Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kdo nepoznal záludnosti kinetózy, je šťastný člověk. Nepříjemné bolesti hlavy a žaludek jako na vodě v lepším případě bez potřeby zvracení – to všechno může být negativní stránkou cestování.

Dělá se vám při cestování zle? Víme, jak přežít v autě, letadle i na lodi

Nevolnost při cestování
zdroj: oficiální zdroj Nevolnost při cestování
aktualizováno 13.07.2017, 16:33 | 13.07.2017, 16:33 | doma.cz

Kdo nepoznal záludnosti kinetózy, je šťastný člověk. Nepříjemné bolesti hlavy a žaludek jako na vodě v lepším případě bez potřeby zvracení – to všechno může být negativní stránkou cestování.

Nevolnost při cestování, tzv. letadlová či mořská nemoc neboli kinetóza postihuje asi 5 % cestovatelů při přepravě dopravními prostředky (loď, letadlo, auto, autobus). Kromě nevolnosti, nucení na zvracení, zvracení se může objevit i závrať, vyčerpanost, bledost, nadměrná tvorba slin, studený pot a ospalost. Nejčastěji se objevuje u dětí ve věku 2 – 12 let, u žen v období menstruace či těhotenství a u osob trpících migrénami. Kojence, mladší batolata a osoby vyššího věku nepostihuje. Při déletrvajících turbulencích letadla nebo při plavbě na rozbouřeném moři mívá kinetózu většina pasažérů.

 

Náš tip: Další dobré rady pro vaši dovolenou sledujte ve speciálu CESTUJEME BEZPEČNĚ  na Tn.cz. Pro cesty autem oceníte rady z webu Auto Tn.cz.

 

Kinetózám lze předejít i dodržováním obecných pravidel. Mezi ně patří:

 

- před cestou se najíst, nikoli však příliš,
- necestovat nevyspalý,
- sedět blízko tzv. těžiště dopravního prostředku (v autě a autobuse vpředu, uprostřed lodi, v přední části kabiny letadla),
- snažit se splynout s pohyby dopravního prostředku,
- sedět s mírně zakloněnou hlavou se zavřenýma očima,
- nečíst, nedívat se na video, pohled fixovat na vzdálený předmět, který se nepohybuje,
- před cestou užít léky potlačující zvracení a závrať.

 

Turbulence v letadle
(Foto: Tn.cz/ thinkstockphotos.com)


Prevence a léčba kinetóz

 

K prevenci lze podat přípravky potlačující zvracení a závrať, které se liší dobou a nástupem účinku. „Lék obsahující moxastin s kofeinem (Kinedryl) se podává 1 hodinu před začátkem cesty. Pokud cesta trvá déle, opakuje se podání léku každé 2-3 hodiny. Dále je možno použít žvýkačky Travel-gum 20 obsahující látku dimenhydrinát, které jsou určeny pro dospělé a děti od 15 let. Žvýkačka se žvýká asi 15 – 30 minut před začátkem cesty přibližně 10 minut a potom se vyplivne,“ radí PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník Benu Lékárny v Mladé Boleslavi.


Jsou doporučovány i přípravky s výtažky z kořene zázvoru. Mezi ně patří doplněk stravy ve formě cucavých tablet s mandarinkovou příchutí, které se vyrábějí pod názvem „Autíčka pro pohodové cestování“ a jsou určeny pro děti od 3 let. Podávají se 30 – 60 minut před cestou. Při déletrvající cestě je možné podat další tabletu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se bránit střevní chřipce?
Není to OTRAVA? Jak ji poznáme + PRVNÍ POMOC
PRVNÍ POMOC: 7 rad, jak zachránit život svému dítěti!

 

„Cestování s dětmi je vždycky trochu náročnější. Při zařizování lékárničky musíme dbát, aby přípravky byly vhodné i pro ně,“ připomíná magistra Pavla Horáková z online poradny Lekarna.cz. „Hodně dětí také trpí cestovní nevolností. Od té pomůže tradiční Kinedryl nebo speciální lízátka,“ dodává.

 

Co může nevolnost zhoršit?

• Pozor na pachy. Nevolnost mohou vyvolat í výfukové plyny, pach přicházející z kuchyně nebo cigaretový dým. Vyhýbejte se jim.
• Nekuřte. Když si zapálíte cigaretu, příznaky kinetózy se ještě více zesílí.
• Cestujte v noci. V noci se hrozba žaludeční nevolnosti snižuje. Příčinou je skutečnost, že zrak je v této době méně vnímavý než během dne.
• Pozor na alkohol. Alkohol proniká z krve do tekutiny vyplňující vnitřní ucho, a tak narušuje pocit rovnováhy. Během cestování se zřekněte konzumace většího množství alkoholu.
• Dopřejte si čerstvý vzduch. Nevolnost můžete zmírnit i hlubokým vdechováním čerstvého vzduchu. V autě stačí otevřít okénko, na lodi vyjít na palubu a v letadle si pustit přívod vzduchu nad hlavou.
• Pozor na pohyby hlavou. Když neustále hýbete hlavou, mozek hůře rozšifruje přicházející impulzy.


K dispozici je i homeopatický léčivý přípravek Cocculine, který je však nutno užít již den před plánovanou cestou a v den cesty. Je určen pro děti i dospělé bez omezení.

 

Pokud klient trpí často nevolností a zvracením, může mu lékař předepsat lék vázaný na lékařský předpis ke zvládnutí těchto obtíží. Většinou si ale klient vystačí s volně prodejnými léčivými přípravky či doplňky stravy.

 

Přibalte do lékárničky:

 

Nevolnost při cestování
(Foto: Archiv firem)

 

* Žvýkací tablety pro děti při cestovní nevolnosti Autíčka, Fave Plus (10 tablet, 90 Kč). Ryze přírodní doplněk stravy obsahující zázvorovou silici, která tlumí nepříjemné stavy způsobené jízdou.


* Žvýkačky Travel-Gum 20 mg (78 Kč). Léčivá látka obsažená v přípravku – dimenhydrinát - je antihistaminikum efektivní při nevolnosti a zvracení. Účinkuje i tehdy, když k nevolnosti či zvracení došlo.


* Tablety Antimetil (120 Kč). Tablety s extraktem ze zázvoru jsou vhodné při potížích způsobených přejedením či narušením obvyklých stravovacích návyků, při nevolnostech v těhotenství, při cestování, při pocitech na zvracení. Výhodou malých, snadno polykatelných tablet je i jejich neutrální chuť. Antimetil mohou užívat jak dospělí, tak děti od 3 let věku i gravidní ženy již od prvního měsíce těhotenství.

 

* Lízátka při cestovní nevolnosti TravelPop, Vitaharmony (12 ks, 42 Kč). Chutná roksová lízátka, která napomáhají potlačovat pocit žaludeční nevolnosti při cestování, příznivě ovlivňuje nevolnost s nucením na zvracení.

 

Tip na závěr: Noste s sebou vlhčené kapesníky a igelitový sáček. Když dojde k nehodě, nebudete se cítit trapně a také zahladíte „stopy“. Vlhčené kapesníky navíc potlačují i různé pachy a zároveň velmi příjemně voní, čímž vám mohou pomoci předejít zvracení.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ema Smutná 18:20 28.02.2018
Jo nevolnost v autě nám dělá pořád problémy, docela často slýchám "Mami, zastav, budu blinkat", takže mi jsem docela vyzbrojení. Nedávno jsem navíc vyzkoušela tip z článku https://pohadkova-rise.cz/nevolnost-aute-prakticke... a dávám Dandě pít studenou vodu z termosky po malých doušcích, sladké limči jsme z auta odstranili úplně a docela to funguje :)
V Galli 22:26 15.07.2017
Nám děti blili už jen při pohledu na Kinedril.
Věra 13:27 15.07.2017
celý život trpím nevolností,hlavně když řidič jede brzda,plyn. A asi jsem vyjímka je mi 67.