Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zlomené ruce, přetrhané vazy v koleni, různé pohmožděniny, ale i chřipka nebo srážka s lyžařem. Pokud se někdo rozhodne odjet na hory do zahraničí a vůbec se nepojistit, pak si neuvědomuje, že náklady, které by mohl platit, nejsou vůbec malé. Lidé...

Do Alp bez cestovního pojištění? Chřipka vás může vyjít na deset tisíc, zlomená ruka na dvacet

Lyžování
zdroj: oficiální zdroj Lyžování
aktualizováno 27.12.2017, 00:37 | 27.12.2017, 00:37 | doma.cz

Zlomené ruce, přetrhané vazy v koleni, různé pohmožděniny, ale i chřipka nebo srážka s lyžařem. Pokud se někdo rozhodne odjet na hory do zahraničí a vůbec se nepojistit, pak si neuvědomuje, že náklady, které by mohl platit, nejsou vůbec malé. Lidé navíc často podceňují pojištění odpovědnosti. U odpovědnosti za způsobené škody, především při srážce lyžařů, pak může jít až o statisícové částky.

Kartička české zdravotní pojišťovny sice zajistí v EU právo na ošetření, ceny jednotlivých zdravotnických úkonů mohou být však nepříjemným překvapením.

 

Veřejné zdravotní pojištění sice občanům České republiky pokrývá léčebné výdaje v zemích Evropské unie, ale týká se to jen nejnutnějšího ošetření a v ceně odpovídající ceně ošetření v České republice. V jednotlivých zemích platí i různá pravidla pro spoluúčast pacienta, který si nepořídil komerční (cestovní) pojištění a chce se nechat ošetřit na evropský průkaz zdravotního pojištění. V oblíbených lyžařských destinacích Čechů, tedy v Rakousků, Francii, Itálii a ve Švácarsku, počítejte se spoluúčastí ve výši 10 až 30 %, pacient si běžně hradí i potřebné léky.
 

Běžkař
(Foto: Mediafax)

 

„Mezi nejčastější zimní úrazy patří poranění horních končetin (průměrně v přepočtu za 24.700 Kč), poranění měkkých tkání kolene (cca 23.500 Kč) a pohmožděniny a odřeniny (cca 11.000 Kč). Jde ale pouze o průměrné náklady za ošetření. Ceny urgentních ortopedických operací se pohybují kolem 10.000 EUR,“ říká vedoucí cestovního pojištění společnosti Allianz Jana Slavíková.

 

Pokud vyrážíte na dovolenou a už nyní víte, že budete provozovat rizikovější sporty, při kterých spíše hrozí úraz, je potřeba sjednat i odpovídající cestovní pojištění pokrývající případné léčebné výlohy. „Lidé často zapomínají, že běžné cestovní pojištění nemusí v základu zahrnovat pojištění sportovních a adrenalinových aktivit. Doporučujeme tedy vždy pečlivě nastudovat podmínky konkrétního pojištění, a pokud se na vámi provozované aktivity nevztahuje, tak se připojistit,“ doporučuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

 

„Pro nenáročný eurovíkend postačí léčebné limity do dvou milionů korun, pro alpskou lyžovačku bych už doporučila jejich navýšení alespoň na pět milionů a hlavně mít vyšší limit i pro odpovědnost za škodu nebo na zdraví jiné osoby. Přece jen na sjezdovce častěji hrozí, že zraníme někoho jiného a kromě léčby mu budeme muset uhradit například i ušlou mzdu,“ říká Timea Farkasová, specialistka na cestovní pojištění Air Bank.

 

Češi rádi cestují do zahraničí, v loňském roce tam vyrazilo 6 z 10 lidí. Celá čtvrtina z nich se podle průzkumu agentury STEM/MARK na cestu vůbec nijak nepojišťuje. Doplácet ale mohou i ti, kteří se sice pojistí, ale výše jejich léčebných limitů nepokryje celou částku potřebnou třeba na náročnější ošetření. Pětina lidí pak riskuje zamítnutí plnění od pojišťovny popíjením alkoholu na sjezdovce.

 

Pěkně drahá rýmička

 

Během zimních měsíců se vám ale nevyhnou ani virózy a nachlazení a v zahraničí se mohou nemile prodražit. U zánětu sluchovodu se průměrné náklady vyšplhají na 11.000 Kč, bolesti zubů přibližně na 10.000 Kč a ostatní virová a bakteriální onemocnění se pohybují okolo 9.200 Kč.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na lyže s nemocným srdcem? Jen v dobré kondici
Namožené tělo z lyžování? RADY, jak na nápravu
Lyže koupit, nebo půjčit? Poradíme s výběrem 

 

Pět rad, jak si správně vybrat cestovní pojištění

 

1. Dobře volte výši léčebných limitů. Zdraví je to nejdražší, co máme, a ve světě to platí doslova.
 

2. Léčebné limity a převoz domů (repatriace) mějte v jednom balíku.

 

3. Vybírejte i podle asistenční služby. Asistenční služba by tak měla mít celosvětovou působnost, aby vám pomohla, kdekoliv zrovna budete.

 

4. Ohlídejte si, že máte pojištěné také zuby. Jsou často samostatnou položkou s vlastními limity.

 

5. Pojišťovna uhradí také ztrátu zavazadla. Potřebujete ale doklad od policie.


Když se něco stane, volejte asistenční službu

 

Pokud v zahraničí onemocníte nebo se vám stane nějaký úraz, v první řadě zavolejte na číslo asistenční služby svého cestovního pojištění. A to dříve než si zavoláte sanitku nebo sami vyhledáte lékaře. Samozřejmě to platí jen v případě, že nejste v ohrožení života a takový hovor vy nebo váš doprovod zvládnete. Operátor asistenční služby vás pak objedná k lékaři nebo přímo na místo pošle sanitku. Máte tak jistotu, že se dostanete do zdravotnického zařízení, které s asistenční službou spolupracuje.


Timea Farkasová radí: „Stává se, často v horských lyžařských střediscích, že klienta zaveze záchranná služba do zdravotnického zařízení, se kterým asistenční služba nespolupracuje, ale ve kterém mu udělají nadstandardní lékařské zákroky. Bývají to třeba plastiky kolene, které už ale běžné cestovní pojištění nepokrývá. Proto je vždy lepší volat přímo asistenční službu, která zajistí stejně kvalitní, zároveň ale i hrazenou péči. Navíc pojišťovna o události hned ví, a s klientem je tak v kontaktu od začátku.“

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jarmilka 22:02 20.02.2019
Myslím, že v dnešní době se na hory do zahraničí může bez cestovního pojištění vydat pouze úplný blázen. Cestovní pojištění je prostě nutnost. My si jej zařizujeme celá rodina vždy, když jedeme nahory. Naposledy jsme si jej sjednali u https://www.ervpojistovna.cz/ a spokojenost. :-)
Lenka Vašíčková 16:03 27.02.2018
Na lyžích mám hodně nacestované i s rodinou a to jak Alpy Italské:https://www.nev-dama.cz/zima/italie tak Rakouské: https://www.nev-dama.cz/zima/rakousko . Mimo to, že na lyže jsou to opravdu krásné země se musím stoprocentně přidat ke článku - pojištění je nejen v zahraničí naprostým základem.
Karolína 21:46 15.01.2018
Musím uznat, že OZP má opravdu dobré cestovní pojištění s tím naprosto souhlasím. Přišli jsme na něj teprve v loni,ale teď ho využíváme dá se říct neustále! Bez pojištění ani ránu.
Eliška 13:23 29.12.2017
Bez cestovního pojištění bych nejela ani k moři natož lyžovat. Už několikrát jsme za svůj život potřebovala v cizině navštívit lékaře a pokud bych nebyla pojištěná, tak bych pak za to velmi draze zaplatila. A taky nechápu, jak někdo může vyrazit bez osobní lékárničky. My máme s sebou vždy wobenzym, paralen a ibubrofenovou mast jako první pomoc.
Helena 23:25 27.12.2017
Lidi jsou blázni pokud jezdí na lyže bez cestovního pojištění. To by mě snad ani nenapadlo...já si sjednávám u své oborové pojišťovny jejich krátkodobé pojištění a jsem velmi spokojena stojí to pár stovek a můžete v klidu odcestovat aniž by se musel bát!