Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přestože nás příroda předurčila k tomu, abychom byli fyzicky aktivní a jedli jen příležitostně, děláme to naopak. Nejčastějším doživotním trestem za životní styl třetího tisíciletí je cukrovka.

Cukrovka nepřichází náhle: OTESTUJTE SE, zda neohrožuje i vás

hubnutí a zdraví 2
zdroj: Thinkstockphotos hubnutí a zdraví 2
aktualizováno 21.05.2018, 00:04 | 21.05.2018, 00:04 | doma.cz

Přestože nás příroda předurčila k tomu, abychom byli fyzicky aktivní a jedli jen příležitostně, děláme to naopak. Nejčastějším doživotním trestem za životní styl třetího tisíciletí je cukrovka.

Diabetes 2. typu není onemocnění vrozené, ale získané. Povětšinou si ho zapříčiníme nezdravým životním stylem a špatnými stravovacími návyky. Onemocnění však nepřichází náhle, předchází mu stav, který nazýváme prediabetes. Na prediabetes poukáže zvýšený cukr v krvi, který však ještě nedosahuje hodnot diagnostických pro diabetes. Jedná se o zdravotní stav pacienta, který nejen že v případě jeho neléčení vede k rozvoji cukrovky, ale zároveň výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i riziko onkologických nemocí.

 

• Mezinárodní diabetická federace (IDF) v publikaci Diabetes Atlas 2017 uvádí, že na světě trpí diabetem 425 milionů lidí ve věku 20 až 79 let.
 

• Podle odhadů IDF vroste do roku 2045 počet diabetiků na 630 milionů!
 

• Přes 212 milionů diabetiků na světě není diagnostikováno (jeden ze dvou dospělých ve věku 20 až 79 let). Podle ÚZIS ČR se počet pacientů s diabetem meziročně navyšuje o více než pět tisíc!
 

• Demografie diabetiků se mění – prediabetes postihuje stále více mladých lidí!

 

 

Inzulin je hormon, který pomáhá buňkám přeměňovat glukózu na energii. Když buňky nepoužívají inzulín správně, může se hladina cukru v krvi zvýšit. Míru koncentrace glukózy v žilní plazmě většinou odhalí preventivní prohlídka u praktického lékaře nebo kontrolní vyšetření u internisty, kardiologa, či jiného specialisty.


Prediabetes – skrytá startovní čára cukrovky


Prototypem prediabetika je osoba pocházející z rodiny, ve které příbuzní trpí cukrovkou, překročila padesátku, je při těle, pracuje v kanceláři a velkou část dne sedí. Ráno odbývá snídani a nejvíce jí večer. Nepoznáváte se?


„Jako prediabetes označujeme hraniční glykémie nalačno a poruchu glukózové tolerance, které tvoří přechodný stav mezi normálním metabolizmem glukózy a manifestním diabetem,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze.

 


Prediabetes se může vyskytnout ve všech věkových skupinách. „V předškolním a mladším školním věku se objevuje vzácně, většinou ve spojení s extrémní obezitou nebo jiným onemocněním. Naopak, ve vyšších věkových skupinách může mít prediabetes i člověk s pouhou nadváhou,“ upřesňuje odbornice.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Znáte svou krevní skupinu? Odhalí, jaké nemoci vás nejvíc ohrožují!
Jídlem ku zdraví! Tyto potraviny sníží riziko Alzheimerovy choroby!
Bolí vás často břicho? Možná to není jídlem, ale vážnou chorobou!


Riziko spočítáte na prstech jedné ruky


Zkuste za každé ANO zvednout jeden prst:

 

Máte nadváhu? Jste po nějaké operaci?
Trápí vás vyšší tlak? Prodělali jste srdeční nebo mozkovou příhodu?
Kouříte? Žijete příliš rychle?
Pijete alkohol? Zažíváte každodenní stres?
Máte vysokou hladinu cholesterolu? Chybí vám aktivní pohyb?
Má někdo v rodině diabetes? Býváte často unaveni?

 

Už pět zdvižených prstů znamená, že jste ohroženi prediabetem. Začněte to řešit hned, a s odborníky.


Příznaky v řeči těla


Varovné signály cukrovky bývají nenápadné:


chuť na něco dobrého
ospalost po jídle
nevysvětlitelná únava
letargie
rozmazané vidění
velká žízeň
časté močení
neobvyklý zápach moči
pocit ztuhlosti svalů a kloubů

 

 

Známkou inzulínové rezistence a prediabetes může být i tmavší kůže na zadní straně krku, v podpaží, na loktech a kolenou nebo kolem kloubů (symptom acanthosis nigricans).

 

Podle údajů National Diabetes Information Clearinghouse mají k diabetu nakročeno lidé s postavou typu „jablko“, protože ukládá tuk na břiše, podbřišku a na spodní části zad a převažuje u ní takzvaný viscerální tuk, obalující vnitřní orgány.

 

 

Prediabetes můžete včas odvrátit

 

„Aktivní zapojení pacienta je cestou nejen k porozumění vlastní nemoci, ale také ke změně životního stylu. Správné stravování a dostatek pohybu může mít velký vliv na to, jak se bude celkově cítit a co všechno bude moci dělat,“ říká odbornice z DIAvize. Pozitivní změny životního stylu začínají nastavením vyváženého jídelníčku a trvalou redukcí váhy. Lékařské studie ukazují, že ztráta pouhých 5 až 7 % tělesné hmotnosti, zdravější strava a pravidelné cvičení mohou nástup diabetu 2. typu oddálit, a dokonce mu zabránit.

 

TYPY CUKROVKY

 

Prediabetes = organismus se nedokáže vypořádat s cukrem z potravy
Začíná laboratorní abnormalitou hladiny cukru. Pokud se včas nezjistí, může do deseti let přerůst v diabetes 2. typu. Podle IDF má prediabetes přibližně 35,8 % Čechů.
 

Diabetes 1. typu = absence inzulínu v těle
Příčinou je vrozená odchylka obranyschopnosti organismu, stimulovaná infekcemi, výživou, stresem. Podle Diabetické asociace má tuto formu 7 % diabetiků v České republice.
 

Diabetes 2. typu („stařecká cukrovka“) = rezistence k účinkům inzulínu
Nemoc je spojena s řadou metabolických odchylek např. vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou. Podle Diabetické asociace tvoří diabetici 2. typu 92 % nemocných cukrovkou.
 

Těhotenská cukrovka = zvýšení hladiny cukru vlivem placentárních hormonů
Podle Diabetické asociace postihuje až tři procenta těhotných žen mezi 24. až 28. týdnem těhotenství. Ve většině případů ukončením těhotenství odezní, ale u 40 % je riziko vzniku diabetes 2. typu.
 

Sekundární diabetes = snížená produkce inzulínu
Příčinou jsou jiné choroby, nejčastěji onemocnění slinivky břišní nebo žláz s vnitřní sekrecí.

  

Úprava jídelníčku se netýká pouze omezení sladkostí


Pacienti se často snaží z jídelníčku vyřadit cukry. Vyhýbat se sladkostem a rafinovaným cukrům je samozřejmě při prediabetu správné. „Škodlivá je ale zejména nadměrná konzumace zpracovaného masa, převážně uzenin, salámů a párků, paštik a nekvalitních konzerv. Nežádoucí je i pití alkoholu. Svou roli hraje také způsob přípravy jídla – nevhodné je smažení, fritování a grilování,“ vyjmenovává MUDr. Ioannis Svilias, lékař se specializací na endokrinologii a diabetologii.

 

Naopak žádoucí je konzumace polynenasycených mastných kyselin, tedy rostlinných tuků i olejů, a zvýšení podílu potravin s nižším glykemickým indexem a potravin s vlákninou.


Při zjištění prediabetu je ale základem léčby celková změna životního stylu. Kromě redukční diety je důležité začít s pravidelnou aerobní fyzickou aktivitou. Optimální je minimálně třicetiminutová aktivita třikrát týdně. Ideální typ pohybu je rychlá chůze, jízda na kole nebo běh. V případě kuřáků je zásadní s kouřením přestat. Změnou životního stylu, zdravou stravou a pohybem je možné se zcela vyhnout rozvoji cukrovky druhého typu ve více než 50 % případů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jaja 10:55 21.05.2018
Dobrý den proč nepíšete o dibetes1 Lada