Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Horké teploty a dusno udeřilo v plné síle. I když jste vytáhly větráky a deodoranty, stejně se teď celkově mnohem víc potíte. Tělesnou teplotu často mimo jiné ovlivňuje také to, jak se stravujete. Co byste v létě neměly jíst, když se chcete vyhnou...

Co v létě nejíst, pokud se nechcete ještě víc potit?

pocení
zdroj: Getty Images pocení
aktualizováno 23.06.2019, 00:00 | 23.06.2019, 00:00 | doma.cz

Horké teploty a dusno udeřilo v plné síle. I když jste vytáhly větráky a deodoranty, stejně se teď celkově mnohem víc potíte. Tělesnou teplotu často mimo jiné ovlivňuje také to, jak se stravujete. Co byste v létě neměly jíst, když se chcete vyhnout tomu, abyste propotily další tričko? A jaké potraviny naopak pocení zamezují?

Je jasné, že v létě si dáte na ochlazení ledovou tříšť nebo zmrzlinu. To ale nemůžete jíst neustále a hlad tím také moc nezaženete. K obědu nebo večeři si tak dopřejete nějaké pořádné jídlo, po kterém se však divíte, že jste se neskutečně zapotily. Konzumace čeho to způsobuje?


Nejezte pálivé a horké jídlo


Zvlášť před spaním byste měly v těchto dnech omezit večeře s chilli papričkami a teplý čaj nebo jiné horké nápoje či jídla. Způsobuje to totiž takzvané chuťové pocení, protože zvýší celkovou tělesnou teplotu a to se projeví zvlášť v noci. Pokud se tedy nechcete probudit se zpoceným obličejem, tak se toho vyvarujte.

 

pocení
(Foto: Getty Images)


Na tělesnou teplotu však působí i další ostřejší koření jako je pepř nebo zázvor. Činnost potních žláz ovlivňují také glutamáty. Asijskou kuchyni byste si tak měly nechat až na podzim.


Jak je to s alkoholem?


Decku vína, na kterou jste zvyklé, si sice můžete dát, většímu množství alkoholu byste se však ve třicetistupňových teplotách měly také vyhnout. Alkohol zvyšuje hladinu cukru, rozšiřuje cévy a rozproudí krev, právě proto si ho dáváte v zimním období, aby vás zahřál. To ale v létě určitě nepotřebujete, spíš právě naopak. Pocení by se totiž stalo po jeho požití ještě intenzivnějším.


Lidské tělo se navíc snaží alkohol z těla vyloučit, a k tomu použije mimo jiné právě potní žlázy. Z hlediska pocení je proto nevhodné pozřít větší množství alkoholu před spaním, pokud v noci nechcete ležet ve vlastní šťávě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Netradiční způsoby, jak bojovat s pocením
Když ani deodorant nepomáhá: co dělat, když se moc potíte?
Skoncujte s pocením: stačí rituál před spaním!


Káva je nezbytnost?


Podobný účinek má na lidský organismus také káva. Kofein totiž stimuluje nejen váš organismus, ale také potní žlázy, které díky němu budou vykazovat větší aktivitu. Pokud už vás tedy takhle trápí vlhké podpaží, tak si pár šálků kafe raději odpusťte, hned vám bude lépe. I kdyby šlo o ledovou kávu. Stejně tak to platí u konzumace energetických nápojů, které kromě tlaku zvýší také míru vašeho pocení.


Může za nepříjemný pach potu jídlo?


Pocení je samozřejmě spojeno také s tělesným zápachem. Možná jste si všimly, že když sníte větší množství cibule, tak začnete trochu jinak vonět. Tento efekt má také česnek a co vás možná překvapí, tak i mléčné výrobky. Větší množství deodorantu budete muset použít také v případě, že jste požily už zmíněné pálivé jídlo nebo nadměrné množství alkoholu. V každém případě byste měly dodržovat správný pitný režim, díky kterému se váš pot rychleji pročistí.

 

pocení
(Foto: Getty Images)


Které potraviny pocení naopak omezí?


Potní žlázy nebude dráždit konzumace zeleného čaje, máty, šalvěje nebo meduňky. Dobře působí také lékořice, tu ale nemá rád úplně každý. Skvělé jsou také různé saláty nebo třeba mořská řasa, ty aktivitu potních žláz snižují. Doporučují se také borůvky, brusinky, ostružiny nebo hroznové víno.


Na závěr vás možná udiví, že i po ledovém osvěžujícím nápoji můžete cítit ještě větší teplo, ze kterého se orosíte. Dochází k tomu proto, že tělo je po tak rychlém osvěžení v šoku a naruší to jeho teplotní rovnováhu. Tu se pak snaží vrátit do předešlého stavu právě tím, že zase zvýší jeho teplotu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře