flašce alkoholu. Jeden opilecký výlev pravděpodobně ještě nic neznamená, horší to je ve chvíli, kdy se alkohol stane denním chlebem. V takový moment je důležité, abyste rychle zakročili! Celá situace by totiž nemusela dopadnout dobře…

 


Co mám udělat?
V první řadě si s vaším blízkým v klidu popovídejte. Pozvěte ho na kafe nebo třeba do kina a pozorně mu naslouchejte. Nabídněte mu pomocnou ruku a naznačte mu, že se vám může se vším svěřit. Během rozmluvy se ho otevřeně zeptejte na jeho zvýšenou konzumaci alkoholu. Vysvětlete mu, že nadměrné pití nevede k ničemu dobrému a naopak může jeho situaci ještě zhoršit. Možná si i on sám uvědomí, že jeho chování je zbabělé a mohlo by se podepsat na jeho zdraví. Sami odhadnete, zda je pití jenom dočasná záležitost, nebo se stal na alkoholu závislým. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte tento test, který vám poskytne jednoznačnou odpověď.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zbavte se závislosti na alkoholu. Vyplatí se vám to! GALERIE jako důkaz
Alkohol v práci: Způsob, jak zahnat stres, nebo recept na pořádný malér?
Co dělá s tělem alkohol a jak se bránit kocovině?

 

8 otázek, které odhalí alkoholika podle webu Vfn.cz
1) Stává se vám někdy, že se těšíte na alkohol, když máte něco dělat?
2) Pijete tak rychle a tak moc, jak je to jen možné?
3) Pijete někdy víc, než byste měl (podle svého názoru nebo podle názoru druhých)? Pokud na tuto otázku odpoví "ano", pak je z 90 % jisté, že má problém s alkoholem.
4) Pijete někdy sám?
5) Opatřujete si alkohol do zásoby, abyste si byli jisti, že nebudete "na suchu", když se budete chtít napít?
6) Když máte depresi nebo je vám smutno, pomyslíte si "Kdybych se tak mohl napít, hned bych se cítil líp"?
7) Jste schopen pít více než dříve a přitom normálně "fungovat"?
8) Měl jste někdy problémy pamatovat si, co jste řekl nebo udělal pod vlivem alkoholu?

 

 

Pokud jeho odpověď bude nejméně čtyřikrát kladná, pak je jasné, že váš partner má problém s alkoholem.

 


Pokud je dotyčný na alkoholu opravdu závislý, pak se o slovo hlásí léčba. Ta může být ambulantní, nebo pobytová. Většina lidí volí ambulantní, neboť pobytová hospitalizace trvá po dobu 13 až 17 týdnů. Připravte se ale na to, že i ambulantní léčba je ze začátku velmi časově intenzivní. Může se ale stát, že váš blízký svou závislost popře. V takovém případě zkontaktujte poradnu či odborníky, kteří by vám mohli pomoci. Je opravdu důležité, abyste blízkého člověka nenechali na holičkách.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Haluz 12:42 30.08.2019
Nejdřív jsem měl tu "čest" sledovat dobrého kámoše jak pomalu a krutě umírá v závislosti na perníku, to bych nepřál nejhoršímu nepříteli. Tak dlouhé a kruté muka... Teď zase pro změnu vidím jak chlast drtí dalšího kámoše. Ten už je závislý několik let. Zdraví mu jde do haj*** i mozek.. Úžasný život v naší krásné zemi, děkuji politici však jednou... za zbytek by mě zavřeli
babyka2 16:23 11.07.2018
Plně souhlasím s Vaším náhledem na věc.Zažila jsem to na vlastní kůži a nepomohlo nic, ani léčba. Prostě, pokud nechce člověk sám, měl by přijít radikální řez. Vím jak nesmírně těžké to je, ale nic jiného nelze udělat.
klokan 16:59 23.06.2018
Tenhle článek je naprostý nesmysl. Pokud někdo pije, tak proto, že pít chce, a můžete mu 100x vysvětlovat, že to není zdravé a že se ničí. Není de bil, on to ví! On přestat nechce nebo nemůže. Pokud někdy přestane, tak jen proto, že bude sám chtít. A chtít bude jen v případě, že bude mít velmi silnou motivaci. Tou může být cokoliv - zdraví, blízký člověk, koníček, děti, kariéra - nebo taky vůbec nic z uvedeného. Rozhodně bych neříkala stůjte vedle něho a podporujte ho. Spíš NIKDY NIKDY se nedejte zničit. Protože soužití nebo spolupráce s alkoholikem udělají trosku i z jeho okolí. A možná váš odchod bude právě tím nakopnutím, které mu dá důvod k NEpití.