Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nedostatek motivace je bohužel pro spoustu lidí, kteří se snaží zhubnout, zásadním problémem, kvůli kterému to nikdy nedotáhnou do konce. Máme pro vás proto pár užitečných rad, díky kterým vaše dieta tentokrát neskončí jen prvotním nadšením a nebu...

Hubnete? 6 rad, jak nejen začít, ale hlavně vytrvat

motivace 4
zdroj: Thinkstockphotos motivace 4
aktualizováno 29.10.2018, 00:00 | 29.10.2018, 00:00 | doma.cz/dietaoxy.cz

Nedostatek motivace je bohužel pro spoustu lidí, kteří se snaží zhubnout, zásadním problémem, kvůli kterému to nikdy nedotáhnou do konce. Máme pro vás proto pár užitečných rad, díky kterým vaše dieta tentokrát neskončí jen prvotním nadšením a nebude jen chvilkovou záležitostí bez efektu.

Nedostatek motivace je bohužel pro spoustu lidí, kteří se snaží zhubnout, zásadním problémem, kvůli kterému to nikdy nedotáhnou do konce. Máme pro vás proto pár užitečných rad, díky kterým vaše dieta tentokrát neskončí jen prvotním nadšením a nebude jen chvilkovou záležitostí bez efektu.
 

První den vás nabíjí optimismus pramenící z vašeho rozhodnutí, druhý den nadšení pomaličku opadá a za chvíli definitivně přestáváte věřit zvolenému řešení. Poté se na obzoru ukáže nějaká „zaručená dieta“ nebo „trendy cvičení“ a celý proces začíná znovu.


Nové láká vždy jen chvíli


Často se stává, že opakované činnosti ztrácejí svou počáteční atraktivitu a stávají se nudnými a nezáživnými. Proto po čase, když se nová dieta nebo cvičení omrzí, začnete hledat jiné možnosti a alternativní řešení. Přesně kvůli tomu stovky lidí nemůžou shodit svá přebytečná kila. Řešením ale není hledat nové a nové cesty, ale spíše triky, jak se donutit vydržet co nejdéle na té, po které už jste se vydali.


Pěstujte svoji motivaci


Právě její nedostatek způsobuje, že po několika dnech končíte s dietou a veškeré během ní vynaložené úsilí pro vás ztrácí smysl – přestože ještě před několika dny převládalo nadšení a odhodlání. Rychle zjišťujete, že to není pro vás a sami sebe omlouváte tím, že to určitě nakonec zase stejně nepřinese vysněný výsledek. Rezignujete dříve, než zaregistrujete jakýkoli efekt. Co takhle začít přemýšlet trochu jinak? Stačí, když místo: „beztak se mi to nepovede!“ změníte své naladění na: „co můžu udělat jinak, aby se mi to podařilo?“.

 

Anketa
Potřebovala byste zhubnout?
 


Mějte před očima svůj cíl


Motivace je nepostradatelným palivem našeho motoru. "Bez ní je každá dieta předem odsouzena k neúspěchu. Hned na začátku si na papír napište svůj cíl, se kterým se na dietu dáváte, a papír umístěte na viditelném místě. V těžkých chvílích nejistoty jediným pohledem doplníte uvadající motivaci," radí výživová poradkyně Diety Oxy Anna Janiševská. A nemusí zůstat jen u jediného nápisu: někomu pomůže vizualizovat svůj cíl pomocí obrázků, ať už fotek, na kterých jste kdysi vypadala dobře, nebo postav osobností, které se vám líbí a kterým byste se chtěla připodobnit.


Kromě toho, v případě hubnutí, vždy počkej na první efekty, právě ony budou doplňovat vaši motivaci a odhodlání k dalšímu pokračování v hubnutí. A nenechte se rozhodit tím, že přijdou třeba až za dva tři týdny, ne vždy to jde hned.

 


Jak bojovat s nedostatkem motivace?

 

RADA 1


Všechny důvody, kvůli kterým začínáte s dietou, jsou důležité – naučte se je analyzovat a uspořádat, zvažte všechna pro a proti a následně se vrhněte na uskutečnění těch nejlepších. Napište si na papír, jaké výsledky očekáváte – může to být na příklad: zlepšení zdravotního stavu, shození přebytečných kil, zlepšení postavy, zlepšení celkového rozpoložení apod. Jaké další vás ještě napadají? Zapište co nejvíce a nebojte se být konkrétní – chci zhubnout 5 cm v pase, pět kilo, zpevnit zadek, mít zas mezeru mezi stehny. Papír s těmito hesly umístěte na viditelném místě – kdykoli budete uvažovat o ukončení diety, pomůže vám to doplnit motivaci, stejně jako pomyslné odškrtávání dílčích úspěchů.


ČTĚTE TAKÉ:

Čokolády se nemusíte vzdávat ani při hubnutí. Budete zdravější!
Pětice zlatých zásad pro rychlejší hubnutí!
10 magických čísel po kterých se hubne

 

RADA 2


V průběhu realizace plánů postupuj metodou malých kroků. V čem spočívá? Není možné sníst slona celého, musíte ho rozbít na kousíčky. Proto taky svůj hlavní cíl rozložte na menší dílčí cíle. Díky tomu si lépe uvědomíte vlastní schopnost uskutečňovat nová předsevzetí, což pro vás bude i zdrojem dodatečné motivace v dalších etapách diety!

 

RADA 3


Pamatujte, že každý, třeba i ten nejmenší výsledek, kterého dosáhnete, je vaší odměnou! Tímto způsobem postupujte ve všech projektech, do kterých se pouštíte. Analyzujte pravidelně postup a výsledky diety, ať je pro vás každé shozené kilo tou správnou odměnou.

 

Detox - 7
(Foto: oficiální zdroj)


RADA 4


Zapište si, co tady a teď a co na potom. Když přemýšlíte o výsledcích a zároveň odměnách, zamyslete se, co můžete získat hned (např. více energie) a co se změní po delší době (např. menší rozměr oblečení). Vědomí toho, co můžeme získat TADY A TEĎ, nám pomáhá začít se změnami, uvědomění si toho, CO POTOM můžeme získat, nám pomáhá vytrvat ve snažení.

 

Náš tip: Zkuste aplikace, které pomohou se záznamem pokroků, ale i vás pravidelně upozorňují, že si máte zacvičit nebo dát něco zdravého.

 

 

RADA 5


Poznávejte a scházejte se s inspirujícími lidmi – mnoho průzkumů potvrzuje, že nic nás nezmotivuje více, než lidi, kterými se obklopujeme. Pomohou nejen s objektivním hodnocením vlastních nápadů, ale budou vám dělat společnost i při jejich realizaci. Inspiraci můžete najít i on-line: zkuste motivační videa různých koučů, fitness profily na instagramu, skupiny podobě se snažících na facebooku.

 

RADA 6


Se svým rozhodnutím o shození přebytečných kil se podělte se svými nejbližšími – budou vám oporou v těžkých chvílích. Poproste je o pomoc, o dobré slovo, společnou procházku, trpělivost i ohleduplnost. Navíc po oficiálním sdělení svého cíle bude pro vás těžší vzdát se snahy – nechcete přece ukázat ostatním, že je vám to jedno.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře