Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Trápí vás chronické bolesti, menstruační potíže, nespavost či návaly, ale nechce se vám tyto obtíže řešit konvenčně užíváním léků? Pak můžete vyzkoušet jógovou terapii, tedy jógu cílenou na konkrétní požadavky organismu.

Cvičení pro kancelářské krysy, snažilky i seniorky: Zažene křeče, únavu i chronické bolesti

Jóga
zdroj: Thinkstockphotos Jóga
aktualizováno 14.08.2018, 17:02 | 14.08.2018, 17:02 | doma.cz

Trápí vás chronické bolesti, menstruační potíže, nespavost či návaly, ale nechce se vám tyto obtíže řešit konvenčně užíváním léků? Pak můžete vyzkoušet jógovou terapii, tedy jógu cílenou na konkrétní požadavky organismu.

Počet lidí, kteří se celosvětově věnují józe, konstantně narůstá. Například v USA se během posledních pěti let počet praktikujících téměř zdvojnásobil. Nejde přitom jen o cvičení, ale o způsob, jak si ulevit od řady zdravotních neduhů.

 

Přibývá stále více i těch, kteří cvičí jógu nejen kvůli protažení a mentálnímu i fyzickému požitku ze cvičení, ale právě z důvodu řešení specifických zdravotních obtíží. Dokonce se hovoří přímo tzv. jógové terapii. Ta se vyvinula z tradice jógy a Ajurvédské medicíny a poznatků současné fyzioterapie. Aplikací těchto principů na jógové techniky se vyvinul systém, který napomáhá jednotlivcům vypořádat se s jejich zdravotními obtížemi. Přizpůsobit se může téměř každému zdravotnímu stavu, může ulevit od negativních projevů obtíží, obnovit rovnováhu v těle a dodat energii.

 

Jógová terapie pro úlevu

 

„Od jógové terapie nečekejte tradiční jógu v podobě cvičení typu Vinyasa, kdy se rychle a dynamicky střídají jednotlivé pozice. Terapie je tu od toho, aby pomohla a ulevila tělu. Vhodná je pro každého, kdo má pocit, že by pro něj byla klasická lekce jóga až příliš náročná, nicméně by rád těžil z blahodárných benefitů, které praktikování jógy organismu přináší,“ popisuje Věra Vojtěchová, zakladatelka centra zdravého životního stylu Domu jógy.

 

„Důraz při jógové terapii klademe především na práci s dechem, od níž se potom odvíjí provádění jednotlivých pozic a jejich návaznost,“ dodává s tím, že jógová terapie je uzpůsobená i případné snížené pohyblivosti či bolestem.

 

 

Pravidelný pohyb pro zdravější tělo


„Důsledně, avšak s ohledem na zdravotní stav prováděné cvičení může zlepšit mobilitu zatuhlých kloubů a postupně celkově obnovit pravidelnou fyzickou aktivitu, která je pro organismus v řadě ohledů prospěšná,“ tvrdí fyzioterapeutka Mgr. Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7 s tím, že pravidelný pohyb, samozřejmě úměrný zdravotnímu stavu, posiluje kosterní a svalovou soustavu, podporuje zdraví srdce a cév, prospěšný je nervové soustavě a mozku, ovlivňuje i vnitřní orgány a skvěle působí na psychiku, a dokonce i aktivitu mozku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás záda? Ve skutečnosti to může mít psychické a emoční důvody
Menopauza bez stresu: Nejlepší potraviny a bylinky, které vám zachrání přechod
Nemůžete otěhotnět? Tyto DVĚ ČASTÉ PŘÍČINY můžete změnit vy sama

 

Navodí tělesnou harmonii


Jógová terapie je i přes svůj důraz na dech a koncentraci zaměřená spíše na fyzickou stránku člověka, nežli stránku duševní, vedle jogínských pozic využívá proto i prvky z fyzioterapie a masáží. Jednotlivé pozice jsou prováděny tak, aby působily přímo na konkrétní orgány, žlázy a tkáně s indispozicemi či narušenou funkčností.

 

Účelem praktikování jógové terapie je obnova rovnováhy v těle. Podle východních principů v organismu vše souvisí se vším. Není-li v pořádku jedna jeho část, promítá se tato dysfunkčnost do dalších oblastí.

 

Jógová terapie napomáhá úlevě od:  

• Chronických bolestí
• Migrén a bolestí hlavy
• Nespavosti
• Chronické únavy
 
• Napětí a úzkostí
• Bolestí zad, krku, páteře
• Karpálních tunelů
• Bolestí způsobených meziobratlovými ploténkami


Z kanceláře rovnou na jógovou terapii

 

„Blahodárně může jógová terapie působit při bolestech kloubů či zad, napomáhá také snižovat rizikové faktory rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a hypertenze,“ vysvětluje Pavla Daumann s tím, že její kladný efekt je podložen také v případě nespavosti, depresí či úzkostí. Podle některých studií může jógová terapie a praktikování jógy snižovat vyčerpání, a to i v případě, že je únava dána léčbou onkologického onemocnění chemoterapií či radioterapií.

 

 

Lék pro ženy v menopauze

 

Jógová terapie může být příjemnou cestou, jak se vypořádat s neduhy nastupující menopauzy. Dokonce vznikla speciální odnož, tzv. hormonální jógová terapie, kterou založila Dinah Rodriguez. Hormonální systém je totiž nutnou podmínkou dobrého zdraví, zodpovědný za řízení metabolických procesů v těle. „S hormonálními pochody souvisí také naše psychická pohoda a emoční stabilita,“ říká Jana Černotová, terapeutka a lektorka hormonální jógové terapie a dodává: „Chceme-li si tedy zachovat dobrou kondici, vitalitu, svěžest, zajistit psychickou pohodu a podpořit fungující vnitřní prostředí organismu, hormonální jógová terapie se nabízí jako účinný nástroj prevence, ale i podpora samoléčivých, regeneračních schopností těla.“ Sestavy, která stimuluje a masíruje ženské orgány, lze využít nejen v menopauze, ale také proti stresu, pro zvýšení šance na otěhotnění nebo pro zmírnění premenstruačních a menstruačních potíží.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře