Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Žádného rodiče nepotěší, když dítě ze školy přinese špatnou známku nebo nedojedenou svačinu. Dorazí-li ale se svědící hlavou plnou parazitů, je teprve proč naříkat.

Děti přinesly ze školy vši? Takhle se jich účinně zbavíte

Jak na vši
zdroj: Thinkstockphotos Jak na vši
aktualizováno 30.09.2018, 00:00 | 30.09.2018, 00:00 | doma.cz

Žádného rodiče nepotěší, když dítě ze školy přinese špatnou známku nebo nedojedenou svačinu. Dorazí-li ale se svědící hlavou plnou parazitů, je teprve proč naříkat.

Veš dětská žije ve vlasech a nejčastěji napadá žáky základních škol. Přežívá mytí klasickými šampony a běžné česání. „Napadení vší dětskou, čili pedikulóza, je nejčastějším parazitárním onemocněním“, potvrzuje i PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí Benu lékárny v Mladé Boleslavi. „Největší výskyt bývá každoročně po prázdninách, kdy dítě přichází do kolektivu,“ dodává odbornice.


K přenosu dochází nejčastěji přímým kontaktem, úplně stačí, když děti pracují společně na nějakém úkoly a mají hlavy blízko u sebe. K přenosu může dojít vzácněji i přes půjčené hřebeny, čepice nebo šály. Veš neskáče, nelétá, dobře plave (proto je možná nákaza i v bazénu) a je poměrně rychlá.

 

Ze života vši

 

Vši jsou viditelné pouhým okem. Jsou tmavé a rychle se pohybují.

 

Veš
(Foto: TV Nova)

 

Oplodněná samička klade vajíčka (hnidy) přímo na vlasy těsně ke kůži.

 

Samice se dožívají maximálně 32 dnů a během svého života mohou naklást asi 50 vajíček. Samci žijí o málo kratší dobu.

 

Vši krev sají 2-3 hodiny a následně několik dní vydrží bez potravy.

 

Zavšivení se typicky projevuje svěděním, které vede ke škrábání. To může způsobit sekundární infekci.

 

Běžná intenzita napadení je okolo 10 lezoucích vší. Pokud je zanedbáno odvšivování, může se u postiženého dítěte najít až 80 vší.

 

Například v USA se ročně s tímto parazitem potýká až dvanáct milionů lidí.


Má vaše dítě vši? Nestyďte se


Přítomnost vší neznačí, že v rodině nedbáte na čistotu. Veš může prakticky napadnout kohokoliv bez ohledu na jeho osobní hygienu. Vši si mezi čistým a špinavým rozhodně nevybírají. Spíše to vypovídá, o tom, že váš potomek je v kolektivu oblíbený a má kamarády.


ČTĚTE TAKÉ:

Američané vyvinuli fén na vši
Vši nejsou jenom na zlost, ale také proti astmatu
Šikanovali vám dítě? Jak mu pomoci se z toho vzpamatovat a pro příště tomu předejít

 

Buďte všímaví


Nečekejte, až se objeví lísteček v notýsku či žákovské knížce. Pokud se vám zdá, že se dítě začíná škrábat na hlavě, ihned mu vlasy prohlédněte. Nemusí se ještě ani drbat, děti, které jsou napadené vší dětskou, bývají také nevyspalé, unavené a neklidné. „Vši se množí velmi rychle a navíc před sáním vstříknou do ranky sliny s vasodilatačními látkami, které mohou způsobit i alergickou reakci. Ranky se také mohou rozškrábáním zanítit a způsobit další infekce či ekzematické stavy, jejichž léčba může být poměrně nepříjemná,“ varuje Jiří Pantůček odborník na bylinky z kosmetické firmy Topvet.

 

 

Vyberte správný přípravek


Se vší dětskou lidé bojují, co svět světem stojí. Nejstarším nálezem jsou její vajíčka nalezená ve zbytcích vlasů člověka, který žil před 9 000 lety. A od té doby se vším daří. Jejich výskyt se stále radikálně zvyšuje a vši jsou k běžným odvšivovacím přípravkům čím dál rezistentnější. Běžné produkty navíc obsahují nejrůznější toxické látky, jako organofosfáty či insekticidy. Nemusíte tedy hned nutně sahat po agresivní chemii.


Jediným důvodem pro použití odvšivovacího přípravku je fyzický nález vši. Preventivně nemá cenu odvšivovací přípravek používat. Je však možné použít přípravky odpuzující vši (např. Paranit preventivní sprej proti vším, Pediakid Balépou šampon prevence proti vším nebo Repelent Predator Preventivní sprej na vši).


Pokud však již byla veš nalezena, je třeba sáhnout po odvšivovacích přípravcích. Na trhu je jich celá řada. S výběrem a používáním vám jistě poradí v lékárně. K dispozici jsou šampony (např. Paranit, LiQuido Duo Fotre, Capissan Forte), které bývají první pomocí, ale pro léčbu nejsou dostačující. Hubí totiž pouze živé vši a nikoliv hnidy. Jejich použití je nutné zopakovat po 7 dnech. Přípravky na bázi olejů (např. Diffusil H Forte B85, Nyda express proti vším a hnidám, Elimax, Topvet Pedicap OL) jsou bez chemických látek, vši i hnidy hubí zadušením.

 

Co jste možná nevěděli

• Odvšivovací hřebeny včetně popisů odvšivovacích prostředků jsou často mezi archeologickými nálezy v oblasti Středního východu, Egypta či antické oblasti.
• V okolí Mrtvého moře se odvšivovací hřebeny používaly již nejméně 3 500 let před naším letopočtem.
• Egyptský text ze 16. století před naším letopočtem popisuje odvšivovací prostředek připravovaný z mouky a datlí.
• Odvšivování je hlavním námětem asi 20 olejomaleb holandských mistrů ze 17. století.
• V Lisabonu 19. století bylo možné půjčit si za úplatu cvičené opice, jež zákazníkům vybíraly vši.

 

 

Jen umytí nestačí

 

Léčba bývá často obtížná a neúspěšná. Příčinou může být selhání použitého přípravku, protože vzrůstá rezistence vší na chemické přípravky, někdy je to nedodržení návodu nebo není provedeno odvšivení v celém kolektivu a rodině najednou. Po léčbě je důležité vyměnit a vyprat prádlo, ručníky, vysát celý byt i automobil a vysavač okamžitě vyčistit, vyčistit také hřebeny a vzájemně si je nepůjčovat.

 

Vyčesávejte: Po aplikaci kúry a umytí hlavy pročešte ještě postupně pramen po prameni všechny vlasy speciálním hustým hřebínkem, všiváčkem. Manuálně tím odstraníte jak mrtvé hnidy, tak larvy i dospělce.


Všechno vyperte: Mimo tělo člověka může veš přežít až 48 hodin. Všechny kúry jsou tudíž k ničemu, když večer dítě lehne do stejného povlečení jako včera. Dejte tedy vyprat všechno ložní prádlo, ručníky, plyšáky, ale i „roznošené“ bundy nebo mikiny. Perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou daný typ oblečení unese.


Bojujte mrazem: V zimních mrazech můžete dát prádlo po vyprání vymrznout na balkon. Pokud nemůžete nějakou hračku nebo třeba cyklistickou helmu či vlněný svetr vyprat, zabalte je neprodyšně do igelitu a dejte na 48 hodin do mrazáku.
Vyluxujte: Jsou místa, která by vás ani nenapadla, ale veška se může schovávat i tam. Vyluxujte tedy i čalounění sedací soupravy, čelo postele či autosedačku.


Odjeďte: Byt lze sanovat i pouhou vaší nepřítomností. Pokud to jen trochu půjde, odjeďte někam třeba na víkend. Parazit bez příjmu potravy nepřežije. U věcí, které nemůžete spolehlivě vyprat nebo vymrazit, pomůže dát je do pytle, utěsnit jej a nechat dostatečně dlouho v „karanténě“ – třeba někde v komoře.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře