Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jedna z rodin z dnešní Výměny manželek bude až šokujícícm způsobem nefunkční a zanedbaná. Obytné prostory nebudou zrovna vyleštěné. Jenže ani na druhé straně to není idilické: vyměněný manžel nadmíru holduje alkoholu.

Diagnóza: Závislost. Kdo k ní má sklony a co s tím?

Závislost
zdroj: Getty Images Závislost
aktualizováno 06.02.2019, 00:00 | 06.02.2019, 00:00 | doma.cz

Jedna z rodin z dnešní Výměny manželek bude až šokujícícm způsobem nefunkční a zanedbaná. Obytné prostory nebudou zrovna vyleštěné. Jenže ani na druhé straně to není idilické: vyměněný manžel nadmíru holduje alkoholu.

Když vyměněná manželka Petra spatří svůj dočasný domov, není vůbec nadšená. Podiví se nad prostě vybaveným domovem, zanedbaným a ušmudlaným nábytkem, doslova ji zhrozí stav záchoda. Příšerný je i dětský pokoj, který je podle ní zcela nevyhovující pro rozvoj dítěte. Byt navíc působí velmi nehostinně. Jenže ani na druhé straně nečeká na manželku Pavlu ráj: její dočasný manžel Jarda se totiž víc než rodině věnuje popíjení piva.

 

Jak se popere Petra s novou domácností a Pavla s alkoholismem u náhradního manžela v aktuální epizodě Výměny manželek? Sledujte již dnes večer ve 20:20 na Nově.

 


Jistě, každá máme své slabůstky. Někdy to však zajde tak daleko, že vám to brání v běžném životě. Z občasné neřesti se může vyvinout závislost nejen na alkoholu, ale třeba i na jídle, partnerovi, internetu, marihuaně, ale i na svých rituálech a zlozvycích. Někteří lidé k tomu mají větší sklony a je potřeba také rozlišovat mezi psychickou a fyzickou závislostí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Můj manžel má problém s alkoholem! Co mám dělat? + TEST

Zbavte se závislosti na alkoholu. Vyplatí se vám to! GALERI jako důkaz

Alkohol v práci: Způsob, jak zahnat stres, nebo recept na pořádný malér?

Psychická a fyzická závislost


Psychická závislost nastává, když člověk bez své dávky uspokojení není schopný zvládnout běžnou či stresující situaci. Nebo si to minimálně myslí, ačkoliv nemá fyzické příznaky "absťáku". Psychická závislost však často může tu fyzickou vyvolat, protože se třeba bojíte nastávající situace natolik, že se vám začnou třást ruce a vy ihned potřebujete svou drogu, ať už  cigaretu nebo cukr.

 

Lidé závislosti často “rádi” kombinují. Nemohou si dopřát jednu závislost, tak dají prostor jiné - s pocitem, že je snad uspokojí také. Když se odnaučí jednu, snáze propadnou jiné “náhražce”, která by je uklidnila.


Závislost jako společenská událost


Kouření. Alkoholismus. Nákupy. Sociální sítě. U dětí to mohou být například počítačové hry. Závislost často sdružuje a poskytuje lidem pocit, že někam patří. Příkladem může být třeba přílišné chození do hospod. Lidé si často vyberou závislost jako týmovou aktivitu a dostanou se tím do kolotoče, ze kterého je těžké vystoupit. Když totiž přestanou být závislí, budou muset omezit styky s určitými lidmi. Nebo jim v závislosti pomoci, tak jako sami sobě a riskovat tím, že do toho opět spadnou.

 

Závislost
(Foto: Getty Images)


Jací lidé jsou méně odolní vůči závislostem?


Závislost není otázka rozumu. Nejde o to, že dotyčný neví, co mu škodí. On to ví moc dobře, ale nedokáže se se svou závislostí poprat a má nutkání si dát “další dávku”. Ať už je to tabulka čokolády nebo cokoliv jiného.

 

Znáte někoho, kdo šel v noci tři kilometry pěšky kvůli krabičce cigaret? Závislí jsou si vědomi, že jim droga nedělá dobře. Raději však uspokojí momentální potřebu, než aby mysleli na budoucnost.

 

Mezi závisláky většinou bývají lidé s psychickým problémem, když jsou duševně zranění nebo mají snížené sebevědomí. Domnívají se, že závislost jim uvolní napětí a nervozitu. Často si tím, že “ujedou”, kompenzují nějaký nedostatek nebo těžkou životní situaci. Přestože ví, že takto řešení nenajdou.


Jak se závislostí bojovat?


Zeptejte se závislého, co mu konkrétně přinese uspokojení závislosti. Klid? Kreativitu? Uvolnění od stresu? Vyřešení příčiny, která vede k závislosti, tak může vést i k vyřešení jí samotné.

 

Dobré je také nemít to, co vás svádí, doma po ruce, nebo alespoň umenšit množství "drogy". Zbavte se lahví s alkoholem, zásob čokolády, nastavte si aplikaci, tkerá časově omezí přístup k internetu.

 

Možností, jak se vyhnout zbytečnému surfování na internetu, zabíjení času u televize nebo lahví piva je také zaměstnání se jinou aktivitou. V ideálním případě takovou, u které není možné mít lákadlo u sebe.

 

V případě, že žádný z výše uvedených tipů nezabral a množství nebo intentizu "drogy" se nepodařilo omezit, vyhledejte pomoc odborníka. ZJakákoli závislost může přinést do života vztahové i pracovní komplikace a mnohé psychologické obtíže.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře