Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S podzimem přichází nepříjemnosti v podobě chřipky nebo nachlazení. Není výjimkou, že lidé chřipku přechodí s vědomím toho, že jde o běžné prochladnutí či nastydnutí. Je tedy nanejvýš důležité, abychom si zapamatovali základní rozdíly mezi těmito ...

Doopravdy dokážete poznat rozdíl mezi nachlazením a chřipkou? Liší se pouze tři příznaky

Nachlazení
zdroj: Thinkstockphotos Nachlazení
aktualizováno 07.10.2017, 00:46 | 07.10.2017, 00:46 | Doma.cz/tvnoviny.sk

S podzimem přichází nepříjemnosti v podobě chřipky nebo nachlazení. Není výjimkou, že lidé chřipku přechodí s vědomím toho, že jde o běžné prochladnutí či nastydnutí. Je tedy nanejvýš důležité, abychom si zapamatovali základní rozdíly mezi těmito nemocemi.

Jaký je rozdíl mezi nachlazením a chřipkou?
Někteří považují chřipku za banální onemocnění, může však způsobit i závažné komplikace, jako je například zápal plic nebo zápal srdečního svalu. Chřipka se tělem šíří rychle a patří mezi vysoce nakažlivé onemocnění. Chřipkové viry často mění své vlastnosti a téměř každou sezónu kolují v populaci jiné typy viru. Virus se šíří zejména vzduchem, a to při kašlání a kýchání, ale také kontaminovanýma rukama.

 

Příznaky chřipky:
- náhlý nástup
- vysoká teplota - nad 38 ° C
- typický úvodní příznak je bolest kloubů
- silná bolest hlavy, často za očima
- bolest svalů v rukou, v nohách a na zádech
- suchý, dráždivý kašel
- často se objevuje zimnice
- po 48 hodinách se může projevit rýma a bolest v krku.
Únavu a malátnost můžete pociťovat ještě několik dní, či týdnů po ústupu chřipky.

 

 

Jak poznáte nachlazení?
Kromě chřipky nás na podzim dokážou potrápit i jiné respirační onemocnění. Nejčastěji je způsobují rinoviry, adenoviry, respirační-syncytiální virus, bakterie Mycoplasma pneumoniae a jiné. Vstupní branou infekce jsou především dýchací cesty. K virové infekci horních cest dýchacích se někdy může přidat bakteriální infekce a způsobit například zánět dutin, ucha nebo dolních dýchacích cest.

 

Příznaky nachlazení:
- nachlazení se projeví postupně
- teplota není vyšší než 38 ° C
- klouby bolí pouze zřídka
- často se projeví bolest svalů v rukou, v nohách a na zádech
- jeden z možných příznaků je kašel
- od počátku se objeví rýma a bolest v krku.

 

 

Rinoviry
Rinoviry jsou nejčastější příčinou rýmy, která obvykle trvá sedm až deset dní. Při oslabené imunitě, u astmatiků, nebo při onemocnění plic a dýchacích cest mohou vyvolat i závažné onemocnění, jako je například zápal plic.
Prevence: časté mytí rukou (rinoviry přetrvávají na rukou), vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami, časté větrání.


Adenoviry

Mohou způsobit rýmu, bolest v krku, zánět průdušek, plic, spojivek, močového měchýře, žaludku, střev, průjem, horečku, ale i neurologické onemocnění.
Prevence: mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi, časté větrání.

 

 

Respirační-syncytiální virus
Napadá plíce a dýchací cesty, projeví se mírnými příznaky připomínajícími rýmu, nachlazení nebo chřipku. Závažné potíže může způsobit novorozencům, kojencům a starším lidem
Prevence: mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami.

 

Mycoplasma pneumoniae
Jde o bakterii, která způsobuje onemocnění horních a dolních dýchacích cest u dětí i dospělých. Projevuje se horečkou, bolestí hlavy, kašlem, u dětí mladších pěti let i rýmou. Může způsobit zánět plic a komplikace postihující nervový systém.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka v těhotenství: Které léky lze užívat a jakým se vyhnout?
Chřipka versus vaše děti: Do školy je neposílejte, musí ji vyležet
CHŘIPKA: Jak ji zvládnout téměř bez pilulek

 

Léčba nachlazení virového původu je symptomatická, na průchodnost nosní dutiny se užívají nosní kapky, léky na zmírnění kašle, případně i na snížení horečky. Důležité je, aby nemocní pili dostatečné množství tekutin. Příznaky nachlazení ustupují do dvou až pěti dnů. Při onemocněních způsobených bakteriemi lékař rozhodne o potřebě antibiotik.


Nechcete si zkazit podzim nepříjemným kašlem a kýcháním?

Připravte si účinné zbraně proti virům a bakteriím. Dopřejte si každý den vitamíny, alespoň půl hodinu věnujte pohybu, dodržujte pitný režim, otužujte se, pravidelně větrejte doma i na pracovišti a často si myjte ruce.

 

Pravidla pro silnější imunitu:
- nekuřte
- oblékejte se přiměřeně vnějším teplotám
- pravidelně větrejte
- jezte každý den ovoce a zeleninu, zejména s vyšším obsahem vitamínu C - jablka, kysané zelí, citrusy, papriku, brokolici, křen, česnek
- dopřejte si dostatek spánku
- vyhraďte si denně třicet minut na cvičení nebo procházku
- pijte vodu, neslazené čaje a nápoje, pomáhají zvlhčit sliznice
- myjte si ruce
- otužujte se

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře