Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Šárka z Ulice prožila v práci hotové peklo. Mastný na ni měl zálusk a každé odmítnutí jí dal pořádně sežrat. Ponižoval ji, dával jí nesmyslné úkoly a vše vyvrcholilo nechutným naschválem, kvůli kterému Šárka dostala vyhazov. Šikana na pracovišti s...

Šikana v práci: Jak ji rozeznat a jak se efektivně bránit?

Seriál Ulice: Mastný šikanuje Šárku
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Mastný šikanuje Šárku
aktualizováno 11.10.2018, 17:36 | 09.10.2018, 00:22 | Tereza Majzlíková

Šárka z Ulice prožila v práci hotové peklo. Mastný na ni měl zálusk a každé odmítnutí jí dal pořádně sežrat. Ponižoval ji, dával jí nesmyslné úkoly a vše vyvrcholilo nechutným naschválem, kvůli kterému Šárka dostala vyhazov. Šikana na pracovišti se však může projevovat různě. Jak ji odhalit? Je vůbec možné s ní efektivně bojovat?

Mohlo by se zdát, že šikana je výsadou dětí na prvním stupni základní školy, ale bohužel tomu tak není. Běžně se s ní setkáváme i v zaměstnání, ať už v lehčí nebo těžší formě. Agresor nemusí být nutně váš nadřízený jako v případě servírky Šárky, velmi často se jedná i o kolegy.

 

 

Důvodů je spousty. Mezi ty nejčastější patří závist, soupeření o vyšší post nebo třeba strach, že budete lepší. Pokud se po vás vozí šéf, většinou se vás snaží přimět k výpovědi. Občas je to také otázka osobních sympatií nebo potřeba ukázat, kdo tomu tady velí.

 

Bossing
(Foto: Getty Images)

 

Pokud jste obětí tzv. mobbingu, což je šikana ze strany ostatních zaměstnanců, můžete se cítit odstrčené z kolektivu. Kolegové vás pomlouvají, dělají vám různé naschvály, kritizují vás, snaží se vás zesměšnit různými nepříjemnými poznámkami, přehazují na vás svou práci a čekají na každou malou chybu, aby ji ihned oznámili vedení. Rozhodně jim jejich jednání neoplácejte. Zkuste se zamyslet nad příčinou a rozumně si s nimi promluvit. Na rovinu se zeptejte, jestli s vámi mají nějaký problém a zachovejte klid. Vysvětlete jim, že byste s nimi rády dobře vycházely a pracovaly v pohodovém prostředí. Připravte se na to, že můžou všechno popřít. Vyčkejte, jestli se situace zklidní. Někdy to chce jen trochu času. Pokud se jejich chování nezmění, zachovejte chladnou hlavu. Dejte jim najevo, že se jich nebojíte a uvědomte si, že chyba nemusí být nutně na vaší straně. Zvažte rozhovor se svým nadřízeným nebo s ostatními zaměstnanci, se kterými máte kladné nebo neutrální vztahy. Nebojte se požádat o pomoc!

 

Mobbing
(Foto: Getty Images)

 

Šikana ze strany nadřízeného, tzv. bossing, se projevuje ignorováním zaměstnance, přehnanou kritikou, zesměšňováním před ostatními, zadáváním příliš složitých úkolů, přetěžováním nebo naopak zadáváním podřadné práce. Do této kategorie spadá také sexuální obtěžování, které okusila i krásná Šárka. Jak se bránit? Zkuste si se svým nadřízeným opatrně promluvit. Je možné, že si některé věci neuvědomuje nebo si na vás nevědomky vylévá zlost ze soukromých záležitostí. Když ho upozorníte, možná se uklidní. Pokud ne, sesbírejte co nejvíce důkazů a sepište si je. Svěřte se se svým problémem rodině a kolegům, kterým věříte. Pokud máte důkazy nebo osobu, která vám je dosvědčí, můžete si stěžovat na personálním oddělení. Poradit se můžete také s psychologem, na bezplatné telefonní lince nebo na webových stránkách mobbingfreeinstitut.cz. Pokud je situace opravdu vážná, je možné do ní zapojit také příslušný inspektorát práce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Šéfová mě šikanuje! Chce sex!

Chcete vyšší plat? Tohle musíte začít dělat po práci

TEST: Šikanuje vás šéf nebo je jeho chování ještě v normě?

To, že je chování vašeho šéfa nebo kolegů už přes čáru poznáte také podle svého psychického stavu. Jste unavené, demotivované, špatně se vám dýchá, máte náhlé zdravotní potíže, cítíte se jako uzlíček nervů, mluvíte stále jen o problémech v práci a každé ráno cítíte pocit na zvracení? Zvažte, jestli není lepší dát rovnou výpověď. Fyzické a psychické zdraví máte jen jedno. Problémy v práci se podepisují také na vašem soukromém životě. Někdy je lepší vzdát se bez boje a ušetřit si několik bezesných a probrečených nocí.

 

Anketa
Setkaly jste se s šikanou na pracovišti?
Hlasovalo 70 lidí
 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře